Azaleea

gabi d

Member
Eu sunt certata cu ele! :x Am omorat 4 la viata mea..si am zis ca nu imi mai iau niciodata! Sau daca imi iau...ma fac ca nu imi pasa de ea. Mama are una, nu da 2 lei pe ea si are flori mereu. Si sa nu mai pun la socoteala ca o tine si intr-un ghiveci vai de mama lui..crapat pe jumatate. Mi-a zis ca nu ii schimba ghiveciul ca altfel nu mai infloreste. Cred ca din cauza faptului ca sunt frumoase li s-au urcat fitzele la cap!
 

gabi d

Member
Da daniela...doar ca eu am o problema..cand le vad in florarii...ma abtin taaarrreee greu (de asta am si omorat 4).
Ce am constatat este ca toate au murit identic. Odata s-au suparat..le-au cazut toate frunzele si au ramas chele. Brusc si dintr-odata....pe ultimele doua nici nu le-am mai mutat. Unde le-am pus prima data cand le-am adus acasa acolo le-am lasat (balcon nordic puse pe jos sa le fie umbra..strpoite si pulverizate sa fie umiditatea buna, etc etc). Pur si simplu, in 3 - 4 zile le-au cazut toate frunzele si aia a fost!
 

aleynad

Active Member
Moderator
pai te inteleg, ca si eu am 2 pasarici pe creier: azaleea si gardenia, mereu iau cate una, mereu imi moare dupa cateva luni
nu ma invat minte deloc :(
cred ca in martie imi iau iarasi azalee, ca am vazut florariile pline :)
 

gabi d

Member
Am zis ca o explicatie trebuie sa fie. Din ce stiu eu azaleele sunt plante perene. Asta, conform "definitiei" plantelor perene, inseamna ca le cad frunzele toamna/iarna, si inmuguresc din nou primavara...
Dar tot eu ma gandesc...bine bine, le cad frunzele ca sunt perene, dar asa..in 4 zile???

Daniela..mai mult ca sigur ca si eu o sa o comit iar anul asta (mai ales ca anul trecut nu mi-am luat). Ce sa fac...daca sunt "criminal in serie" nu pot sa ma opresc la 4 victime..nu??? :rofl: Poate de data asta am noroc. :?
 

aleynad

Active Member
Moderator
:rofl: da, anul asta sa fim optimiste! :wink:
daca voi cumpara, ma gandesc sa o pun in gradina :) experimentez anul asta
 

gabi d

Member
Da..si eu zic sa fim optimiste! Esti o fericita ca ai gradina...la mine tot pe balcon o sa stea.
Iti doresc multa bafta de pe acum si sa ai parte de ea mult de tot (sa recompenseze pentru cele pe care le-ai pierdut)! :wink:
 

anadometia

Member
Eu am 2 din anii trecuti si nu au fost foarte dificile.Apa cam la 3 zile pe sus,le dau ingrasamant cand incepe sa imboboceasca;vara,la baza plantei pun frunze de menta (asta am fost invatata de cineva cu experienta)si bile de argila in jurul ghiveciului;stau pe jos in balcon vara,acum pe pervaz la bucatarie unde sta mai mult fereastra deschisa,dar ferite de curent.Cam atat.La intalnirea de duminica am gasit la Hornbach, o azalee la reducere,ieri am aranjat putin planta si sper sa fie salvata.Spor la ele ,daca le iubiti, o sa intrati pe lungimea lor de unda si o sa stiti ce vor si o sa le aveti mai mult.
 

ana popa

Member
Eu m-am suparat pe ale mele si le-am scos in toamna pe balcon afara, au stat acolo toata iarna si inca par vii.
 

numauita

Member
Si eu am reusit sa le trec cu bine in noul an. Erau gata sa dea coltul si ale mele spre vara, dar le-am dus la curte , le-am schimbat ghiveciul cu pamant din curte simplu si le-am tinut afara in gradina, sub cerul liber.
Tomana le-am luat din nou la bloc si acum au frunzulite noi, boboci si cate o floare care tine de vreao 2 saptamani. Le-am lasat si singurele fara apa si ingrijire o sapatamna cat am fost plecata si le-am gasit perfecte cu floricele si boboci.
Le tin pe pervazul de la bucatarie. Din cand in cand mai suporta si aburi de la mancare. Cand gatesc mult si sunt aburi prea multi le bag sub masa si tin geamul deschis.
 

MONIS

Member
Ma inscriu si eu in clubul ucigaselor de azalee...doua victime... :)
in urma cu 3 zile am primit insa una pe care m-am ambitionat s-o fac sa supravietuiasca...asa ca o verific de mai multe ori pe zi...mai ales ca am o cunostinta care le pastoreste cu succes de cativa ani
deci se poate
 

helisananca

Member
mi-am cumparat si eu una acum,e roz si e superba plina de boboci si de floricele, :D sper sa reusesc sa o pastrez,am citit ca e cam betiva,sa nu-i schimb ghiveciul si nici pamantul..asa-i?
Multumesc
 

MONIS

Member
eu chiar sunt decisa sa fiu cu ochii pe ea si sa nu o mai pierd...
prima oara,intr-o camera in care era cald..nu excesiv...dupa prima zi isi cam lasase frunzutele-n jos..asa ca m-am gandit ca trebuie udata si asa era...si-a revenit instant (intr-adevar multa apa),si asta aproape zilnic..
dupa care, citind eu mai bine,am mutat-o intr-o camera neincalzita...unde vad ca nu prea mai cere apa,si sta foarte bine..
dar n-o scap din ochi :D
 

v.cristina

Active Member
asa sa faci!! ca daca o scapi din ochi poti sa-i spui adio ...tare pretentioasa mi se mai pare mie acesta floare :oops: :oops:
 

MONIS

Member
cum am zis n-o scap din priviri...cred ca marele secret e cu udatul....apoi temperatura si lumina...pana acum nu i s-a clintit nici o frunzulita...si se deschid noi flori.. :D ..poate chiar am gasit si eu una care sa nu vrea sa plece de la mine :)
 

lelia

Well-Known Member
Fetelor ,cand aflati secretul ,va rog scrieti aici ,poate reusesc si eu cu plantele astea .Am cumparat mereu si le-am ucis pe toate ,insa nu rezist cand le vad .Desi eram hotarata sa le admir ,doar la altii ,am cumparat unaa fara flori ,cu 10 lei ,sa mai incerc ,poate ....poate ....

Apoi am primit-o pe aceasta



acum iarasi am pete pe creier ,dar ma abtin .............
 

MONIS

Member
la Romstal erau azalee reduse fara flori,insa aratau foarte bine cu 5 ron si azalee copacel la 10 ron...
nu m-am abtinut.. :)
 
Sus