Bakker

Chestionar nou-nout de evaluare

  • 1

    Votes: 1 25,0%
  • 2

    Votes: 0 0,0%
  • 3

    Votes: 1 25,0%
  • 4

    Votes: 1 25,0%
  • 5

    Votes: 0 0,0%
  • 6

    Votes: 0 0,0%
  • 7

    Votes: 0 0,0%
  • 8

    Votes: 1 25,0%
  • 9

    Votes: 0 0,0%
  • 10

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    4

dali_lucas

Member
Daca va hotarati, as putea sa da eu comanda, ca sunt interesat si eu de acel pachet de gloxinii tigrina, iar apoi va trimit prin posta.
 

adite

Active Member
Multumesc! Ma intereseaza, dar as vrea sa stiu daca macar bulbii ii trimit buni, de obicei.
 

presco

Active Member
Da eu am primit bulbi buni. Secretul cu Bakker e sa faceti comanda la inceputul sezonului. La sfarsit e prea cald si multe plante nu rezista drumului.
 
Eu am comandat saptamana trecuta de pe site-ul lor cateva hortensii. Livrarea lor va fi in luna septembrie.
Anii trecuti am comandat bulbi de lalele, usturoi ornamental, nalbe si au iesit toate exact ca in poze.
Sora mea a comandat anul trecut o hortensie, a primit doua "bete", le-a plantat si udat bine, si acum are o hortensie minunata.
Singurele plante care nu s-au prins au fost niste capsuni si un arbust catalpa, probabil nu am stiut noi cum sa le plantam/ingrijim cum trebuie.
 
Da, cred ca e vorba si de noroc. Imi pare rau ca nu am poze cu lalelele si usturoiul, sunt trecute de mult. Nalbele acum au flori uscate, dar in perioada lor de gratie sunt foarte frumoase. Am sa incerc sa pun fotografii cu hortensia sor'mii, trebuie mai intai sa ii fac o vizita.
Cat despre comanda mea de hortensii...nu m-am putut abtine, sunt florile mele preferate si am mers oarecum la risc, din pacate nu am de unde sa procur soiurile comandate decat de la ei... sper sa nu am probleme cu ele.
 

mihaelacr

Member
eu la hortensii nu am noroc cu cele de bakker, din 9 a rezistat una. dar parerea mea e ca mai bine le comanzi primavara
 

elianna

Well-Known Member
Ce mi-a rezista de la Bakker, au fost o hortensie Anabelle care este superba, clematitele si o hosta. Restul, si au fost destule, ... Cred ca depinde de noroc :?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Am avut si eu un prieten care a luat un pachet de fuchsii si au venit toate lesinate , cica a facut reclamatie si au fost schimbate , dar ce firma poate fi daca platesti o data si esti nevoit sa expediezi de doua ori
 
:) e plantata la soacra mea in gradina. Habar n-am ce face cu ea, dar o voi intreba. Daca vreti, pot sa va dau seminte, numai ca nu stiu cand ar trebui culese.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
E interesanta treaba asta cu a fi bienala,la mine pana acum se comporta ca perena, e in al treilea an. Ca perena are totusi viata scurta, deci e bine sa va asigurati cu seminte daca aveti vreuna ce va place! Semintele se culeg mai incolo, dupa ce se scutura florile ramane pe planta un mot in care sunt semintele, in general cand acesta s-a uscat si devine maro semintele sunt coapte
 

gabrielais

Active Member
fetelor, culegeti seminte ca planta moare sigur....asta a fost soarta tuturor nalbelor de la mine din gradina, fara exceptie :rofl: cele din radacini au rezistat mai mult, vreo 3 ani, dar cele din seminte s-au comportat ca bianuale
 

Sofi Iulia

New Member
Buna ziua,
Am comandat 2 clematite, sapunite si niste trandafiri la Bakker. Dupa comanda online, nu am primit nici un e-mail de confirmare, nu am primit nici un e-mail/ sms/telefon cu privire la livrarea comenzii. Intr-o buna zi, la ca. 7-8 zile dupa plasarea comenzii, sunt sunata de un sofer al unei firme de curierat pentru a ma anunta ca se afla in fata portii si ca doreste sa imi livreze pachetul de la Bakker.
Cand am deschis pachetul, am crezut ca este o gluma proasta.
Cele doua clematite erau complet uscate, mai bine zis, cei 2 cm de frunze uscate. Clematitele NU puteau ajunge in halul asta din cauza transportului. Au fost trimise asa.
Cel mai comico-trist a fost momentul in care mi-am indreptat privirea spre sapunite. Am primit efectiv o punga de plastic, fara pamant, in care se aflau niste radacini. Nimic mai mult.

I-am contactat telefonic pe cei de la Bakker si mi s-a comunicat ca "daca cei de la reclamatii considera ca aveti dreptate, veti putea primi flori in schimbul celorlalte, dar numai in septembrie".

Eu una nu voi mai cumpara niciodata de la ei. Rusine!!!!
 
Sus