Banane pe langa Casa

michaela

Active Member
Eu chiar nu stiu ce soi sunt doar ca-mi plac f. tare.....mai ales ca nu au murit iarna probabil ca ai dreptate yanquapin mai repede sa reziste un banan din india nu ?.....
 

Yanquapin

Member
Nu, mai repede din China- locurile cu basjoo din China au inregistrat minime mai feroce decat cele cu alte specii de Musa din India. Ceea ce ating plantele chinezesti prin latitudine, ating cele indiene prin altitudine, in linii mari.
Numele basjoo este japonez, dar plantele au fost importate tot din China- cresc, cam ca toate exoticele interesante (ex. Trachycarpii, unii bambusi), pana la Changjiang. Mai la nord raman speciile de clima temperata propriu-zis.
Oricum, sunt rapoarte destul de incurajatoare si despre sikkimensis. Pacat ca nu am avut parte de ei, ca acum erau deja niste ani de cultura, foarte diferiti, din care se puteau trage ceva concluzii.
 

michaela

Active Member
aha....credeam ca e ca sikkimensisul tot ceva indian...
Am gasit.... francezii zic ca musa basjoo nu rezista decat pana la -12 grade
 

radu

Member
Imi poate spune cineva, va rog ce specie de banan este si daca e comestibil sau nu ? ( il am din Gradina Botanica ) . E normal ca frunzele din varf sa se ingalbeneasca si ce credeti ca are ?
 

roberto_sc

New Member
ref crestere banani

buna la toata lumea...

sunt pasionat de cresterea bananilor si as vrea sa stiu ce pot face.
am momentan un soi de ormnament care a crescut ceva dar momentan dupa ce i-am schimbat chibarul si avenit toamna a stagnat di crestere si mai ales observ ca daca il ud des se ingalbenesc frunzele. este normal acum in aceasta perioada? ce ingrasamant sa ii pot pune ? mi-ar place sa achizitionez un soi fructifer. daca cineva imi poate da unele sfaturi ii multumesc anticipat.

roberto
 

cornelia

Fondator
Membru staff
lukyeug2005 a spus:
De curand am primit un bananier, aproximativ 1 luna si l-am replantat in pamant adus de mine de la padure si nu vad nici un semn ca i`ar merge bine . A mai avut 1 frunza mai uscata pe care i-am taiato! Imi dati va rog niste sfaturi.. cum sa il ingrijesc, cum sa il ud, unde sa il tin (precizez k stau la apartament), daca sa i stropesc frunzele, ce pamant sa i pun... etc.... Multumesc
PS: Credeti k isi mai revine?




Cornel a spus:
Cum avea radacinile? Erau ok? Cand l-ai transplantat l-ai transplantat cu balot de pamant sau cu radacini nude? oricum va trebui sa ai grija cu udatul.
lukyeug2005 a spus:
Radacini avea parca 3-4 ramificatii a 5-6 cm lungime..... iar pamantul de pe radacini era destul de afanat si la transplantare, mult a cazut de pe radacini..... practic radacinile au fost cam goale :( .... de udat il ud doar cand pamantul la sufprafata este uscat.. adica la 4-5 zile .... credeti k are vr`o sansa sa se prinda.... il am de vr`o luna si jumatate.... dar nici nu se prinde nici nu se usuca :)?

Cornel a spus:
Eu, daca as fi in locul tau, l-as racai un pic in pareta de jos a tulpinii unde apar radacinile, as rupe radacinile putrede si as incerca sa il tin in apa vreo cateva zile, la lumina difuza, poate ii da radacini noi si o frunza noua. Apa intr-un borcan cat sa acopere zona de unde pot apare radacini si schimbata partial o data la o sapt. Dupa ce apare frunza apoi pus in pamant.
PS. Asta as face eu. Aceasta tactica a avut succes cu Colocasia, nu stiu daca are succes la banan. Unele tactici au succes la plante de acelasi tip.

lukyeug2005 a spus:
Va rog sa ma ajutati, astazi am descoperit la bananul meu ca s-a crapat tulpina, aproape de pamant... este grav? Am pus si o poza sa vedeti.... ce ma sfatuiti sa fac?... este in regula ce se intampla?



Yanquapin a spus:
Bananierul tau pare doar ca a inceput sa... creasca.
 

scd

Member
april a spus:
Buna ziua.

