Azaleea

angela draganoiu

Active Member
Rosebud eu le ud cu apa de turba, pun 2 pumni de turba intr-o galeata si o tin 2-3 zile apoi ud plantele.
pe azalee m-a sfatuit de la o florarie sa le ud prin scufundare, le lasi acolo pina nu se mai aude iesind aerul, le scurgi bine si le pui la locul lor. vara cind n-au flori si e foarte cald le place si o stropire pe frunze.
 

silvia

Member
Azalee

Revin cu aceaste intrebari postate mai sus in ideea ca poate este cineva care doreste si stie sa raspunda.
-------------------------------------------------------------------------------------
Iubitori si posesori de azalee, va rog sa-mi spuneti ce faceti voi cu aceasta minunata planta cand timpul se incalzeste.E bine sa o ducem afara sau sa ramana in casa?Aceasta planta o am de 3 ani dar am tinut-o la bloc in apartament si pe balcon.In acest an o pot duce la casa motiv pentru care ma interesez acum.
Eu am incercat sa aflu cum se intretine o asemenea planta pe care noi o crestem in ghiveci dar nu am gasit decat despre arbustul Rhododendron/Azalee.
A incercat cineva sa puna o azalee din ghiveci in pamant primavara sau vara?Pacat ca nu mai am aparat foto.Acum azaleea mea are mai multe flori decat frunze.E superba.
 

angela draganoiu

Active Member
Silvia azaleea e o planta care creste pe munte deci ii place mai racoare. eu am 3 si le duc vara intr-o camera unde e mai racoare si stau acolo pina vine vremea rece cind le duc pe balcon unde, desi e inchis dar nu etans, stau la mai rece si le place. una a inflorit abundent primavara asta iar florile au durat mai multe zile, a2a a inflorit putin iar a3a, cumparata iarna asta, nu a mai deschis bobocii cu care am cumparat-o dar o astept pt sezonul urmator. le-am taiat locul unde au fost florile si chiar le-am mai taiat din lastarii care au crescut prea mult. acum, odata cu vremea calda, le mut si le voi stropi pe frunze in fiecare zi.
din cite stiu se pot tine afara dar intr-un loc umbrit.
 

silvia

Member
In fisa plantei se precizeaza ca taierile la azalee se fac in luna mai.Asteapta sa se deschida toate florile,sa intre in vegetatie noi lastari.
Asa arata azaleea mea la inflorirea maxima.Din pacate frunzele tinere sunt galbene semn ca ceva nu e in regula.Oare de ce?
 

marean

Active Member
acum 5 saptamani am primit o azalee cadou.era o splendoare,plina de flori.am asezat-o undeva unde sa nu bata soarele excesiv(fereastra estica) si am udat-o o data la 3 zile(asa am aflat ca ar trebui).florile au fost superbe,imediat ce se uscau unele se deschideau altele,insa de la inceput frunzele cam...zburau :? nu stiu care sa fie cauza,dar cum misc putin ghiveciul incep sa se scuture frunzele...acum mai are inca putine flori,insa in domeniul frunzelor..sta cam prost!cand am primit-o era foarte verde,iar acum mai au ramas cateva...nu stiu ce sa fac,cu ce am gresit!va rog sa ma ajutati!
multumesc!
p.s:eek:bisnuiam sa o pulverizez cu apa(dar apoi am aflat ca se brunifica florile de la apa si am incetat)
 

marean

Active Member
multumesc!chiar acuma am udat-o :wink: !asa am udat-o pt k,langa ghiveci ,era o etichetuta cu o adresa d web...am intrat acolo (era un site din belgia cred)si am citit despre ingrijirea ei...de-asta am udat-o cum am udat-o :roll: !acum stiu mai bine!ms mult!
 

silvia

Member
Azalee

Un sfat pentru detinatorii de azalee.Dupa trecerea florilor, in aceasta luna MAI se fac taieri de corectie prin suprimarea lastarilor sub florile ofilite,trecute si a lastarilor lacomi,subtiri,prost plasati.
Se schimba ghiveciul (sa nu fie prea adanc).Pamantul de la florarii sau preparat acasa sa fie poros cu aciditate pronuntata avand un ph intre 4,5-6,turba si nisip.I se administreaza ingrasamant pentru plante acidofile.
 

marean

Active Member
tot nu se prezinta prea bine azaleea mea :( !are pamantul umed(nu inundat),insa frunzele tot i-au mai cazut...
as vrea sa-i schimb ghiveciul,insa am citit aici ca nu e bine sa schimbi ghiveciul plantelor pana ce nu s-au obisnuit cu atmosfera si conditiile noi...ar mai fi si din cauza ca,in acelasi ghiveci,sunt plantate 4 azalee:2 mai au ceva frunze,2 sunt cam chele :roll: !
nu stiu ce sa le fac,nu le tin in soare,le tin la ~1m distanta de o fereasra estica,nu le mai pulverizez de 2 saptamani.le ud la 2 zile cu apa cu turba si tot nimic,au cazut pana si ultimii boboci!

