Azaleea

mirela06

Active Member
Mimish, draga mea. Este prima care o ai , sau mai ai. Daca le-ai pus in gradina, sa-mi spui cum stau si daca fac flori contiinuu. Multumesc. :)
 

mirela06

Active Member
Cori, scumpo, daca are mami asa ceva, cum am rugat-o si pe Mimish, sa-mi spui cum se comporta. De inmultit, se face cel mai bine ca la rhododendroni, prin butasire.
Se taie ramuri din virfurile din acel an, lungi de 10-12 cm, se lasa 4 frunze si se baga in pamint gras 2-3 cm., apoi se acopera cu sticla din plastic. Se uda abundent, ele fiind mari iubitoare de apa. Intre 6-8 saptamini, fac radacini.
Sa ai spor si sa ne tii la curent , cind te apuci, precum si cu evolutia. :)
 

andreiacamelia

Active Member
Iat-o si pe mini a mea inflorita:


Din pacate, acum nu stiu ce are. Au inceput sa ii cada frunzele, iar bobocii s-ai inegrit. E din cauza apei? :(
 

mimish

Active Member
Mirela, a mea este prima. Am primit-o cadou de ziua mea, in septembrie. Atunci avea cateva flori deschise. Apoi s-a facut glob, asa plina de flori era. Acum mai are doi-trei bobocei. Eu una nu ma asteptam sa i se mai deschida vreun boboc dupa ce mi-au cumparat-o, dar se pare ca am avut norocel. Sa vad mai departe.
 

mimish

Active Member
Pai eu pe a mea o tin in casa, la fereastra fara mult soare si in camera fara multa caldura.
 

karmenutza

Member
A inflorit a mea, a avut vreo 5 ciorchini de cate 2 flori si mai are una, ca i-am schimbat locul. Adica am luat-o de pe pervaz de afara si am bagat-o in balcon. Nu cred ca a fost ea prea multumita dar e cam frig totusi noaptea pentru ea, cred.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
La care azalee te referi? La Godetia? Poate. Dar n-ai sa gasesti seminte de azaleea japonica si altele asemenea ei.
 

ghia_don

Active Member
Asta vara a fost foarte cald pentru azalee, si daca nu le-a convenit aerul cald si uscat, au inceput sa piarda frunze. Vara trebuie sa le tii la umbra si sa le stropesti des pe frunze.
Eu asa am facut si acum sint in plina floare
 

mimish

Active Member
A mea a murit. A pierdut toate frunzele. Am zis ca ii vor da altele, dar cand i-am rupt un lastar, am vazut ca era uscat. O sa imi iau alta cu prima ocazie!
 
Sus