Banane pe langa Casa

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Poti sa ii faci un microclimat afara... unde ii pui protectie la umezeala.... in principiu acoperi zona respectiva cu o folie de 3-4 m patrati. Depinde pina la urma cit de bune se dreneaza pamintul si cit e de bun pamintul pt banan.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Eu l-am acoperit cu frunze si cu ce a mai fost si a avaut si o oala mare in cap.Deci umezeala directa pe el nu prea a avut.Insa...
:(
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Am mai cititi ca lumea face o protectie din baloturi de paie pina la 1 M inaltzime si deasupra pune o foie pe 4m patrati pe care o fixeaza cu alti baloti la margini.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ooof!
Inca totusi mai am sperante mici dar mai exista.
Insa bulbul principal e clar ca a fost afectat.
:cry: :cry: :cry: :cry:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Eu asa zic , si nu e prea tarziu , mai bine zis daca l lasi poate fi prea tarziu , se scoate si se curata pana se da de curat pe radacina si apoi cu carbune vegetal si la uscat cateva ore pana la 24 h si apoi in sol normal in ghiveci si mai la caldut
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Table 1. Important factors involved in banana root deterioration and poor development
Factors Effects in the banana root system
Soil factors
Restricted soil effective depth Weak development of the root system, shallow and
thin roots
Extreme textures (massive clay, sand and burden) Weak root system, many dead roots, few live roots
Poor internal soil drainage. Short, weak and rotten roots, abundant dead roots
Soil compaction inherited from previous land uses Short, shallow and horizontal roots
High exchangeable and soluble sodium contents Few short functional roots with frequent injuries;
many dead roots
High soluble salt concentrations Similar to above
Climatic and topographic factors
High water table Many dead roots, shallow root system
Frequent water logging of the upper soil horizons Many dead roots, many accidental roots,
(rain and poor surface drainage) superficiaroot system
Frequent flooding Many dead and rotted roots, many adventitious
roots
Phytopathological factors
Rotten roots Many dead roots, also corms with lesions
Climate and topography
Rainfall is the most important factor involved in banana root system deterioration.
It interacts with topographic factors that may result in severe adverse conditions for
banana root development. The most important of the possible interactions are flooding,
puddles after rains, shallow water tables (permanent or frequently fluctuating), and
areas too close to sea level to be effectively drained.
In areas with rainy and humid climates, whose soils have high organic matter contents
with high water retention, bananas generally experience root and corm rot. This results
in a collapse of the plantation during the first crop and in an irreversible deteriora-
tion of the root system. Such cases are common on the Atlantic coasts of Costa Rica,
Panama and Colombia (specifically the Urabá zone) in areas previously used either for
pasture, secondary forest or left fallow for long periods.
Soils
The fast deterioration of the banana root system takes place when the soil has one or
more of the following characteristics:
1. More than 60% coarse fragments by volume, high sand content (loamy sand
or sand of coarse and very coarse size), very high clay content without soil
structure (massive) or with coarse and very coarse blocks and prisms.
2. Effective soil depth less than 30 cm, restricted by continuous rock, massive
clay or a shallow permanent water table.
3. High soluble salt concentrations with electrical conductivity greater than 4 dS/m...........

mai multe uite citeste aici

Banana Grow.PDF - 2.8 Mb
 

Aura

Member
eu mi-am luat orice gand de la banani.....
am incercat toate cele posibile si se pare ca nu merge. Toate bune si frumoase pana in iarna. Dar apoi...

Aura
 

sarselia

Active Member
Moderator
Uraaa!
Bananierul meu isi revine incet-incet.Din bulbul principal care e uscat de tot au aparut 2 puiuti mici semn ca ceva mai misca pe acolo.
Ma bucur atat de mult ca pana la urma nu l-am pierdut!

 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu se vede albumul , poate e privat sau ceva de genul

Oricum e un Dwarf Cavendish in mod usual , as zice ca nu e un comportament anormal , fiind de talie mica-medie ti se pare anormal ca se usuca cele din laterala dar in sine la marimea lui se usuca cele batrane , daca insa depaseste raportul 1:1 frunza veche pierduta cu frunza noua crescuta , ar trebui sa te ingrijorezi , de asmenea fiind ruda cu "gazonul" :D are nevoie de N ca sa produca o generatie noua de frunze , atentie insa la raportul ureeic din amoniacul folosit la fertilizator :wink:
 

Scifficus

Member
O fi el de pepcie pitica dar ghiveciul ala este enorm de mic pentru el. Bananul are nevoie de nutrienti, apa si un drenaj bun ceea ce in acel ghiveci e aproape inexistent.

