Balcic - dragostea mea!

simali

Member
As dori sa impart cu voi o gradina pe care o ador: Balcicul. Altul de fiecare data. Mereu uimitor. Gradina in care fiecare coltisor spune o poveste. Ca orice gradina facuta cu pasiune dezvaluie, lasnad totusi loc de mister, sufletul celor ce au creat-o. Lumea lor, zbuciumul lor, credintele lor.

S-a vrut o explorare a sufletului omenesc. Incepe cu Fantana Cunoasterii din care nimeni nu poate sa bea apa pentru a te cobora apoi, treapta cu treapta in abisurile credintelor si patimilor omenesti. O cruce in memoria unui copil mort, o capela pentru o inima romantica, fantani, banci de piatra, marea, gradini romane... si castelul din care tasneste spre cer un fals minaret cu semiluna. Exista un singur Dumnezeu (indiferent cum se cheama el la diverse popoare) iar acest Dumnezeu se gaseste nealterat in inima tuturor iubitorilor si creatorilor de frumos. Iata mesajul pe care mi l-a transmis mie gradina.


Balcicul primavara:
http://picasaweb.google.com/barcapevalu ... avara2008#

Balcicul vara:
http://picasaweb.google.com/barcapevalu ... lVara2009#
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Simali, iti multumim pentru ca te-ai gandit sa deschizi acest subiect!
Intr-adevar, toti cei care au vizitat Balcicul au fost impresionati de frumoasa gradina a castelului si de gradina botanica alaturata domeniului.

celor care-si doresc sa afle mai multe - gasiti aici:
http://www.balcic.net/castelul.html

Eu am fost o singura data, intr-o vara - nu eram pasionata de flori la momentul acela dar gradina mi s-a parut absolut superba.
Desi am fost foarte dezamagita de cat de comunist arata oraselul si plaja de la Balcic, castelul si gradinile, mai ales, mi s-au parut absolut fermecatoare...astept ca, la un moment dat, sa ajung din nou acolo :visator:
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Multumim!
Ma intreb daca era si acum al nostru la fel arata?
Ceva ma face sa cred ca nu din pacate.
 

mimish

Active Member
O singura data am ajuns acolo, dar imi doresc tare mult sa repet experienta. E un loc superb!
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
A fost cineva toamna la Balcic?
As vrea tare mult sa stiu si eu cum e acolo toamna,am fost odata,insa era in luna mai
 

anca_brasov

Member
eu am fost in septembrie anul trecut si este superb, in data de 6 septembrie am vazut prima data Balcik insa mi-ar placea sa mai ajung acolo, super locuri si pline de magie:rofl:











 

simali

Member
Cum o fi Balcicul iarna? Mie-mi place teribil iarna la mare. Daca-mi pui si o gradina ...
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ieri am lasat totul balta si am dat o fuga la Balcic...imi doream sa vad gradinile primavara asa cum acum, vazand cate soiuri minunate de trandafiri au (evident, neinflorite inca) imi doresc sa ma reintorc pe la sfarsitul lunii mai sau inceputul lui iunie.
Am prins inflorite ultimele lalele :D si primii bujori. Totul e la fel de frumos si magic asa cum mi-l aminteam.

Cateva imagini aici - din pacate nu sunt cine stie ce, le-am facut cu telefonul
https://picasaweb.google.com/1174759916 ... rilie2012#
Sunt cateva locuri pe care nu m-as plictisi sa la tot vizitez si printre ele e si Balcicul :D
 

kerkyra

Well-Known Member
Chiar ma bate de ceva vreme un gand sa ajung la Balcic. Acum stiu unde sa cer pareri, cand ma voi decide :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
E frumos cind nu e lume multa.Cind toti se calca pe picioare deja devine iritant si nu mai gusti frumusetea locului.Bine ai facut Mada!!! :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Merita sa mergi, Corina, e superb locul! Peste tot se poate plati si in RON sau gasesti unde sa schimbi in leva. Intrarea e 10 leva (castel + gradina botanica, separat nu se poate) si poti intra si iesi din nou pe parcursul zilei.
Noi am traversat Dunarea pe la Calarasi-Silistra si drumul e excelent pe-acolo.
Nu ma omor dupa oras (e un fel de Eforie, dupa mine) dar gradinile sunt minunate[/quote]
 

kerkyra

Well-Known Member
Deocamdata, ideea este la dospit :) Prefer insa, cum a spus si Gabiuta, sa merg in extrasezon, nu suport aglomeratia. Poate cumva spre toamna, acum in iunie am concediu si este deja stabilit.
 
Sus