Banutii de turba

Floria

Active Member
Gabiuta,
Cu rasadurile de pe balcon voi proceda in felul urmator:
Voi confectiona contanere din hartie asa um m-a invatat Dave's garden, in care voi transplanta fiecare fir de rasad.
Altfel s-ar sufoca in tavita in care au rasarit.
Apoi, voi aseza toate aceste containere din hartie cu rasaduri transplantate intr-o tava mai mare de 30/40/5 sau 40/50/6 depinde cum gasesc in comert ca pana acum numai cele pentru nisipul pisicilor am gasit.
In felul acesta pot fi usor de udat, se pot transporta dintr-un loc in altul si au si spatiu sa creasca pana cand le voi planta in gradina sau ghivece din plastic.
Il ai aici pe maestul - http://davesgarden.com/guides/video/
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Oh my...vazind asta mi-am adus aminte ca zicea cineva ca foloseste sulurile de la hirtie igienica care sunt si ele biodegradabile.
Hm........e ceva munca dar merita!
Dar tot la sfirsitul lui februarie le pun :rofl:
 

Floria

Active Member
Gabiuta,
Decat sa pierd timpul si sa-mi para rau ca a trecut, mai bine ma consolez cu gandul ca cel putin am incercat!!
Cheltuiala e minima, dar castig experienta!
 

ami

Member
Eu am cumparat banuti Jiffi mai mult din curiozitate.Imi placea sa cred ca functioneaza...si chiar au functionat :D
Am incercat cu muscatele curgatoare,care in pamant de florarie inradacinau prea greu,iar atunci cand faceau radacinute,ori erau prea mici(nu se dezvoltau) si atunci cand le transplantam,plantele mureau,ori le terminam eu inainte cu apa(deasupra pamantul mi se parea uscat si le tot udam pana putrezeau,dar in pamant tot problema dezvoltarii era cea mai dificila).
Dupa ce le-am tuns si le-am pus in banuti,3 dintre ei i-am plasat in paharute de unica folosinta taiate la inaltimea banutului,iar restul au ramas in farfuriute,pe un suport la geam special confectionat pentru lastari.
Banutii ii udam aproape zinic,soarele batea mai mereu in fereastra si au ajuns sa se moleseasca de tot.M-am uitet la banutii din pahare,si ce credeti...fierbeau,in timp ce ceilalti,desi paliti,aveau banutul mereu uscat.
Imediat ce i-am vazut,i-am scos din paharele,iar azi am avut surpriza sa vad cate 4-5 radacinute iesite afara din 9 banuti(primii au fost cei pe care-i mentineam fleasca).
Sunt foarte bucuroasa de realizarea mea! :)
 

shalymar

Member
Nu ca as vrea sa va influentez sau asa ceva, dar eu am prins violete de parma si in pamant normal de florarie si in banuti si trebuie sa recunosc ca in banuti , cate frunze am pus s-au prins toate , una n-a murit.
Acum am un pervaz intreg de violete albe caci toate frunzele de la experiment erau de la aceeasi planta. :oops:
 
Sus