Eu am recuperat doi pui de banan si acum pe perioada iernii ii tin in ghivece. Dar, in caz de supra udare eu am pus ghiveciul lor in alt ghiveci incat sa existe o distanta in partea de jos. Iar ghiveciul mai mare are tavita lui. Daca pun din greseala mai multa apa, las pana picura cam tot dupa care cu un furtun subtire drenez apa din farfurie incat sa poata circula aerul prin gaurile ghiveciului mare. Astfel cresc foarte bine.

Mai jos ai o schita cum arata aranjamentul. Din fericire s-au potrivit ghivecele sa stea asa dar alta solutie ar fi asezarea ghiveciului mai mic pe un suport astfel incat sa aiba acel spatiu liber si sa permita drenajul.

 

Simina

Active Member
Aura a spus:
Dragii mei,
am cerut sfaturi in diverse topicuri, dar aici nu am prezentat nimic despre bananul meu....
sa va povestesc viata bananului meu....care -i cam trista....
a venit la mine acasa in vara anului 2009...il cumparasem de la o florarie...si l-am plimbat vu metroul...toti oamenii il priveau admirativ...i- placut la mine....si se instalase confortabil in balcon...pe la sfarsitul lui noiembrie s-a imbolnavit....cand am venit de la serviciu l-am gasit cu frunzele pleostite si galben de suparare...e clar ceva il suparase, dar nu stiu ce....vreo ciupercuta...prea multa apa sau prea putina...
Am inceput sa cer sfaturi in dreapta si in stanga...intr-un final...i-am taiat frunzele...bananul adult a ramas doar un bat....verde....apoi a devenit un bat maro...daca pe el nu puteam sa-l salvez ..am hotarat sa salvez puiutii, i-am mutat in alt ghiveci, am pus ingrasamant( ceea ce ulterior am aflat ca nu era bine, nu trebuie sa pui ingrasamant cand planta e bolnava)...au dus-o puiutii bine cateva zile, apoi li s-au uscat si lor frunzele...nu sunt uscati de tot...dar nu imi pun nadejidie ca vor supravietui( ce s-a intamplat cu optimismul meu?!)...
...ieri -dimineata am gasit doua mustacioare verzi...langa tulpina mucegaita a bananului matur....Semn bun! o mare bucurie! doua reci , una calda....acum ce sa fac? ce sa fac cu bananierul adult?am fost sfatuita sa-l tai...nu vreau sa fac asta....dupa ce ce l-am chelit de tot de frunze..acum sa-l si ucid?!da, dar e spre binele noilor plantute...si totusi...asa ca am mai asteptat pareri...il voi taia pana voi ajunge la o parte verde...si daca nici aceea nu exista...il voi taia de tot...o sa folosesc un cutit curat si dezinfectat cu alcool....o sa fiu chirurg...sa speram ca un chirurg bun....
va las mai jos linkuri cu etapele din viata bananului meu.....
sper sa va dau vesti bune.
Numai bine, Aura
elenafles a spus:
Eu cred ca i-ai pus prea multa apa si nu ai lasat sa se usuce pamantul intre doua udari.De aceea a si mucegait.Posibil sa fie plantat intr-un pamant care retine apa si poate nu-i place sa aibe radaciniile tot ude.Asteapta sa vezi ce parere au si colegii nostri de forum si apoi iei o hotarare. :astept:
michaela a spus:
Aura mie imi pare ca si din trunchiul celui batran poate sa mai iasa ceva....
Eu am doua soiuri de banan velutina pink- obtinut din seminte si snow banana
In cazul primului soi... pot sa spun ca iubeste mai mult caldura insa in perioada rece, tot la rece sta- adica in jur de 10 grade cu udare mai rar(las pamantul sa se usuce intre doua udari)
- in cazul celui de-al doi-lea sta afara pana cade zapada se usuca trunchiul si il duc la rece... pana in primavara nu-l mai ud- primavara rasare iarasi.
ca substrat eu am folosit turba in amestec cu nisip si cocopeat- le place
lumina: iarna la lumina unei ferestre orientate spre vest/vara semiumbra- se ard frunzele in soare plin :?
In speranta unei recuperari a bananului tau... sper sa te ajute cu ceva cele experimentate de mine in ale bananilor :wink:
Aici sunt ambele soiuri in vara.... snow banana s-a fact extrem de mare intre timp- cred ca are o crestere muuult mai rapida :wink:
IZA a spus:
Am avut si eu unul obtinut din seminte trimise de o prietena din Canada. Banan pitic, ornamental. A germinat dupa trei luni. Au crescut doua frunze apoi s-au innegrit si nu mi-a mai placut de el si l-am aruncat.
sarselia a spus:
Si eu am patit la fel cu un bananier ornamental.
L-am cumparat si a crescut mare si frumos vreo 2 ani dupa care brusc i s-au innegrit frunzele si dus a fost.
nu stiu de ce dar mie mi se pare ca nu au o viata prea lunga.
sau cel putin persoanele cu care am mai vorbit nu au avut nici ele prea mult noroc cu ei.
:(

