Azaleea

Kati

Active Member
Lelia, cred ca secretul lor este permanenta racoare, atat vara, cat, mai ales iarna. Si semiumbra. A mea incepe iar sa faca boboci, la ceea ce nici nu ma asteptam, dupa ce in iarna a fost plina de flori.
 

lelia

Well-Known Member
Multumesc fetelor !
Diana ,nu le pun in gradina ,caci n-are cine le uda ,eu merg o data pe sapt. acasa .

Da Kati asa este ,ale mele vara au in jur de 22 grade iar iarna 2-3 ,sper sa nu-mi vina vreo idee ,sa le pun ingrasamant sau alte minuni si sa le pierd ca pe cele de anul trecut.Imi doresc foarte mult sa ma impac cu aceste plante ,imi plac la nebunie :visator:
 

lelia

Well-Known Member
Ce frumusete ,Iudit ! :visator: sa-ti traiasca !

Frumoasa asta s-a grabit sa infloreasca ,florile sunt mari (cat palma mea )si sunt cu picatele roz ,nu alb simplu ,cum au fost cand am cumparat-o ...

 

elenafles

Active Member
Iudit ai o frumusete ce n-am intalnit-o pana acum. :eek:
Lelia,ce flori mari are.I-ai pus ingrasamant?

Spre norocul meu si datorita sfaturilor voastre am reusit si eu sa am o azalee din martie.
Am tinut-o toata vara afara in gradina la umbra iar acum are boboci :D
 

tamara

Member
Iudit, Lelia, Elena...felicitari! :clap: Sunt superbe!
Dupa ce le-am chinuit toata vara, in caldurile din balconul meu, incep si la mine sa infloreasca. Cam timid, dar bine ca au rezistat!
 

Andavera

Member
Ce sa fac

Am o azalee draguta dar cred ca am udat-o prea tare si acum ii cad frunzele masiv si florile se pleostesc.Cum mai pot sa o salvez?Ce pot sa fac cu ea ca nu as vrea sa o pierd??
:cry:
 

lelia

Well-Known Member
Incearca s-o scoti din ghiveci si infasoar-o in ziare sau prosoape de bucatarie absorbante .Repeta de mai multe ori ,pana ce surplusul de apa este absorbit .Daca ai pamant pentru acidofile ,pune-o intr-un ghiveci cu doua degete mai mare decat cel initial ,cu tot cu balotul de pamant .Pamantul nou sa fie cat mai uscat .
bafta !
 

Andavera

Member
In dormitor pe o noptiera langa geam .O am de vreo 2-3 luni si a fost tot timpul inflorita in schimb cred ca i-am pus cam multa apa.Am plecat o perioada si am zis sa aiba apa sa nu se usuce.
 

diana999

Active Member
Hm....daca o tii in dormitor, cred ca problema e caldura. O camera neincalzita si luminoasa cred c-ar fi mai potrivita.
 

Andavera

Member
Dormitorul meu este camera cea mai mare, mai racoroasa si luminoasa din toata casa si este destul de departe de calorifer. Poate daca o mut in bucatarie pe pervazul(nu stiu sigur daca asa ii spune) de la balcon acolo ar fi cel mai rece dar cand fac de mancare il deschid si ma tem sa nu fie foarte rece sau prea curent stiu ca sunt foarte sensibile.
 
Sus