Bakker

Chestionar nou-nout de evaluare

  • 1

    Votes: 1 25,0%
  • 2

    Votes: 0 0,0%
  • 3

    Votes: 1 25,0%
  • 4

    Votes: 1 25,0%
  • 5

    Votes: 0 0,0%
  • 6

    Votes: 0 0,0%
  • 7

    Votes: 0 0,0%
  • 8

    Votes: 1 25,0%
  • 9

    Votes: 0 0,0%
  • 10

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    4

iudit

Well-Known Member
Moderator
Am eu o cunostinta care a comandat,la inceputul lunii asteia au zis ca trimit.
 

albela

Active Member
Nu e chiar asa :x . Asa mi-au promis si mie. Am sunat azi si mi-au spus ca in jur de 18 aprilie cred ca imi vor trimite pentru ca s-au intarziat livrarile :cry: .
 

CM

Member
comanda Bakker

Eu nu recomand firma din mai multe motive:

1. Pretul e mare si planta f mica la livrare;
2. Am avut lipsa o planta si nu am avut cui reclama;
3. Plantele f mici plantate toamna degera, am pierdut asa 4 plante.
4. Tot ce am comandat de la ei am gasit si pe piata, mult mai mari si mai frumoase, asa ca nu vad sensul.
 

sicamin

Member
Desi mi se par scumpe si mie,am comandat totusi cateva plante. Nu pot inca sa va spun cum arata pentru ca nu am primit nimic pana in prezent. Desi am facut comanda la inceputul lunii martie si si comanda trebuia livrata la inceputul lunii aprilie. :evil:
 

schlucky

Member
cea cu nota 9 sunt eu .... dupa cum am mai spus eu nu am avut pana acum, asta de 3 ani in coance nici o dezamagire, legat de firma asta....
comand de cca 3-4 ori pe an .... si nu astept niciodata ca plantele/florile sa arate asa de bine ca si in catalog!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Normal ca eu am dat nota 1......in urma experientei cu ei.Plingeri cred ca am mai spus am facut citeva si.......NIMIC!!!

Pai cred ca fac reduceri ca sa ajunga cit de cit la preturile celorlalte firme concurente care au exact aceleasi produse insa la un sfert de pret.
Va dau un singur exemplu:kniphophia comandata la "Kertimag" din aceeasi sursa olandeza costa 4 ron/buc iar la ei, la Bakker 5 buc costau in primavara 35 de ron.Cum va explicati aceste diferente?
 

albela

Active Member
Am primit azi comanda :D . Bulbii de begonii curgatoare care trebuiau sa fie mari sunt de-a dreptul uriasi si plini de muguri. Bulbii de ismene de asemenea sunt foarte mari si incoltiti. In schimb cei 60 de bulbi cadou sunt minusculi. Ati mai vazut bulbi de gladiole cat un catel de usturoi? Eu nu. Pana azi. Si roaba cadou e cat o foaie A4 :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:evil: Ai facut si comparatii de pret cu alte firme la ceea ce ai primit mare si frumos??
 

albela

Active Member
Nu am gasit la nici un alt furnizor tuberculi de asemenea dimensiuni. Am cumparat de la hipermarketuri begonii curgatoare la care cred ca 6 bucati nu faceau cat unul singur din cei primiti ieri. Am sa vad cum vor evolua in timp plantele si abia atunci pot sa spun daca au facut sau nu banii.
 

schlucky

Member
albela .... aici toate lucrurile care bakker le da cadou...desi sunt pozate dand impresia ca sunt la marime normala, sunt minuscule...si daca citesti cu atentie pe acolo cu litere mici mici scrie si dimensiunea

de ex. eu am primit o fantana cu cumpana, de 34cm, da este decortativa pt. flori, la fel ca si roaba, (care si aici a fost) sunt toate lucruri decorative

si mi se pare naiv sa cred ca imi face mie cineva cadou o roaba, numai fiindca am comandat la ei (stiu multi care comanda doar pt. nimicurile astea cadou), si ti se pare normal ca la o comanda de 11€, de ex. sa te cadoriseasca cu o roaba care in magazin, pret minim e de 50€ ? mie nu

eu am invatat de cand sunt aici ca nimeni nu iti da ceva cadou, de'a moaca, iar ceea ce primesti este schrottul altora. stiu ca suna dur dar e asa

bulbii cadou sunt mereu de dimensiuni minuscule,...., dar marfa pana acum mi-a fost ok,
 

albela

Active Member
Schlucky, eu ma declar multumita de ceea ce am primit, iar cadoul m-a amuzat pur si simplu, pentru ca orice promisiune de cadou iti creeaza niste asteptari deformate de obicei, si eu am cazut putin in acesta greseala. Nici preturile nu au fost totusi exagerate, un tubercul de begonie fiind 13 lei.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Schlucky imi pare sincer rau ca la acest capitol suntem pe pozitii diferite.Nu cadoul in sine conta,nu dimensiunea,nu promisiunea........ ci preturile si mai ales,deci MAI ALES COMPORTAMENTUL lor.Poate si-au revenit si o tin eu asa.....ca prostu' contra lor.
Cu asta am incheiat!
 

Cristiana

Member
Albela, scrie pe pachetul bulbilor de gladiole ce soi sunt? Caci daca sunt gladiolus byzantinus (care din cate imi aduc aminte au bulbi destul de maruntei) te-ai facut cu un soi de gladiola botanica rezistenta la frig :D, care odata stabilita te va bucura in fiecare primavara de flori delicate, fara sa ai bataia de cap a dcosului bulbilor toamna.
 

schlucky

Member
da gabiuta te cred .... si eu ma uit prima data la pret si compar si eu, caci mai sunt aici distribuitori care au si preturi mai mici,
dar cum am mai spus eu cu reprezentanta de aici nu am avut probleme, si poate se vor schimba si in romania lucrurile ....
 

albela

Active Member
Nu mai gasesc ambalajul bulbilor cadou. Cred ca l-am aruncat. Nu erau numai gladiole ci si frezii, sparaxis toti bulbii fiind foarte mici.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
O prietena a comandat de la ei,din dorinta mare de a avea Thunbergia,am comandat si eu impreuna cu ea.Thunbergia grandiflora este foarte mica,vreo 8 cm inaltime.Pretul 34 ron.Foarte mult,nici nu ma gandeam ca nu va fi o planta macar cat cele de la Patio plant.Roaba este cat o coala A4,bulbii mici.Bulbii:acidenthera,sparaxis,frezii si ornitogalum.Nu stiu exact cati,parca 20 din fiecare.Nu asta conteaza,ci preturile foarte mari si plantele mici.
Nota mea este 1 cu indulgenta.
 

Marilex

New Member
Nota mea este tot 1 pentru Bakker Romania

Am primit azi coletele de la ei si in ciuda pretului mare, a aspectului pricajit jumatate din flori erau mucegaite si chiar uscate, am sa ii sun sa le semnalez situatia dar ma indoiesc ca se va putea face mare lucru pentru a se remedia situatia rapid si este pentru ultima oara cand comand de la aceasta firma. Apropo livrarea florilor s-a facut cu o luna intarziere asa ca nu vad de ce ar mai comanda cineva ceva de la aceasta firma neserioasa care vinde flori scumpe intr-o stare precara si aproape muribunde. Nu stiu cum e Baker Olanda , Germania sau orice alta tara, dar Baker Romania e un fiasco. :cry:
 
Sus