iti tinem pumnii sa ai parte de ei!
Aura a spus:
Multumesc pt sfaturi.
Din doi puiuti rasariti din radacina , unul este foarte vesel si a ajuns pana la 10 cm.Celalalt sta si el sa moara, s-a ingalbenit...
Aura
Aura a spus:
bananul meu , cel adult a murit de tot, de tot....mai am un piut de 40 cm.....si inca un puiut....de vreo 10 cm....sper sa treaca cu bine de iarna! :D
Aura
presco a spus:
Aura, ai desprins puiutii de planta uscata?
melimeli a spus:
eu am avut banan ani la rand afara,toamna tarziu il infofoleam in coceni bine sau cu paie,primavara descopeream la sf. lui martie si dadea de jos asa cum ai si tu puiutii,peste vara se fac mari
caut poza sa-ti arat :)
am revenit cu poze:
..
instructor a spus:
Mai ai si acum bananul?de unde l-ai luat?
melimeli a spus:
nu il mai am :(in toamna lui 2008 probabil nu l-am protejat foarte bine si primavara nu au mai rasarit puiuti.
il aveam de la o vecina care probabil are si acum(cred),ale mele erau piticutzi pe langa ce avea ea,erau de 2-3 ori mai mari
lukyeug2005 a spus:
Am si eu o intrebare ... bananul meu de curand a nascut Zambet si as vrea sa mut puiul in alt vas! Intrebare e: pot sa il mut acum sau astept sa creasca mai mare?


Uploaded with ImageShack.us
  • [/img]
[/code]
michaela a spus:
lasa-l sa creasca mai mare, sigur nu are suficiente radacinute pe rizom.
monica.s a spus:
mi-a iesit si mie un puiut la banan ; are vreo 5 cm; sa il las in pace pana in primavara sau sa il mut de pe acum?
Gabiuta a spus:
Lasa-l,lasa-l.Nu umbla sub nici o forma acum.Ai grija insa cum il treci peste iarna.Succes! :D
 

LadyBug

Well-Known Member
Am achizitionat si eu de curand un musa tropicana, inteleg de pe aceasta pagina ca este banan pitic si nu rezista afara? Ceea ce ma intereseaza este daca va face banane in ghiveci si in cat timp - aii am vazut ca spunea cineva ca in 4 ani? dar era alt soi (acum e mic, are 20cm inaltime si 2 puisori mici-mici) si cat de mare sa fie ghiveciul, ce ph (neutru, am gasit pe net, asa este?) si ce ingrasaminte de care ii trebuie... imi doresc tare mult sa rodeasca, altfel nu-l vreau.
Avand in vedere cat de vechi e topicul, pana acum cred ca sunt destui forumisti cu experienta in cresterea acestei plante, asa ca va multumesc anticipat pentru raspunsuri, as fi vrut mult sa vad poze cu fructele obtinute, daca a reusit careva sa-l faca sa rodeasca si pe acesta.
 

cistele1

Member
LadyBug a spus:
... imi doresc tare mult sa rodeasca, altfel nu-l vreau.
Daca il vrei pentru rod, probabil ca nu se merita efortul.
Si eu am avut un banan in gradina intr-un loc unde cresteau natural afara. In fiecare an, era plin de fruncte (nu stiu ce specie era, dar facea ciorchini mari cu banene mici). Cu toate astea cred ca in 3 ani am mancat doar vreo 2-3 bucati. Avea o textura ciudata, ti se lipea pulpa fructului de dinti. Nu le puteai taia si "pune pe dulap" sa se coaca deoarece nu se coceau ci se stricau. Restul le mancau pasarile.
 
Sus