Avocado

blueheart_d

Member
am un sambure proaspat de avocado si l-as planta. cum sa procedez cu el si cum tre sa-l asez in pamant? conteaza pozitia?
 

sicamin

Member

cornelia

Fondator
Membru staff
Un articol mai vechi, scos si el de pe site.

_______________________________

Cu frunzele sale de un verde inchis, persistente si producator al fructelor binecunoscute, avocado este un arbore atragator pentru realizarea de peisaje in zone cu clima calda. Originar din America Centrala si de Sud el se poate adapta la zonele mediteraneene, australiene sau, in cazul tarii noastre, la spatii protejate de inghet. Salvadorienii sustin ca tara lor este cea care are cele mai mari plantatii de avocado. Arborele creste pana la 8 m inaltime intr-un ritm de 70-80 cm pe an. In primii ani coroana va fi alungita iar la maturitate va capata un aspect rotunjit. In primii ani de vegetatie avocado poate fi plantat in ghivece de dimensiuni mai mari si tinut in interior sau pe terasa in perioada calda a anului. Serele inalte si bine luminate sunt ideale. La temperaturi mai scazute si la lumina de calitate mai slaba cresterea va fi diminuata. Este totusi un arbore care se dezvolta bine in zone umbrite sau partial insorite.

Florile sunt de culoare verzuie iar frunzele sunt eliptice si dispuse alternativ. Fructele sunt ovale, carnoase si foarte gustoase. Ele pot fi verzi sau rosiatice. Planta nu face fructe decat daca a crescut mai mult de 2 m inaltime. Pe o singura planta se pot regasi in acelasi timp flori, fructe crude si fructe coapte asa cum se intampla in cazul citricelor. Solul trebuie sa fie lutos-nisipos bine drenat si se obisnuieste mulcirea la baza. Nu suporta sarea in sol si, desi umiditatea relativa este importanta, 2 zile in care apa balteste la radacina va insemna moartea plantei. Nu este necesara fertilizarea mai ales ca, din cauza azotului, cresterea este in dauna fructificarii. Arborele trebuie plantat intr-o zona a gradinii protejata de vant. Cultivatorii cu experienta au observat ca o data la doi ani avocado fructifica mai mult decat in ceilalti ani. Atunci cand se culeg fructele nu trebuie sa li se rupa coditele pentru ca asa se vor pastra in conditii mai bune.


Pentru inmultire se practica butasirea, altoirea dar se folosesc mai ales samburii care se gasesc la mijlocul fructelor. Samburele poate fi plantat orizontal sau vertical intr-un ghiveci nu prea mare cu sol fertil si bine drenat. In conditii de umezeala relativa ridicata si temperaturi de 20-25 gr. C planta va rasari in cateva saptamani (pana la 2 luni). Transplantarea se face primavara de cate ori va fi necesar, pana cand planta se va maturiza si va putea fi plantata in gradina. In general este o planta rezistenta la daunatori dar trebuie ferita de ger si de udare excesiva. Membra a familiei Lauracee, Persea americana, asa cum e numit avocado, se inrudeste cu Persea borbonia si cu Persea palustris.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
simburele de avocado dupa 2 luni de apa si calorifer :rofl: .Inca nu ma incmet sa-l asez in pamint.Prin crapaturile simburelui de vad frunzutele.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pina una alta o sa fac eu miine o poza ca deja a dat deasupra simburelui un mot mare unde se prefigureaza niste frunzulite.
Astept mango la cotitura.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
il mai las la paharel........... :rofl: Am avut atita rabdare incit o luna nu mai conteaza :)
 

Floria

Active Member
Gabiuta , nu stiu ce sa fac. Sicamin spune sa punem samburele de Avocoado cu partea ascutita in jos la tine vad ca este in sus. Intreb, pentru ca am pus si eu un sambure de Avocado, dar l-am pus cu codita in jos ca tine. Cum e corect, sa-l intorc?
 

Floria

Active Member
Violeta!
Eu astept si trei ani daca trebuie! Il pun si apoi ma tin tare sa nu-l scot in fiecare zi sa vad daca i-au crescut "mustati"
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Flori,dupa ce am stat la povesti cu Schlucky,dupa ce am dat gres cu unul si dupa ce am discutat si cu prieteni de-ai mei "mediteraneeni"(atit pot zice despre ei) care mi-au explicat pas cu pas ce trebuie facut am realizat ce se vede in poza.
Incearca ambele variante ca este doar un experiment.Pentru placerea fiecaruia dintre noi.Pentru a ne testa rabdarea si maiestria.Pentru bucuria pe care o ai cind vezi ca a aparut prima frunzulita.Pentru satisfactia pe care ti-o da fiecare cm. crescut asa cum fiecare planta ne daruieste bucuria fiecarei flori.
De fructe..... :rofl: :rofl: :rofl: ..........da, se gasesc cu duiumul la toate magazinele :D
 

sicamin

Member
Cresc foarte repede. Eu am aplicat metoda :direct in pamant ,la amandoi samburii si a mers. Incercarea moarte n'are si samburi ai de unde sa procuri. :rofl:
 

Floria

Active Member
Violeta,
Eu asa am facut, am cumparat fructul, l-am mancat si am pus samburele. Azi ma duc si mai cumpar zece bucati.
 

Leanna

Member
bioproduct a spus:
avocado este gasit gretos de multi dintre noi, asta din pricina ca in pulpa fructului se gaseste o cantitate importanta de lipide (grasimi); de altfel, este numit si "untul vegetal".

de aceea, la bucatarie adesea nu se utilizeaza fructul ca atare, ci este folosit ca ingredient in diferite preparate. cea mai cunoscuta reteta cu avocado este "guacamole", specifica Americii Centrale.

legat de cosmetica, continutul in uleiuri vegetale si nu in ultimul rand in vitamina A, il face prietenul doamnelor care tin la tenul lor :)

*cosmeticienii il recomanda in primul rand pentru ten uscat
Mie imi place salata din avocado..imi pare foarte gustoasa. O prepar din avocado,castravete,ou fiert...si ceva citrice...portocale..unii folosesc lamaia,mie imi place mai mult cu portocale..putina sare si putin ulei de masline. Se poate de adaugat patrunjel si ceapa verde tocata.
 
Sus