Azaleea de gradina (Rhododendron)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sorina

Active Member
ro

La rhododendronii mei au aparut noi boboci ( de abia au cazut ceilalti ) pe crengutele mai mici .
 

calin123

Member
si la ai mei dar cred ca ori sunt de crestere ( atunci nu sunt boboci ci muguri ) ori vor inflorii abia la anul
 

eduard

New Member
Salutare!

Am vizitat recent o gradina botanica superba si mi-a placut mult rhododendron-ul. Ce sanse sunt sa creasca in Romania. CE sanse sunt totusi sa creasca in Ro - zone de deal ? Am atasat un site cu multe specii si ma gandeam daca sa cumpar sau totusi nu merita seminte. Multumesc!

http://www.rhodygarden.org/rhodoinfo.html
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Stiu la cineva,in gradina,un rhododendron plantat acum 4-5 ani,creste frumos,infloreste,fara nici un tratament special.
Conteaza si zona in care locuiesti.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eduard nu te incurca cu seminte. E cale lunga. Daca esti din Pitesti iti poti cumpara planta matura de la Simfonie. Daca nu vrei sa mai astepti sigur sunt si magazine de unde iti poti cumpara.
 

v.cristina

Active Member
Am si eu in gardina 4 azalee mai bine zis am avut ca au ramas numai 3
I-am plantat pe toti in primavara si le-a mers chiar foarte bine dar dintr-o data m-am trezit cu unul complet uscat
Nu pot sa inteleg ce s-a intamplat, care a fost motivul uscarii doar la 10 cm era un altul si acela nici bare urma de uscaciune
ciudat !!!!!!!
 

eduard

New Member
cornelia a spus:
Eduard nu te incurca cu seminte. E cale lunga. Daca esti din Pitesti iti poti cumpara planta matura de la Simfonie. Daca nu vrei sa mai astepti sigur sunt si magazine de unde iti poti cumpara.
cred ca o sa incerc anul viitor sa cumpar ceva de la simfonie si poate asa sa vad ce noroc am cu seminte.... e destul de usor sa le procur ( locuiesc peste "balta") si poate cine stie.... deocamdata mama se ocupa de gradina de la casa ( care inca nu e gradina ca abia am terminat casa si inca mai sunt de amenajat multe) dar imi fac un mic proiectel cam cu ce plante asa vrea sa pun anul viitor.
 

v.cristina

Active Member
Cum se comporta la voi rhododendronii?
Din cate am citit trebuiesc udati foarte bine si la radacine necesita umezeala constanta mai ales in zilele toride
La mine la unul din ei a inceput sa paleasca niste frunze si nu stiu ce sa ii mai fac ... vreo idee??? :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu azaleei mele de gradina i-am pus la baza (in primavara devreme) coronita din brad pe care am avut-o pe usa.Am ingropat-o usor in pamint si vad ca este bine merci.Ba chiar a fost destul de florifera anul asta.
Incearca sa schimbi putin pamintul din jur.Poate nu ii place ceva la el sau pune-i putin ingrasamint pentru plante acidofile. :? Aeriseste-l. :? E posibil sa aibe prea multa apa si sa nu ii placa chiar asa.Umed dar nici prea-prea.
 

roxy

Member
Posesori de Rhododendron, ce faceti cu ei iarna? Rezista afara sau trebuie protejati? Seful meu are 3, iar pe unul dintre ei care l-a scos din gradina, l-a pus intr-un ghiveci si l-a bagat in casa pentru ca are bobocei si ii e frica sa nu inghete la iarna. A facut bine sau trebuia sa il lase afara? Am vazut ca voi ii tineti vara la umbra, dar tin sa va spun ca el i-a tinut pe 2 intre ei direct in soare si nu au patit nimic.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
In casa la racoare multa banuiesc.NU in casa la cald.Ca nu ii place de loc chestia asta.
Eu una l-as fi lasat afara.......
 

roxy

Member
Deci nu ingheata afara? Gabiuta, tu nu ii acoperi cu nimic, ii lasi asa descoperiti sa ninga peste ei?
 

calin123

Member
eu il las afara ne acoperiti , am 2 rododendroni si 1 azalee , de fapt la catre scrie ca ar trebui acoperiti = umbriti doar pentru ai feri de soarele de iarna .
 

michaela

Active Member
roxy a spus:
Posesori de Rhododendron, ce faceti cu ei iarna? Rezista afara sau trebuie protejati? Seful meu are 3, iar pe unul dintre ei care l-a scos din gradina, l-a pus intr-un ghiveci si l-a bagat in casa pentru ca are bobocei si ii e frica sa nu inghete la iarna. A facut bine sau trebuia sa il lase afara? Am vazut ca voi ii tineti vara la umbra, dar tin sa va spun ca el i-a tinut pe 2 intre ei direct in soare si nu au patit nimic.
Eu am avut timp de 5 ani Rhododendron unul mov iar altul rosu...au stat frumusel afara si au prins chiar iernile geroase de acum 3-4 ani...insa anul trecut mi i-a doborat caldura din primavara....dupa ce-au inflorit superb in mai s-au uscat de tot pur si simplu...
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Ideea e ca rhododendronii vor umezeala si umbra si pamint afinat, drenaj bun, usor acid si cu material organic.
Asa ca ii protejezi la radacina cu mulci in asa fel incit sa nu sufere de sete si sa nu ii bata soarele. Unii rezista la soare dar in verile/primaverile uscate si cu soare intens e nasol de ei.
 

albela

Active Member
iogamac a spus:
am capatat un arbust de bujor de munte Blue silver, locuiesc la Cocnstanta si nu prea stiu cum sa-l ocrotesc. I-am gasit in gradina un loc mai umbros!

[/img]http://www.garbo.ro/comunitate/nebuna/poze/show/1/2114/urmeaza-sa-l-plantez.html
cornelia a spus:
Te rog sa faci link la poza (.jpg sau .gif) nu la html cu tag de poza.
iogamac a spus:
iogamac a spus:
am reusiiiiiiiiiiiiiiiiit :D
iogamac a spus:
am io vro 50 de ani, da mintea n-a obosit inca... :rofl: si daca o sa am o gradina de vis...va dati voi seama ca ma voi mentine.
florile iti dau putere pentru viata!
cornelia a spus:
Bravooo!

Acum ii rog pe rhododendronisti :wink: sa te sfatuiasca.
iogamac a spus:
tin sa-ti spun ca ma desprind greu de site-ul acesta, dar ma duc sa plimb catelul si apoi revin...de cand e curtea aranjata nu-si mai face nevoile decat pe strada...iau punguta si ma duc...
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus