Avocado

Floria

Active Member
VioletaB, sa inteleg ca nu prea ti-a placut avocado, dar de dragul sumburelui.....ti-ai chinuit simturile gustative. :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Uite ca nu am mai pozat simburele dar ma gindesc daca sa-l pun in pamint ACUM sau nu,fiindca radacina a ramificat iar el creste si creste precum Fat-frumos.
O fi momentul propice?Da ca il pun in pamint sa-l mai las cu petul?Sa-l tin tot pe calorifer?
Vreau indicatii pretioase :rofl:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Andreea Cosoveanu a spus:
Buna ziua!

Am o problema cu plantuta avocado, are aproximativ 6 luni si de cateva saptamani au inceput sa i se usuce frunzele si sa cada. Este nascut dintr-un sambure pe care l-am pus in apa. Are tulpinile subtiri si inalte (2), de 20-30 cm si cateva frunze mari si 2-3 minuscule fiecare. I-am adaugat coji de portocale si putin pamant de munte alaturi de frunze de pin si coaja de brad pentru fier...V-as ruga sa ma-ndrumati pentru a-i fi mai bine...Se poate sa fi exagerat (o data la 3-4 zile) cu udatul dar..pana acum 2-3 saptamani ii placea (facea frunze noi). Incerc sa nu-i mai dau apa...dar in momentul in care suprafata si cativa centimetri din adancime se usuca...ma gandesc sa-l ud din nou..altfel...astept un raspuns..
Multumesc!
 

Ioana

Member
Violeta, poti sa incerci (data viitoare) varianta "apoasa" :).
Adica iei amburele si il pui in apa calduta si il tii la temperatura camerei vreo 2-3 zile si apoi il bagi in pamant. Unii samburi crapa pe lung foarte repede si deja le da mugurel de cand sunt in apa. Eu asa am procedat si am 2 puiuti ok.

Si la metoda asta e un spil :p. Ori faci ca mine - adica ii arunci pe saracii samburi intr-o cana si ii ineci, ori infigi 3-4 scobitori in "talia" gogonata a lu' Mister Sambure si il pui suspendat intr-un pahar de plastic, doar cu partea de jos in apa.

Daca nu iti reuseste - iti pun eu unul la prins ca am noroc de ei. Stau mai slab la crescut...
 

George

Member
Metoda e buna, din pacate nu si corect aplicata. Partea ascutita trebuie sa fie in exterior iar cea care este mai rotunda in apa, adica de unde vor iesi radacinile. Am vazut alaturi intr-un borcan cu apa un sambure de mango. Eu am reusit sa obtin o planta de mango printr-o metoda mai simpla. Am scos miezul din sambure cu foarte mare grija si l-am plantat in pamant. Pot spune ca a incoltit destul de repede.
N-am o fotografie recenta dar iti pot arata cum arata anul trecut prin aprilie:
 

Floria

Active Member
George, tare istet esti! imi pusesem si eu intrebarea daca nu ar fi mai bine sa scot coaja de Mango, dar chiar s-o si pun in aplicare nu am cutezat! Maine asta voi face ca am 6 samburi. Sa traiesti! :dans:
 

albela

Active Member
Multumesc George. Am sa pun alt sambure cu partea bombata in apa. Unde am citit eu nu era specificat acest lucru.
 

Soledad

New Member
Și eu am unul de un an dar doua dintre frunze sunt crăpate,de parcă s-ar muscat din el,exista insecte care fac așa ceva?
 
Sus