multumesc!
 

roxy

Member
unde o ti? in casa? si eu am avut probleme cu a mea din cauza ca era prea cald (o tineam in camera sudica) nu avea soare direct dar era foarte uscata atmosfera. eu am trei copacei micuti in ghiveci si unul a ramas fara frunze de tot pana m-am hotarat sa o scot pe balcon. e afara cam de o luna si deja are frunze noi, iar pe copacelul "chel" are mugurasi. eu i-am schimbat ghiveciul acum o saptamana cand inca mai avea cateva flori dar nu s-a suparat pe mine. stie ca o iubesc :D .
 

marean

Active Member
da,in casa o tin pentru ca nu am balcon :roll: !daca tu ai 3 intr-un ghiveci,inseamna ca cei 4 ai mei n-ar fi excesiv de inghesuiti...am incetat sa o pulverizez pt ca am crezut ca vor inceta sa se brunifice florile,dar tot degeaba :cry: sau uscat oricum!acuma,ca nu mai are flori,pot sa incep sa o pulverizez ca sa suplinesc uscaciunea aerului?
 

roxy

Member
eu nu am pulverizat-o deloc pentru ca atunci cand am luat-o era plina de boboci si m-am gandit sa nu ii faca rau. eu o udam zilnic si m-am gandit ca de aia ii picau frunzele dar a fost de la atmosfera. nu stiu ce sa zic... nu vreau sa iti dau un sfat prost. poate nu are lumina de ajuns.
cand am schimbat-o am vrut sa o despart dar mi-a fost frica sa nu ii rup radacinile (stiu ca e sensibila). am preferat sa ii las pe toti 3.
 

marean

Active Member
pai eu stiam ca ei nu-i place soarele direct si ca trebuie tinuta,mai degraba, in conditii de usoara umbrire...repet,o tin la ~1m de o fereastra estica,deci de soare mult nu are parte,dar lumina ar fi.
 

roxy

Member
nu soare direct, dar lumina. eu am balconul spre nord si o bate soarele putin pe la 8 dimineata. dar are lumina si ii place. cred ca depinde cum o inveti.
a mea imediat ce am scos-o afara si-a revenit . cei 2 copacei care ramasesera intregi mi-au inflorit pana la ultimul boboc (si acum mai am 2 flori). acum urmeaza sa o tund ca a cam luat-o razna :D
apropo: din cauza ei si a gardeniei am gasit acest forum :D si pe toti egradinarii asa ca asta ma face sa le iubesc si mai mult.
 

angela draganoiu

Active Member
Ariana azaleei ii plac temperaturile scazute pt ca e o planta de munte. eu le ud cu apa de turba, apoi incerc sa le tin la cit de rece se poate gasi intr-un apartament de bloc. pina acum le-am tinut in balcon unde a fost rece si de citeva zile le-am dus intr-o camera unde e mai rece. concluzia e ce le trebuie mai rece si apa multa in perioada cit au flori. vara le stropesc pe frunze cam la 2 zile.
 
A

Anonymous

Guest
Tin azaleea pe pervazul dormitorul cu orientare nordica.Am posibilitate sa o pun pe pervazul din exterior, ce ziceti o fi bine?
Multumesc mult Angela si Vernil :*
 

marean

Active Member
azaleea mea e in moarte clinica :cry: :!:
nu stiu ce sa-i mai fac...acum cateva saptamani i-am schimbat pamantul (i-am pus turba)si ghiveciul cu unul mai mare,avand grija sa nu-i deranjez radacinile...apoi pamantul s-a dovedit a fi o alegere nefericita si am fost nevoit sa i-l schimb din nou...de fiecare data,radacinile aratau foarte bine,erau aurii si groase,sanatoase!
insa acuma mai are doar vreo 10 frunze,care se usuca si ele... :cry:
nu sta la soare,e pusa cam la 1,5m de o fereastra estica cu perdea(deci nu o arde soarele),o pulverizez la 2 zile,o ud potrivit,cu apa cu turba...
si totusi ceva nu-i place deloc...
in ghiveci sunt 4 plante(asa le-am primit)dintre care una singura mai are frunze,restul au chelit de tot.
am aceasta planta de aproape 3 luni,la inceput ii mergea bine,a fost inflorita mai bine de o luna,insa inca de la inceput a pierdut frunze,mai intai putine,apoi abundent...
acum cateva zile i-am rupt varfurile ramurilor si am observat cu stupoare ca centrul vegetal nu era verede,era uscat si/sau ca si cum ar fi inbibat,putred,asa ca am tuns toate ramurelele pana am dat de un centru sanatos...
poate stie cineva daca mai poate fi salvata,mi-ar parea tare rau sa o pierd ,deoarece am primit-o cadou de ziua mea de nastere :cry: !
multumesc,
Marean
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
In primul rind nu-i place ca ai mutat-o intr-un interval asa scurt....Las-o deocamdata asa sa vezi cum evolueaza.Nu mai umbla la ea.Nici nu o mai uda.Incearca sa o duci intr-un loc mai racoros daca ai.Chiar daca ai pus o perdea,pentru ea este cald.
Mai asteapta si alte pareri eventual.Ceea ce stiu sigur este ca ii place racoarea si pe timpul verii.
Cind au inceput caldurile eu le-am adus in casa intr-o camera unde este foarte racoare.Vad :rofl: ca le merge bine!!!
Sa bat intr-un lemn????De azalee??? :tavalit:
Si nici nu necesita udari asa dese.
 

