Baumax

evaluare furnizor

  • 1

    Votes: 0 0,0%
  • 2

    Votes: 0 0,0%
  • 3

    Votes: 0 0,0%
  • 4

    Votes: 0 0,0%
  • 5

    Votes: 1 20,0%
  • 6

    Votes: 0 0,0%
  • 7

    Votes: 0 0,0%
  • 8

    Votes: 3 60,0%
  • 9

    Votes: 0 0,0%
  • 10

    Votes: 1 20,0%

  • Total voters
    5

Sash

Active Member
Intamplator am trecut si eu azi prin Baumax Bucuresti. Mi-a placut raionul lor de plante, desi tot dupa hoya ma uitam am luat niste bulbi. Desi nimic "rar" plantele aratau bine, erau multe si aranjate frumos si aveau si cateva la reduceri.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sunt off numai ptr. 4 cuvinte:unde ti-e oaia topaitoare??? :mrgreen:

Fetelor care sunteti mai aproape de Baumax:cind vedeti camelii scrieti cu litere groase ca poate au preturi mai bunute. :) decit in alte parti.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta a spus:
Sunt off numai ptr. 4 cuvinte:unde ti-e oaia topaitoare??? :mrgreen:

Fetelor care sunteti mai aproape de Baumax:cind vedeti camelii scrieti cu litere groase ca poate au preturi mai bunute. :) decit in alte parti.
Mi-am luat eu camelie de la Ploiesti, acum vreo luna jumatate - planta de vreo 30-40 cm fara boboci dar cu muguri de crestere in jur de 18 RON.
Daca mai gasesc pe viitor iti iau (acum sigur nu au ca m-am dus in week-end acolo)
 

kerkyra

Well-Known Member
Azi am trecut prin Baumax si m-au incantat cu bogata oferta de flori de primavara in ghivece la pret redus: lalele, zambile, narcise de mai multe feluri. Ghivecele aveau cate 3-5 bulbi si costau 3,5 lei. Nu am rezistat, am luat si eu narcisele acestea
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
am fost azi la Baumax si am vazut asa : hortesii la 119 ron :eek: clematite la 26 , rododenron nu stiu exact dar si alea erau foarte scumpe ! dar mi-am luat un phale alb 20 de ron cu flori uriase :dans:
 

doina2009

Member
Ce nu imi place la Baumax e ca umbla ulterior la preturi.
Iau de la BAUMAX Ploiesti mini sere cu 19,98lei, ca la saptamana sa iau cu 23,4lei.
Cumpar pamant din Baumax Bucuresti la 40l, cu 8 lei, ca in urmatoarea zi sa fie 9.98 lei.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
eu am ramas muta cind am vazut hortensiile cu 119 lei :eek: nu aveau mai mult de 30-40 cm era si albastru dar ala oricum isi schimba culoarea din cauza solului !
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
au inebunit ! stateam acolo si ma uitam ,aveau niste bete uscate dar se vedea ca incep sa dea mugurasii :? si copilul meau de 10 mi-a zis : hai mami ca astea-s uscate si costa aprope cit alocatia mea pe trei luni :rofl: saracul copil a crezut ca vreau sa cumpar ! :rofl:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
sannamaria a spus:
au inebunit ! stateam acolo si ma uitam ,aveau niste bete uscate dar se vedea ca incep sa dea mugurasii :? si copilul meau de 10 mi-a zis : hai mami ca astea-s uscate si costa aproape cit alocatia mea pe trei luni :rofl: saracul copil a crezut ca vreau sa cumpar ! :rofl:
copilul meu de 10 ani - am vrut sa scriu :oops: dar nu mai pot edita
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu mi-a venit sa cred cand am vazut pretul hortensiilor. 120 lei? :eek:
Am luat sapt trecuta din Brico o hortensie rosie superba, cu 6 tije florale si flori enorme, inalta de o jumatate de metru cu... 40 lei. A fost pentru prima oara cand am vazut hortensii rosii.
 

madairina

Member
Sunt foarte suparata. Am cumparat acum o luna petunii care in poza erau albastre cu o bordurica alba dar acum au inflorit si sunt albe ncidecum cum erau in poza. Aceste petunii cred ca sunt s acum in pliantul lor. Sa le fie rusine. Foarte dezamagitor. :suparat: :suparat: :suparat:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Am ajuns si eu azi la laudatul Baumax. Mare dezamagire: niste preturi nesimtit de mari: phale incepand de la 70 lei, cambrii 120 lei, vande 300 lei!!!
La raftul cu reduceri erau cateva plante pe 3 sferturi moarte.

