Bambus norocos

sarselia

Active Member
Moderator
Foarte faina povestea si foarte adevarata..
Si eu am vreo 8 lucky bambusi cu care nu am nicio treaba.
stau cuminti in vazele lor --ii am pe unii de vreo 5 ani.
cand imi mai aduc aminte in apa in care stau le mai pun si apa cu ingrasamant lichid si li se luuungesc frunzele de numa.
am pierdut la inceput cativa dar mi-am dat seama ca nu le place sa ii muti si daca se obisnuiesc intr-un loc atunci trebuie lasati acolo.
la ai mei nu le place lumina foarte tare (culmea)!
pe toti ii am in locuri semiumbrite si in locuri in care razele soarelui nu ajung deloc si sunt mari si sanatosi.


v-am pupat
 

sarselia

Active Member
Moderator
Eu zic ca acela e adevaratul Bambus si ca pana la urma orice floare pe care o avem aduce noroc sau daca nu noroc o pata de gingasie in vietile noastre ocupate.

:D
 

mirela06

Active Member
Pai aduce, ca si eu am unul de gradina...pus in ghiveci f.mare :rofl:
De frica sa nu se inmulteasca excesiv, pt. ca este f, invaziv si are niste incirligaturi de radacini de numai :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Foarte faina e ideea.
stiam ca e evaziv si daca il lasi sa isi faca de cap nu ii mai dai de capat.
si rezista peste iarna sau duci ghiveciul in casa?

numai bine!
 
Buna seara.
Am un bambus de 3 ani, l-am pus in pamant si i-a mers foarte bine, a dat doi puiuti.
Dar am observat ca la varf a inceput sa se ingalbeneasca (aproximativ 3 cm) si nu stiu cauza. Ce ar trebui sa fac ? Sa il tai sa il las asa? :?
 

rimi19

New Member
Bambus Uscat

Salutare tuturor!

Am o mare problema cu bambusul meu, in sensul in care a inseput sa se usuce. Am o banuiala ca ar fi de la bilutele colorate pe care i le-am adaugat. Timp de doau saptamani dupa ce l-am pus in bilute nu l-am udat si asta pentru ca mai avea apa cam 10 cm si bilutele erau mereu umede.
Am atasat cateva imagini, poate asa va puteti da seama care este problema. Eu ma gandeam sa il tai si sa il cerez din nou, pentru ca altfel mi-e frica sa nu se usuce tot.
Astept sfaturi! multumesc frumos.


 
Sus