Azaleea

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Lelia, nici nu ma mai mir, zau asa, la ce minunatii ai tu!! :rofl: :rofl:
Gabiuto, tu vrei sa emigram in tarile calde :) ???
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ash!Acolo e mai racoare :rofl: dar incerc si eu sa va tentez :rofl:
Sa stiti ca acolo stau in plin soare de dimineata pina seara .Sincer nu stiu daca se muta dupa trecerea florilor dar....pamintul in ghivece era beton :mrgreen: .Contrazic practic ceea ce stiam noi :D
 

nick1971

Active Member
eu nu mai vorbesc cu Lelia :rofl:
este imposibil, ai un secret, la tine toate plantele sunt FENOMENALE!!!!!
sa te bucuri de ele :clap:
 

Dea

Active Member
Lelia, tu chiar ai un secret! Este incredibil ce frumuseti de azalei ai :eek: , toate inflorite atat de minunat!! :visator: Nu-mi pot lua ochii de la ele! Trebuie sa o parafrazez pe Claude :D : " mi se intind ochii, ca la melc"!!
 

dorica

Member
Ieri mi-am cumparat o azalee.Mi s-a pus pata pe ele.Sper sa ma descurc cu ea tinand cont de faptul ca e un pic cam pretentioasa!!!!!!!!
 

mg

Member
dorica a spus:
Ieri mi-am cumparat o azalee.Mi s-a pus pata pe ele.Sper sa ma descurc cu ea tinand cont de faptul ca e un pic cam pretentioasa!!!!!!!!
Nu trebuie decit loc umbrit partial si teren acid , pt supravietuire .Din pacate n-am aflat secretul dezvoltarii frumoase a lor . A mea , spre exemplu , parca mai mult stagneaza , desi face flori .
 

camic

Member


Asta e azaleea mea primita in primavara, m-am ambitionat sa nu o pierd si am citit topicul....asa ca i-am schimbat ghiveciul. i-am pus crengute de brad in pamant si am lasat-o afara peste vara....deci a fost udata natural :D , de ploaie. Acum de cand am bagat-o in casa ii pun apa de izvor si m-a rasplatit cu o minunatie de floare roz ... eh, flori.
 

camic

Member
Cand voi incepe cu focul la centrala va primi un loc departe de calorifere.
Care are experienta cu azaleele poate sa imi spuna daca florile lor isi schimba nuantele? Am senzatia ca atunci cand am primit-o era mai albicioasa si cu firicele roz...acum e de un roz "pufos".
 

Blackcatt

New Member
Salutare tuturor!
Am achizitionat de curand doi rododendroni pitici, varietatea scarlet wonder si wren, carora le-a fost fortata inflorirea.
As vrea sa ii intreb pe cei cu experienta in ingrijirea rododendornilor daca in conditiile de balcon cu temperatura in jur de 11-12 grade, exista posibilitatea ca acestia sa infloreasca acum sau va trebui sa-i mentin in repaos.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Cum adica le-a fost fortata inflorirea, au bobocii formati sau la ce te referi? Pentru ca rododendronii formeaza bobocii florali de cu toamna, din cate stiu eu, ii pastreaza peste iarna iar primavara se dezvolta si infloresc
 

Blackcatt

New Member
Da, au bobocii formati, sunt destul de mari. Din informatiile pe care le-am gasit despre unul dintre ei, ar reiesi ca infloreste la inceputul primaverii. Pe mine m-au nedumerit bobocii, nu stiu daca pot ramane asa timp de 4 luni.
 
Sus