Bambus norocos

Sash

Active Member
Eu il tin intr-o vaza inalta transparenta. De cateva luni i-am bagat si bilute din alea gelatinoase. Nu-i schimb apa, numai o completez cand observ ca a scazut prea tare. I-au crescut ceva frunze noi de cand e la mine.
Acum cativa ani am incercat sa plantez unul in pamant si s-a uscat asa ca n-am avut curaj sa incerc iar.
Cristina imi place locatia bambusului tau... cred ca ii schimb si eu domiciliul cu ceva similar.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Am si eu un bambus de vreo 4 ani, cred.
Ii schimb apa cam la 2 saptamani si de fiecare data-i spal si vasul in care sta. Apoi ii pun apa pastrata cateva zile in sticle deschise (ca pentru orice alta floare) si ceva ingrasamant de la Vitaflora.
Il tin langa o fereastra, in zona de nord a casei, chiar pe pervaz.
Nu m-am prins pana in acest moment cum sa-l inmultesc - de unde luati voi lastari pe care sa-i puneti la prins mai tarziu??
 

danya

Active Member
Am un bambus plantat in ghiveci cu pamant si nu stiu de ce i s-au ingalbenit cateva frunze.
 

adana

Member
eu zic ,ca pur si simplu nu prea ii place in pamant.eu ii tin pe ai mei,in apa cu pietricele,si nimic nu e galben,chiar au mai dat manunchiuri noi de frunze.asa l-ai cumparat ,in pamant?
 

danya

Active Member
Nu l-am cumparat in pamant. L-am pus eu apoi gandindu-ma ca ii fac bine. O sa-l pun in apa iar..
 

Aly

New Member
Crenguta de bambus pe care am primit-o in urma cu mai mult de un an si care a stat in apa pana acum s-a ingalbenit....in 2 zile era aproape toata galbena.Cei 2 pui pe care ii avea i-am pus in pamant,dar unul din ei s-a ingalbenit si el....cel ramas are niste radacini micute,dar si cateva frunze mai galbene.

Intrebarea mea este: daca il tai o sa mai creasca vreun lastar? :gandit: pt ca mi-e frica ca acesta nu mai creste :rofl:


 

Dea

Active Member
Parerea mea este ca cel mai bine ii merge in apa, desi am vazut si cateva exemplare tinute in pamant si de-altfel, foarte frumoase ... dar cunosc si situatii in care, pusi in pamant, s-au ingalbenit si nici nu au prea crescut!
Din experienta, in ideea in care il tii in apa, vasul ( daca este transparent ) nu trebuie sa stea prea la lumina, exista tendinta dezvoltarii algelor in apa si chiar daca o schimbi regulat, risti sa deranjezi planta prea des.
Ii place lumina, intr-adevar, nu directa.
Daca aveti acvariu, este benefic sa completati apa ce se evapora peste saptamana, sa zicem, cu apa din acvariu.
Eu asa fac si il am de vreo 4 ani de zile, ii merge bine! A dat si un lastar lateral! Frunzele sunt de un verde inchis!
Un alt aspect, care mi se pare destul de important este ca atunci cand cumparati un fir sau mai multe de bambus, sa le alegeti pe cele viguroase, cu tulpina mai groasa si frunze sanatoase. Atentie cu cele folosite la ornamentarea buchetelor de flori, nu stiu de ce, dar nu prea s-a bucurat nimeni din cei pe care-i stiu de ele pentru prea mult timp!

Cat despre feng-shui :D merita sa aveti macar 3 fire de bambus in casa.
Mie mi se pare, cel putin, o planta relaxanta. Si, ca toate celelalte, simte daca o iubesti sau ... o iubesti mai putin!
 

denysa88

New Member
lucky bamboo

heya,
azi mi-am cumparat si eu 2 tulpine de lucky bamboo in eprubeta, si fiecare tulpina are 2 spirale. din cate am citit aici nu e o planta pretentioasa si am sa o tin in apa. ambele tulpini au muguri si au la capatul de sus ceara. trebuie sa o las acolo, sau sa o dau jos? de ce a fost pusa ceara acolo?
 

Dea

Active Member
ceara trebuie lasata acolo. a fost intentionat pusa pentru a forta aparitia si cresterea lastarului lateral.
Sa ne arati si noua poze cu ei :D
 

CHRISS

Member
Vin si eu cu o intrebare: e adevarat ca nu e bine sa iti cumperi bambus??? :eek: Asa mi-a zis mie tipa de la florarie, ca , cica, aduce ghinion daca il cumperi ...dar e bine daca il primesti cadou... :?
 

CHRISS

Member
Pai de aia v-am zis si voua sa va minunati ca eu am ramas asa :eek: cind am auzit ce spune" florareasa" :rofl:
 

denysa88

New Member
:D eu cred k iti aduce noroc :), nu ghinion..
eu zic sa iti cumperi si tu si sa nu o asculti pe acea florareasa :wink:
 

danya

Active Member
Se spune ca daca il primesti cadou iti aduce noroc. Dar asta nu inseamna ca daca il cumperi pt tine iti aduce ghinion...
Oricum, astea sunt superstitii in care nu cred :D Si eu am primit unul.. nu am observat nici ca mi a adus ghinion, nici noroc, totul e ca inainte.
Nu plantele ne influenteaza viata :wink:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Si eu am auzit chestia cu norocul si bambusul, drept urmare m-am dus cu o prietena in magazin, am luat fiecare cate unul si ne-am facut cadouri reciproc. :) Toata lumea a fost multumita! :idea:
 

CHRISS

Member
Sunt offtopic dar va spun o poveste apropo de noroc.Povestea a avut- o fiica mea la scoala in clasele mici.Deci: norocul si mintea au plecat la drum dar i-a prins noaptea si au vrut sa se opreasca undeva.Era un camp linga drumul de tara pe care mergeau.Mintea a spus ca se aseaza pe iarba mai departe de drum sa nu dea cineva peste ea, iar norocul obosit s-a asezat direct in drum.Noaptea a venit o trasura pe acel drum, caii s-au speriat de mogaldeata din calea lor( adica de noroc ca el era ) si au luat-o pe camp trecand peste minte.
Morala: Degeaba ai minte daca nu ai noroc! :D
 
Sus