azalee de gradina seminte

miha1973

New Member
va salut pe toti.sunt noua pe forum si sper ca ma veti primi in grupul vostru

am cumparat un plic de seminte de azalee de gradina [godetia whitney-nu prea suna latineste asa ca nu cred ca e den stiintifica] si nu stiu ce sa fac cu ele. pe plic sunt putine info.

daca stie cineva ce am cumparat :) astept ajutor
 

Luciana35

Member
Miha, eu am cumparat la fel ca tine un plic de seminte de azalee de gradina acu trei ani....le-am semanat in aprilie direct pe strat si au iesit puzderie....sunt tare frumoase. In toamna am strans seminte dar in primavara urmatoare am constatat ca se autoinsamanteaza. Le place soarele direct si apa multa dar sunt cam sensibile la transplantare (am incercat sa le mut dar nu toate sau prins)
 

miha1973

New Member
stiam eu ca primesc raspunsuri demne de incredere. multumesc

da,1973. se pare ca e varsta cand ne apucam de gradinarit, ca deh....
 

lili

Member
elena_luminita a spus:
Aceste azalee sunt inrudite cu rododendronul:?: :?: pentru ca si pentru el se foloseste denumirea de azalee :eek: :eek:
Nu exista nici o legatura intre cele doua. Asemanarea florilor a facut sa mai fie numite si asa. Au o diversite mare de culori si sunt chiar dragute. Aceasta planta se numeste Godetia. :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ba da.Despre ele.Am pus si eu in jurul unor tufe de trandafiri,citind pe ici-pe colo ,ca ar decora mai frumos asa :) .M-am conformat si voi vedea ce o iesi.
In privinta garofitelor.......atit de multe culori se gasesc ca nu e mare lucrude cumparat dar nu stiu unde o sa le mai pun :? .Mie imi plac mult craitele si am trei soiuri; pina si la ele sunt intr-o mare dilema unde sa le asez :oops:
 

Luciana35

Member
si eu am semanat de vreo trei ani azalee de gradina. Pot sa va spun ca sunt tare frumoase, se autoinsamanteaza iar daca sunt mai rare , fiecare fir se umple de flori. Nu prea la place sa fie transplantate.
 

numauita

Member
Am plantat si eu in curte Godetia. Azi a plouat si cred ca a fost perfect pt ele.
Nu le-am plantat la adancime prea mare.
Voi aveti poze cu ele?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am plantat si eu acum citva timp pot spune chiar foarte multe seminte.Imi imaginam ca datorita atitor ploi vor iesi cu duiumul ca le place apa dupa cum am citit.Dar a trecut ceva timp si nici o miscare :( .Stiti cumva cam cit ar trebui sa dureze?Nu de alta dar sa stiu daca refac stocul de seminte si sa ma apuc de replantare :)
 

numauita

Member
Voi cum le-ati semanat, la suprafata pamantului si pe urma ati udat sau ati facut cuiburi si le-ati pus mai adanc?
Vreau sa pun si eu azi si nu vreau sa patesc ca anul trecut cand nu a rasarit nimic.
 
Sus