Banane pe langa Casa

LadyBug

Well-Known Member
Multumesc mult pentru info, cistele, ma bucur ca rodesc si la noi, chiar daca nu au gust foarte bun, am inteles ca se poate face mancare din banane... Acum e la noroc, fiind planta mare imi va ocupa mult spatiu degeaba, daca nu va rodi sau daca fructele nu vor fi bune. Este adevarat ca e frumos, decorativ, dar preferam unul care face si fructe bune. Eu il voi tine in ghiveci, dar nu stiu cat de mare sa fie acesta, ca nu vreau sa-l transplantez mereu, ci doar acum si pe urma doar sa-i separ puisorii, nu vreau sa-l mut in alt vas, ca sa nu-l deranjez. Intre timp am cautat informatii despre el pe google, se spune ca rodeste in 18 luni, daca are si iarna lumina si caldura, cum intentionez eu sa-i asigur, ramane de vazut cat succes voi avea cu el.
 

VreauSaStiu

Member
Am și eu o durere: un mic bananier de cameră, care mergea foarte bine, s-a supărat brusc pe viață și nu știu cum să-l ajut :(
i se uscă frunzele incepând de la vărf... prima am îndepărtat-o, apoi a doua,,, acum alta, e uscată și oarecum pergamentoasă (parcă ar fi arsă de soare sau acid)
Mai am puiuți, care deocamdată, par a fi ok, Oare acesta mai poate fi ajutat :?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nu cumva balteste apa langa el ...? totusi fiind ruda cu "gazonul" nu as zice ca ii place la nebunie balteala


Par a fi arsuri solare , dar mai incet cu apa . :D
 

VreauSaStiu

Member
La arsuri solare m-am gândit și eu, dar au apărut după ultimele ploi, cauzatoare și ale excesului de apă (pe care îl golesc periodic) :nefericit: Azi am observat astfel de arsuri și la un avocado, de unde mi-a venit idea, că ploile, ar putea fi cumva acide :nu stiu: Țin plantele pe pervaz, să le bag în casă ? :?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Totusi de ce nu se goleste natural ghiveciul , si eu am afara dar niciun ghiveci nu se umple cu apa daca drenajul merge

In alta ordine de idei , daca tot s-au ars nu mai are rost sa le duci in casa , cele ce vor iesi vor fi rezistente la soare

Succes!
 

VreauSaStiu

Member
danero2004 a spus:
Totusi de ce nu se goleste natural ghiveciul , si eu am afara dar niciun ghiveci nu se umple cu apa daca drenajul merge
Drenajul nu merge c-am modificat ghivecele, cu o improvizație tip ”ghiveci SIBI”, pentru situațiile când lipsesc mai multe zile :D Bananierul și-a revenit, har Domnului, după îndepărtarea frunzelor arse și a excesului de apă și continuă să dezvolte căte o frunzuliță pe săptămână ca înainte :D
 

VreauSaStiu

Member
Păi de unde ”băltire” ? Nu cunoști sistemul ghivecelor SIBI, cred: plantele își iau apa cătă vor din rezervor, nu ca atunci când plouă în disperare (atunci le golesc eu surplusul); și cum de regulă vara nu prea plouă, până acum n-am avut probleme:iar iarna, le țin în casă, le dau apă cănd și câtă e cazul :D
 
Sus