Eu am un bananier cu care aproape nu ma mai inteleg.
Cind l-am luat, in iunie anul trecut, nici macar nu e un an de-atunci, avea sub juma' de metru si cu frunze de-o palma.
Prin ianuarie l-am mutat intr-un vas, asa cum se spune, cu maxim 10 cm in diametru mai mare decit cel pe care-l avea, si acum... are peste un metru, cu frunze imense, superbe... Sta la un geam unde nu are curent, doar soare citeva ore pe zi, si am ajuns sa-i pun aproape un litru de apa pe zi. Citeodata ii pun si ingrasamint, sunt 'abonata' de citiva ani la un ingrasamint belgian in sticla de 1litru.

Problema mea e ca face o gramada de pui la radacina. La inceput am incercat sa scot unul cit mai din adinc - dar fara sa-i deranjez radacinile - si sa-l pun in apa, sa vad daca se prinde. Nu pare genul de planta care sa faca radacini in apa, si nici n-a facut.
Dar ca sa nu-mi sufoce planta, ii tai cu cutitul toti puisorii, desi tare-as vrea sa-l inmultesc. E la serviciu, si toti colegii imi cer pui cit il vad ce frumos e.

Cum as putea sa-l inmultesc?
Multumesc.

Monica
Yanquapin a spus:
Pai... seminte nu-ti va face, cel mai probabil; pui, cand face, ii iei devreme si fara radacini; al treilea mod de inmultire care-ti ramane ar fi... in vitro :rofl: .
Lasa puii sa se faca mari, sa isi faca propriile radacini si separa-i cand sunt apti.
april a spus:
Yanquapin a spus:
Pai... seminte nu-ti va face, cel mai probabil; pui, cand face, ii iei devreme si fara radacini; al treilea mod de inmultire care-ti ramane ar fi... in vitro :rofl: .
Lasa puii sa se faca mari, sa isi faca propriile radacini si separa-i cand sunt apti.
perfect. ii iau devreme, cind sunt cit un deget sau o palma. fara radacini, ca n-am de unde. si ce fac cu ei?
am incercat sa-i iau cu radacini si nu ajung la ele, ar trebui sa scobesc prea mult si ma tem sa nu deranjeze planta mare.

stiu ca nu fac seminte. zau ca nu m-astept la seminte de banane ;-) poate doar la cipsuri ;-)
Yanquapin a spus:
Nu m-ai inteles- tocmai, nu trebuie sa-i separi cat sunt mici; lasa-i sa devina plante serioase si abia atunci partea lor de rizom va fi definita si va avea radacini.
 

lukyeug2005

New Member
Dupa ce a crapat tulpina aproape de radacina, astazi am gasit bananul meu in stadiul acesta! Ce se intampla? Creste altul langa el ... sau ? Cum sa il ud? I place la soare? Vitaflora 3 pentru plante ornamentale pot sa i pun?
[/url][/img]
[/url][/img]
[/url][/img]
 

scd

Member
felicitari....
din cate imi dau eu seama "a nascut" un baietel.....
sigur este pui.
 

lukyeug2005

New Member
:dans: :dans: Sper asa sa fie... sunt tare fericit.... o sa mai pun poze.. numai sa isi deschida frunza! Pot sa ii pun VITAFLORA 3 pt plante ornamentale? Cum sa il ud? Daca il tin la soare i face rau?
 

lukyeug2005

New Member
Cam asa arata "puiutul" de banan...a crescut ceva de la ultimul meu mesaj postat pe forum :) stie cineva sa imi spuna ce fel de banan e? ... cam cat o sa creasca de inalt ?...in conditii apartament.
[/url][/img]
 

michaela

Active Member

acestia sunt obtinuti din seminte....
velutina pink si snow banana- dar dupa cum observi......... nu sunt foarte diferiti, daca nu-i stiam nu-i puteam deosebi... :wink:
- snow banana peste iarna, se usuca.... sau cel putin asa au facut la mine. credeam ca i-am pierdut, primavara, au inceput sa rasara frumos :D
 

michaela

Active Member
pai depinde de care sunt... eu o sa-l pun pe snow banana in gradina,,,,,, dar acum e inca mic, o usoara protectie sigur am sa-i fac... in special cu iernile din ultimul timp :roll:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Am si eu un Musa basjoo Sakalinensis luat in primavara de la sieberez.A crescut si a facut o gramada de pui iar acum ca bate iarna la usa nu prea stiu ce sa fac cu el.
Sa ii tai frunzele si sa il acopar cu ceva?Sau frunzele se vor usca singure?
Va rog mult sa ma ajutati.
Mentionez ca e plantat in gradina si se spune ca ar rezista cam pana la -10 grade.
 
Sus