marean

Active Member
ok,merci mult!
schimbarea a fost necesara,pt ca pamantul era execrabil...
racoare este destul de multa,iar udarile nu sunt dese...de cand am mutat-o nu prea am mai udat-o,pt ca nu mai absoarbe apa asa d mult!
multumesc inca o data mult,orice informatie e pretioasa!
sper sa-si revina,intre timp eu i-am taiat singurul lastar care arata mai bine,mai verde(nelemnificat)si l-am pus in pamant,ca masura preventiva!
Marean
 

Angelinna

Member
sa va spun povestea azaleei mele.

ieri, in trecere pe la Decoflora, mi-au atras atentia niste flori foarte frumoase langa care era o eticheta cu numele Begonia. mi-au placut foarte mult dar am zis sa nu cumpar nimic pana nu ma documentez. de dimineata m-am documentat despre Begonia. am hotarat locul unde sa o asez, pe masa in sufragerie, (loc luminos mai toata ziua dar in care nu bate soarele direct) asa ca la pranz am plecat la sera sa imi cumpar o floricica. ajunsa acolo am constatat ca floarea roz pe care o vazusem ieri era o azalee ce fusese asezata langa begonii :)
acolo, am intrebat-o pe vanzatoare care dintre aceste doua plante e mai pretentioasa si nu mi-a raspuns decat ca diferenta e ca azaleea vrea mai multa apa decat begonia.
asa ca am schimbat repede planul si desi plantuta nu arata exceptional, am cumparat-o pentru ca imi placea prea mult. m-am gandit ca a stat in inghesuiala cu alte flori si ca a fost poate stropita cu apa pe flori, caci florile sunt pe mergini inmuiate si incretite si au mici pete. odata ajunsa acasa am inceput sa citesc topicul despre azalee si m-am ingrozit. :shock: se pare ca sunt foarte foarte pretentioase si acum ma gandesc ca cel mai probabil nu voi reusi sa remediez starea plantei, ba dimpotriva, o voi pierde .

as vrea sa va uitati si voi la ea sa imi spuneti ce credeti despre starea ei si sa ma ajutati cu sfaturi.

http://good-times.webshots.com/photo/2418027890101393653lGOMWO
http://good-times.webshots.com/photo/2591050950101393653lXyRdI
http://good-times.webshots.com/photo/2425735170101393653PiFmrA

tot ce am retinut pana acum este ca trebuie sa o ud din abundenta cu apa de ploaie sau cu apa cu turba,sa nu ramana apa in farfurioara, ca nu trebuie sa o pulverizez cu apa pe flori pt ca se strica dar ca planta are nevoie de umidiate. stiu ca mai trebuie schimbat ghiveciul si pamantul, dar parca nu ma incumet inca, as mai sta sa se adapteze putin.

ce altceva ar mai trebui sa fac ? cat de curand o sa cumpar si un ingrasamant special pentru acidofile ca sa o ajut.
astazi din nestiinta m-am apucat sa culeg niste bobocei mici care mi se pareau ofiliti pentru ca erau inveliti in foite uscate cafenii, dar dupa ce am cules cativa am vazut ca erau verzi inauntru. asa sunt bobocii azaleelor cu aspect uscat ?
maine ii fac poze din toate partile sa o vedeti mai bine.

astept parerile voastre,
cu bine !
 

Angelinna

Member
revin cu vesti nu prea imbucuratoare.
azaleei mele au inceput sa i se inmoaie florile. de cand am luat-o am incercat sa o ingrijesc cum s-a putut mai bine. am pus-o in casa intr-un loc luminos fara soare direct si am udat-o o data pe zi cu apa de ploaie sau apa statuta.

e adevarat ca e cam cald, dar ce sa ii fac ? voi ce faceti cand sunt asa temperaturi ? se inmoaie florile rand pe rand...
 
Sus