BAME

doina2009

Member
De bame ce puteti spune cum va impacati cu ele (ca legume) si daca cultivarea lor, vi se pare dificila.


Am tras cu ochiul pe net si uitati ce am gasit:

Bamele se cultiva pentru fructul lor, fruct numit capsula. Cu cat este mai tanar este mai gustos si mai fraged. Bama este o planta anuala, cu tulpina ramificata care poate atinge o inaltime de 1,5 m. Radacina este bine dezvoltata, pivotanta, patrunzand in sol panala 80-90 cm. Frunzele bamei au petiolul lung si sunt acoperite de perisori de culoare cenusie.

Fructul este o capsula alungita, cu muchii care se lignifica atunci cand ajung la maturitate. In interiorul capsulelor se gasesc 15-20 seminte de forma sferica, de culoare verde cenusie.

Bamele au nevoie de foarte multa lumina, caldura si apa. Semintele au nevoie de temperaturi mai mari de 15 grade pentru a germina. Temperatura optima pentru cresterea bamelor este de peste 22 de grade. Solul trebuie sa fie bogat in nutrienti, bine fertilizat.

Cand cultivam bame in gradina vom avea grija sa alegem o parcela in plin soare. In luna mai, spre sfarsit, se semana semintele pe brazde inaltate, de 1 metru inaltime. Vom lasa intre randuri o distanta de 70 cm, iar intre plante 20-25 cm. Pe masura ce se dezvolta se uda periodic si se indeparteaza buruienile. Capsulele se pot recolta incepand cu luna iulie, pana toamna tarziu.
 

doina2009

Member
constantin.c a spus:
cam cum avea-i manutele , dupa o zi de recoltare !!!! :cry:

Sincer, nu m-au uitat la maini, ei si nici chiar o zi de recoltare, culegeam cam cat pentru o mancare si trebuia sa le culeg cam la patru zile.
In rest niste plante nepretentioase si darnice.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Tocmai am aflat ca se cheama Hibiscus esculentus. :wink: Habar nu aveam pana acum, dar mi se pare interesant. Va sa zica, nu doar admiram hibiscusi, mai si mancam din ei.
 

ionascus

Active Member
Ok

Parintii mei cultivau bame la casa de la tara.
De la ei am aflat ca nu sunt pretentioase-le place soarele asa cum s-a spus,dar trebuiau sa cultive multe ,ca sa le iasa de o mancare...
 

Floria

Active Member
Re: Ok

Bamele dupa denumirea lor botanica Abelmoschus esculentus http://en.wikipedia.org/wiki/Okra sunt de mai multe dimensiuni si culori. Unele sunt rosii altele verzi mari dar sunt unele micute care se gasesc in magazinele arabesti, uscate si insirate pe ata. Mie imi plac foarte mult pregatite cu carne de vita si usturoi cu garnitura de orez.
Acestea micute se numesc (nu sunt sigura) Abelmoschus moschatus http://en.wikipedia.org/wiki/Abelmoschus_moschatus
Stie cineva unde as putea gasi seminte ?
Bame rosii am gasit aici http://www.tradewindsfruitstore.com/ser ... sh-/Detail

Componenta pentru 100 g fructe :
water 88.6 g (85.7–90.2),
energy 144 kJ (36 kcal),
protein 2.1 g (1.1–3.0), fat 0.2 g,
carbohydrate 8.2 g,
fibre 1.7 g,
Ca 84 mg (55–142),
P 90 mg,
Fe 1.2 mg (1.1–1.5),
β-carotene 185 μg (180–190),
thiamin 0.04 mg,
riboflavin 0.08 mg,
niacin 0.6 mg,
ascorbic acid 47 mg (20–126).

Copozitia pentru 100 g frunze
water 81.5 g (75.3–92.4),
energy 235 kJ (56 kcal),
protein 4.4 g (2.8–5.6), fat 0.6 g,
carbohydrate 11.3 g,
fibre 2.1 g,
Ca 532 mg (258–635),
P 70 mg,
Fe 0.7 mg,
β-carotene 385 μg,
thiamin 0.25 mg,
riboflavin 2.8 mg,
niacin 0.2 mg,
ascorbic acid 59 mg (9–75)
Informatia de aici : http://database.prota.org/dbtw-wpd/exec ... Webdisplay
 

ionascus

Active Member
Si eu ma pregatesc sa pun bamele....am doua tipuri de seminte...unele englezesti...si unele neaose,romanesti.
Nu voi pune multe pentru ca nu avem loc mult...dar vrem sa ne facem pofta....
Timpul de plantare a semintelor va fi mijlocul lui mai...
 

Floria

Active Member
Cum sunt cele englezesti ?
Am citit ca Bamele au si intrebuintari medicinale fiind recomandate in foarte multe afectiuni, chiar si in cancerul de stomac, unii scriu ca vindeca si sifilisul si m-am minunat de cate de multe plante ne-a creat natura dar noi le ignoram.
 

ionascus

Active Member
Le spun englezesti pentru ca semintele sunt luate de pe un site din Anglia....bamele sunt ceva mai mici ca dimensiune a frunctului...sau legumei...ma rog
 

Floria

Active Member
Ionoscus, daca mai ai bame si anul acesta, te rog ia cateva seminte si pentru mine. Imi plac cele mici uscate pe ata si gatite iarna. Am citit indicatiile unui furnizor care spunea ca semintele de bame trebuiesc luate in fiecare an deoarece nu raman viabile mai mult timp si nu vreau sa comand pe undeva si sa nu rasara nimic. Asa am patit anul acesta cu seminte cumparate din comert, mi-a rasarit doar un singur fir.
 

ionascus

Active Member
Sigur ca iti dau....astept sa se coaca bine semintele in teci...
Spune-mi ,te rog, cum le usuc????De pus pe ata ..le-oi insira eu....
 

Floria

Active Member
Uite asa, agatate intr-un loc umbros sa-si pastreze culoarea buna.

La iarna le pui de seara la inmuiat si dimineata sunt umflate de parca atunci le-ai cules si le poti gati.
 

belisima

Well-Known Member
Floria a spus:
Uite asa, agatate intr-un loc umbros sa-si pastreze culoarea buna.

La iarna le pui de seara la inmuiat si dimineata sunt umflate de parca atunci le-ai cules si le poti gati.
:D interesanta metoda,eu le pun la borcane in sos de rosii...poate fac o incercare anul asta,daca mai gasesc ceva,ca le-am cam lasat sa imbatraneasca si n-au mai fructificat :roll:
 

serbo

Member
Am pus si eu bame in gradina anul asta pentru prima data si sunt foarte incantata.
Rezista foarte bine la seceta pentru ca au radacina pivotanta foarte adanca si nu m-am omorat cu udatul desi de pe la mijlocul lui iulie a fost seceta mare. Oricum, ele apreciaza apa si fructele sunt ceva mai moi atunci cand au suficienta.
Fructele trebuie urmarite in permanenta sa nu creasca mai lungi decat un deget pentru ca devin atoase.
Problema este ca nu rezista foarte mult proaspete in frigider asa incat ce culegeam la 3-4 zile le puneam la fiert in apa cu otet si la congelator. Iar cand se aduna suficient pentru o mancare le preparam. Rezista foarte bine la congelator (am si acum).
Marea problema este ca sunt atacate de niste musculite, aceleasi care ataca si fasolea, si cel putin anul asta nu am reusit sa scap de stropitul cu insecticid.
Ca o solutie pentru problema cu musculitele am citit pe undeva ca se poate planta cimbru intre fasole sau bame si musculitele nu se mai apropie
 
Sus