Bazin de gradina si de inot

Floria

Active Member
Scriu acest articol pentru cei ce au gradina si cultiva flori, legume si altele sau vor bazin de inot.

Mi-amintesc ca in copilarie, tatal meu constrise un bazin de 10 m lungime 5 m latime si adanc de 1 m. Era asezat pe suprafata solului, iar pamantul scos din bazin era asezat pe langa el, pe care planta mama flori.
Tatal meu fiind mare cultivator de legume, s-a gandit ca apa din fantana este prea rece pentru a uda legumele vara cand temperatura afara este mult mai ridicata si s-ar imbolnavi sau ar stagna din crestere plantele lui. Scopul construirii acestuia era de a stagna apa cateva zile pentru a se incalzi la soare si apoi a uda in gradina. Mie mi-a prins foarte bine copil fiind, toata ziua ma balaceam in acest bazin. Mai mult, intr-un an cand a crescut Argesul foarte mult fiind invadat de pestele unei crescatorii, tatal meu a cumparat 200 kg de peste pe care le-a introdus in bazin. A semanat repede niste orez si toata vara am mancat peste proaspat. Mai rau era cand scapau cele 20 rate ale mamei si ajungeau in acest bazin. Pentru mine era un spectacol felul cum se tot varau la fundul bazinului dupa peste, spre disperarea parintilor mei de a le scoate de acolo.

Zilele acestea l-am intrebat pe tatal meu daca a costat mult construirea acestui bazin. M-a surprins placut spunandu-mi ca se construeste foarte usor si cu chieltuiala mica. Peretii acestui bazin erau din ciment nu prea grosi inclinati spre exterior iar in ei a introdus plasa de sarma care le conferea rezistenta, iar la un capat avea o teava cu robinet pentru conexiunea la furtun sau la santurile de irigare.

Pentru cei ce sunt priceputi este o idee buna pentru ei si pentru gradina lor.
 

orlovszki

Member
Nu uita ca acesta este doar un bazin. Daca dorim un iaz ornamental, atunci este nevoie de mai mult. Daca dorim sa tinem pesti, atunci este important sa ne asiguram ca peretele nu crapa in timp. deci fundatia este solida si nu se va tasa sub presiunea apei. va trebui sa va asigurti de o oarecare umbra si oxigenare a apei. Cresterea pestilor nu este specialitatea mea, dar daca doriti sa construiti un iaz de pesti ornamental, atunci putem continua discuta pe aceasta tema
 

orlovszki

Member
Adevarul cu betonul este ca arata naspa. Trebuie sa fii foarte iscusit sa poti construi un bazin din beton in asa fel incat, cel putin dupa un timp, sa semene cu o piatra naturala.
Bine inteles nici folia sau membrana nu este o priveliste prea frumoasa. Si aceasta se mascheaza cu grija.
Chestia cu mascatul izolatiei ar putea cere un topic nou. Cred ca voi deschide unul pe aceasta tema. Din pacate, dupa o investitie imensa in materiale si ore de lucru, mascarea marginii iazului devine problema cea mai saritoare la ochi.
Apropos, stiti cum se poate ajunge ca piatra sau cascada sa arate mai natural? Ungeti piatra cu iaurt si aruncati muschi macinati in palma peste aceasta suprafata. Asigurati-va din cand in cand ca piatra este umezita. Muschii se vor forma foarte repede pe aceasta suprafata si nu va arata chiar naspa
 

Sparow

Member
Interesanta idee cu iaurtul dar ma intreb daca il bate soare in cap toata ziua mai supravietuieste muschiul?Cat despre mascarea foliei cu pietre nu e chiar o arta greu de stapanit totul e sa te hotarasti daca vrei fundul iazului complet acoperit cu pietre sau numai o palma sub luciul apei [in speranta ca il ti constant cat de cat :rofl: ].
La varianta a doua e putin mai complicat pt ca e nevoie de mai multe ,,terase'' pana unde vine folia,de unde incepe luciul apei de unde incep pietrele,etc.Shema de constructie am gasit-o pe net.
 

orlovszki

Member
Sparow a spus:
Interesanta idee cu iaurtul dar ma intreb daca il bate soare in cap toata ziua mai supravietuieste muschiul?Cat despre mascarea foliei cu pietre nu e chiar o arta greu de stapanit totul e sa te hotarasti daca vrei fundul iazului complet acoperit cu pietre sau numai o palma sub luciul apei [in speranta ca il ti constant cat de cat :rofl: ].
La varianta a doua e putin mai complicat pt ca e nevoie de mai multe ,,terase'' pana unde vine folia,de unde incepe luciul apei de unde incep pietrele,etc.Shema de constructie am gasit-o pe net.
Smecheria cu iaurtul este pentru a ajuta si grabi procesul de prindere a muschilor. Daca vrei sa le pui in plina soare atunci nu poate fi vorba de muschi ci mai degraba despre licheni. Muschii vor sta acolo unde va fi mereu umezeala, ca de pilda pe marginea cascadelor si nu numai in umbra.
Ref. la mascare, pot sa-ti spun ca nu este chiar asa de simplu pe cat pare. Asta in cazul in care vrei sa-l faci estetic si durabil. Si imi subliniez din nou opinia ca bazinul trebuie sa fie construit in trepte. Ori de cate ori am vazut un iaz cu tarmul facut drept, abrubt, exista problema cu plasarea plantelor ce necesita diferite adancimi de plantare.
 
Sus