Bambusul de gradina vs Arundo donax

eldanyro

Member
nu e mai simplu sa achizitionezi niste bambusi in containerde la hornbach obi sau firme specializate ? eu am luat un camion de bambusi dintr o curte din serban voda unde erau de 5 m inaltime cu rizomi la greu si cu mare greutate a rezistat doar un grup ce sa adaptat restul au disparut culmea e ca la un an dupa ce i am curatat gradina de bambusi acolo aparuse la loc parca mai mare si daca un topic ridea de ce pagube ar putea sa faca bambusul in rominia eu spun ca daca prinde un loc ferit de vint si cu pinza freeatica aaproape de suprafata cu greu mai scapi de el locatia cu bambusi nu e secreta serban voda intre budapesta si unirea pe dreapta inainte de biserica daca gasiti proprietarul va lipiti de rizomi f ieftin sau chiar bambusi de 5 -6 m
 

gabiee

Active Member
merci de informatii , dar nu sunt din bucuresti
obi cred ca e si pe la noi ( arad) , dar nu prea ajung si nici nu cred ca am vazut , cel putin de cand mi s-a pus pata pe bambus
si mai e si placerea si satisfactia cand vezi samanta cum germineaza , butasii cum inradacineaza , plantuta cum creste sub ochii tai :D
 

q_tavy

New Member
gabiee a spus:
merci de informatii , dar nu sunt din bucuresti
obi cred ca e si pe la noi ( arad) , dar nu prea ajung si nici nu cred ca am vazut , cel putin de cand mi s-a pus pata pe bambus
si mai e si placerea si satisfactia cand vezi samanta cum germineaza , butasii cum inradacineaza , plantuta cum creste sub ochii tai :D
Ai gasit seminte ?
 

q_tavy

New Member
giulia a spus:
am o intrebare , va rog , ce diferenta este intre bambus " bambusa aurea " si bambus negru . nu privind culoarea .in general . multumesc .
Pentru a capata culoarea neagra Phyllostachys nigra are nevoie de un pic mai multa lumina decat aurea, si inaltimea maxima e si ea un pic mai mica .
 

q_tavy

New Member
M-am tot uitat prin magazine de bambusi si anul acesta nu am prea mai vazut bambusi Phyllostachys.
Stie cineva unde as putea sa gasesc la un pret decent?

Am incercat cu seminte de moso si am avut germinare de 80% dar unul singur a supravietuit conditiilor (nu am avut un sol tocmai potrivit) si l-am plantat liber in curte sa isi faca de cap. Momentan e bine, crestste incet dar sigur si cu un pic de noroc poate trece si de iarna.

In schimb am trecut acum cateva zile pe strada dumbrava rosie din bucuresti si am ramas mut de uimire. Era acolo un palc de bambusi a caror inaltime o estimez la mai mult de 6 metri inaltime, iar tijele era de un galben absolut superb.
 
Sus