Azaleea

aleynad

Active Member
Moderator
hai, mai, Dane, nu ma mai joc :x
vrei sa mor aici de ciuda :? vreau si eu :cry: :cry:


Ce frumoase sunt :D :wink: si ce norocosi sunteti ca puteti sa va delectati privirile cu frumusetile alea
 

danref

Member
Pai nu am avut incotro:rofl:.Lasand putin gluma la o parte ,noi am trecut printr-un proces de emigrare foarte costisitor si care ne-a tinut cu sufletul la gura vreme de trei ani datorita exigentelor si conditiilor foarte dure pt a obtine mult dorita visa de permanent resident.Acum ,dupa mai bine de cinci ani ne putem considera invingatori si fericiti cu noul stil de viata si mai ales cu acest loc mirifc unde verdele si culorile ne inconjoara din abundenta ,ciripitul pasarelelor de tot felul si tonele de liniste sufleteasca care acum suntem dispusi sa le caram cu mare dragoste:).Acum ne bucuram si de dubla cetatenie care ne permite sa calatorim oriunde in lume si fara restrictii si unde mai pui ca printesa mica ne astepta aici,in Oz, ca sa vina pe lume :D .Dar se pare ca am iesit puternic din subiect si o sa luam mustrare :rofl: hai mai bine sa revenim pe azalee :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sper ca peste 5 ani sa zic si eu ca tine :D .Prietenii stiu de ce :)
Revenind la azalee.Cea pe picior pe care am crezut-o moarta anul trecut,care s-a resuscitat stind in butoiul cu apa de ploie vreo doua zile ,a inverzit,iar a chelit ,a fost rupta de Blanka,scoasa din ghiveci,tirita prin curte,revenita iar la viata,este acum plina de frunze.Azi fac poze musai.Saraca este exceptia care intareste regula ca este este o planta pline de fitze.Ca nu trebuie mutata;ca nu alea-alea......
Eteteeee......ca s-a dovedit a nu fi chiar asa.
Si mai am una spre deces pe care sper sa o resuscitez.
Insa am avut si citeva care sunt acum la un chat in raiul azaleelor :mrgreen:
 

anyny

Member
dane ma bucur ca ati reusit pana la urma sa ajungeti unde v-ati dorit.si eu mi-as dori sa vizitez macar australia :visator: ...
te rog sa ne mai incanti cu frumusetile de acolo...

gabi iti tin pumnii pt orice iti doresti tu sa-ti reuseasca..

si sa ne bucuram in continuare de azalee si alte plantute frumoase :)
 

danref

Member
Sa dea Dumnezeu,Gabiuto sa vi se indeplineasca visurile si sa ne vedem aici la o cafeluta si un sprit ,printre floricele si sub palmieri binenteles 8) .
Da,Anyny ,incerc sa pun poze noi cat mai des cu putinta,cu frumusetile inconjuratoare de la Tropice :) .
Daca doresti sa vii in vizita poti incerca o viza turistica online pe site-ul guvernamental al Emigrarii.Practic ,pt cetatenii romani si bulgari aplicatiile vor fi verificate la rece de catre ofiterii Dimia si daca totul e ok in ceea ce va priveste poti obtine o visa turistica ce va da dreptul la un sejur de pana la trei luni.Mult succes :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Merci de incurajari.....dar......... si-a revenit.Acum e in linie dreapta deja.
Am vrut sa subliniez ca saraca dupa tot ce a patit arata inca bine :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
am si eu nevoie de ajutorul vostru :D
azi am fost la Kaufland si in standul cu flori, l-am gasit pe dansul :D


statea acolo singur, amarat, neudat, intre atatea flori frumoase, si nu am putut rezista si l-am luat acasa :oops:
nu a fost nici scump, doar 12.99 lei, iar cand am vazut si ca era plin de boboci, va inchipuitit ca nu am mai stat pe ganduri
pe eticheta scrie Rododendron simsii, si vazand forma si culoarea diferita a frunzelor, respectiv mici si de culoare gri-verzui, am zis ca e de gradina, asa ca...nici nu am ajuns bine acasa ca deja l-am plantat :)
intrand acum seara pe net ca sa aflu mai multe despre el, na ca descopar ca e de fapt azalee de interior :cry: :cry: :cry:
deci ce fac eu acum? :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Stii ce as face eu personal??? :)
L-as lasa acolo pina in toamna si atunci l-as scoate si baga la ghiveci.
Dar.............asta as face eu care sunt mai........nebuna???? :rofl: :rofl: :rofl:
 

aleynad

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl:
eu m-am gandit sa o las acolo de tot pana in primavara viitoare :)
si in toamna sa o protejez cumva :?
in definitiv...la mama lor de unde vin stau in paduri de munte si nu le mai protejeaza nimeni
 
Sus