Azaleea

ghia_don

Active Member
Da , au al treilea an de cind sint la mine in "ograda" :wink: ...Vara le scot afara, le tin la umbra unor brazi si le las acolo pina toamna tirziu.
 

mymo

Active Member
A mea si acum e afara impreuna cu cameliile,de fapt e in casa dar cum casa n-are geamuri si usi e aproape ca afara.A crescut frumos,tot la umbra am tinut-o si eu,dar boboci, ioc :(
Oare ar trebui sa o aduc in casa?
 

aleynad

Active Member
Moderator
pe a mea am tinut-o pe timpul verii la umbra, afara pe terasa dinspre nord
i-a mers f bine, a facut o gramada de boboci, a inceput sa infloreasca inca din octombrie
apoi am bagat-o in casa si am pus-o pe singurul pervaz care nu are calorifer sub el, avea racoare, cam 17 grade constant
sambata am vrut sa o curat de florile ofilite...cand am miscat ghiveciul i-au picat jumatate din funze :cry: :cry: :cry:
acum e cam cheala...dar mai are ceva frunze si boboci
daca moare...ma jur ca nu mai iau alta :x e a patra azalee pe care o am, primele 3 au dat coltul :(
 

scd

Member
cele 2 azalei care le am de anul trecut, le-am tinut vara la racoare la umbra si le-am udat moderat. au facut flori si in acea perioada insa au fost mai micute.acum su inflorit ca nebunele

http://s693.photobucket.com/albums/vv29 ... g&newest=1
http://s693.photobucket.com/albums/vv29 ... g&newest=1

http://s693.photobucket.com/albums/vv29 ... g&newest=1
http://s693.photobucket.com/albums/vv29 ... g&newest=1

pe aceasta am achizitionat-o de curand

http://s693.photobucket.com/albums/vv29 ... g&newest=1
http://s693.photobucket.com/albums/vv29 ... g&newest=1
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daniela :cry: imi pare rau.....Daca ai stii planta mea (cea sub forma de copacel) cite a putut patimi :( .A fost scoasa din ghiveci si tirita de catea prin curte,a uitat sotul meu sa o ude si era aproape uscata in vara,i-au rupt mitzele din crengutele laterale si acum e "intr-o parte" :rofl: ......ce sa zic? A fost vai mama ei si acum e plina de frunze noi dar evident ca fara flori.Abia la anul sper sa faca ceva floricele.Acum e afara uitata pe un colt de terasa :oops: .Chiar nu m-am uitat la ea de multisor ca stiu ca nu are nevoie de nimic in perioada de asta decit de .......liniste :rofl: si uitare :rofl:
Poate lor le place la mine???? :?
 

karmenutza

Member
Pe a mea am bagat-o in balcon, mi-a fost frica sa o mai las afara ca noaptea e frig. E plina cu boboci de atunci dar vad ca momentan stagneaza, poate nu-i convine ca am mutat-o?
 

angela draganoiu

Active Member
Karmenutza cu siguranta nu i-a placut ca ai mutat-o. eu cred ca puteai s-o mai lasi afara pt ca noaptea inca nu sint temperaturi sub zero. nu uita ca e o planta de munte si deci ii place la mai rece si mai umed.
eu am jurat ca nu mai cumpar pt ca am omorat 3. la mine le e prea cald.
 

karmenutza

Member
A fost o perioada frig afara, cand noaptea erau -3, -2. Atunci am bagat-o in balcon dar acolo am cam 15 grade. Nu e cald. In casa nu o mai tin deloc ca o bucata din iarna trecuta am chinuit-o prin sufragerie la 28 grade pe calorifer. :) Toate le am acolo, in afara de cateva care sunt de interior.
 

aleynad

Active Member
Moderator
Fetelor, a mea a dat coltul acum 3 saptamani :( :cry:
Nu mai cumpar nici una, pe cuvantul meu!!!!!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Si eu am omorat una acum cativa ani, n-am mai luat ca m-am gandit ca nu-i pot asigura conditii! Ce ma calca pe nervi e ca are o prietena una care toata viata ei a fost aruncata de colo-colo, cand afara, cand in casa si nu pare sa-i pese! De cum a dat frigul a adus-o in casa, e pe un pervaz, in camera sunt 20 de grade dar are caloriferul sub pervaz si s-a umplut de boboci si acum infloreste ca nebuna! Pai sa nu te loveasca damblaua???? :x
 

nutilepadat

Active Member
Eu am primit cadou o azalee micuta anul trecut de 8 Martie si vreau sa va spun ca nu i-am oferit cine stie ce conditii doar apa din belsug(este tare setoasa)si acum imi infloreste din nou ,chiar m-am mirat stiind ca este cam fitoasa de fel.Cred ca depinde si de noroc si de felul in care sunt hranite cu ingrasamant pana ajung in casele noastre......... :?
 

aleynad

Active Member
Moderator
si pe a mea tot de 8 Martie am primit-o si i-a mers de minune toata vara pana am bagat-o in casa din octombrie :cry: ...in 2 luni i-au cazut si bobocii si frunzele pana au rams doar betele uscate :cry: :cry:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
aleynad a spus:
si pe a mea tot de 8 Martie am primit-o si i-a mers de minune toata vara pana am bagat-o in casa din octombrie :cry: ...in 2 luni i-au cazut si bobocii si frunzele pana au rams doar betele uscate :cry: :cry:

Daca tot a luat-o razna lumea cu "flacara violet".... hai s-o luam si noi... poate e o chestie de rezonanta, de lungime de unda, trebuie sa ne luam plantele cu care rezonam :) :) :)
 

v.cristina

Active Member
aleynad a spus:
si pe a mea tot de 8 Martie am primit-o si i-a mers de minune toata vara pana am bagat-o in casa din octombrie :cry: ...in 2 luni i-au cazut si bobocii si frunzele pana au rams doar betele uscate :cry: :cry:
este foarte pretentioasa atunci cand ii schimbi mediul ; ceva asemanator am patiti si eu, din pacate :cry: :cry:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
v.cristina a spus:
aleynad a spus:
si pe a mea tot de 8 Martie am primit-o si i-a mers de minune toata vara pana am bagat-o in casa din octombrie :cry: ...in 2 luni i-au cazut si bobocii si frunzele pana au rams doar betele uscate :cry: :cry:
este foarte pretentioasa atunci cand ii schimbi mediul ; ceva asemanator am patiti si eu, din pacate :cry: :cry:

Cum spuneam si mai sus, se pare ca la unii nu e chiar asa pretentioasa, nu dau doi bani pe ea si n-are nici o treaba! :x Probabil face fite doar la cine-i cauta prea mult in coarne! :)
 

Ghicasan Ramona

New Member
Azalee

Mi-am achizitionat de curind o azalee si am citit cu mare interes sfaturile voastre. A mea este roz si este plina de flori. Am inteles ca nu trebuie sa ii schimb pamintul si nici ghiveciul.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da,asa este.Pana la trecerea florilor nu.
Sa-ti traiasca cit mai mult si sa fe infloricioasa :D
 
Sus