E singurul magazin in care am mai gasit bulbi de plante, insa... 20 lei/2 bulbi.

La raionul de gradina, erau bine aprovizionati cu plante frumoase si divrese... insa in afara de clematite care erau 25 lei, celelalte preturi mi s-au parut mari comparativ cu alte magazine de profil.
 

doina2009

Member
Caramell a spus:
Am ajuns si eu azi la laudatul Baumax. Mare dezamagire: niste preturi nesimtit de mari: phale incepand de la 70 lei, cambrii 120 lei, vande 300 lei!!!
La raftul cu reduceri erau cateva plante pe 3 sferturi moarte.

E singurul magazin in care am mai gasit bulbi de plante, insa... 20 lei/2 bulbi.

La raionul de gradina, erau bine aprovizionati cu plante frumoase si divrese... insa in afara de clematite care erau 25 lei, celelalte preturi mi s-au parut mari comparativ cu alte magazine de profil.

Da, ai dreptate, au sarit calul la capitolul orhidee, preturi foarte mari.
La Real Cotoceni au niste orhidee mixte incantatoare la 29.99lei.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu am mai ajuns de multisor prin Real, cine stie, poate ma gandesc sa le fac o vizita. Multumesc pentru informatie :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu m-am socat vazand niste ghivece cu Vinca la 40 RON :rofl: In schimb, au avut si o oferta f. buna de rododendroni, unii de 50 cm ( doar planta) la 50 RON
 

alfa

Active Member
Sunt suparata foc :x !!!!

Am fost azi la Baumax. Gradina lor e ticsita de plante, e full. Dar full full, adica stau plantele pe carucioarele alea etajate cu care se transporta si abia mai e un culoar de juma de metru intre ele. Sa treci cu caruciorul nici o sansa. Mai mult, sa nu credeti ca au de gand sa descarce marfa de acolo. Din aceasta cauza se vede clar, care e marfa ultima sosita si care e mai veche. Toate cele vechi sunt vai si amar de ele. Nu au lumina deloc, iar personalul e varza cu carne si le uda pana se innec toate. M-am crizat rau in timp ce ma uitam la ele si am si sarit pe una din angajate, care coafa de crengi moarte o tava de cimbrisor. La intrebarea mea, de ce draq le uda asa tare mi-a raspuns doar cu o mutra mirata si o privire goala si cu asta m-am lamurit cat de bine se pricepe :suparat:
Vai de capul lor, toata marfa veche o dosesc prin colturi si pe tavile de jos si cand sunt moarte 80% atunci le scot la reducere de 1, 2, 3 Ron. Daca ai ochi buni si esti norocos mai alegi cate una. Se mai pot resuscita unele. Dar altele nu mai merita nicimacar 1 Ron.
Cred ca nu mai trebuie sa zic care a fost pretul lor initial, cum a zis si Irina, vinca la 40 de Ron, sempervivum la 20, un campsis de 40 de cm 75 Ron :aoleu:. Nu prea exista pret sub 10 ron, iar ca idee, arbustii, coniferele si alte plante de gradina sunt cam la pret dublu, triplu fata de alte magazine de profil. Sunt frumoase si sanatoase cand sosesc, ca dupa aia se fac praf sub ingirjirea atenta a celor de la Baumax :suparat:
E efectiv macelarie de plante acolo.
Am vazut sute de ghivece praf.
Erica aveau multe, de cand au deschis cred ca le au... praf cel putin 2-3 tavi.
Tot felul de aromatice, cam un cariucior intreg .... praf ( pretul e inca 34 Ron)
Vinca si alte taratoare... mor cu zile din cauza apei... pretul e inca ala mare.
Tavi intregi de banuti..... la fel terminate.
Helleborus, unele inca la pretul vechi, dar prin colturi dosite gasesti si la 2 Ron.
Tavi intregi pe trandafiri acoperitori de sol, innnecati zac pe raftul cel mai de jos al caruciorului. Au murit in lipsa de lumina si apa pana la gat.
Si altele si altele....
Pe bune, nu inteleg, chiar asa sa-ti lasi marfa sa se duca dracului? Nimeni din magazinul ala n-are minte? Nici angajatii simplii, nici seful de raion, nici cel responsabil pentru achizitii, nici directorul magazinului?
Ma doare inima pentru plantele alea. M-am plans si la casa si la inca un supervizor din magazin. Nu parea sa le pese. De parca era marfa mea, nu a lor :? :x :x :x
 
Sus