Avocado

cory_helen

Active Member
cum adica cu scobitori? explicati si pentru nestiutori... si cand este perioada propice pentru germinat? poate incerc si eu... :?
 

stelia13

Member
:( :( am o problema cu avocado-ul meu,i-am taiat varful ca sa creasca mai frumos(asa mi-au spus prietenii)si acum se tot inegreste :cry: :cry: de sus in jos :cry:
 

ALEX

Member
stelia13 a spus:
:( :( am o problema cu avocado-ul meu,i-am taiat varful ca sa creasca mai frumos(asa mi-au spus prietenii)si acum se tot inegreste :cry: :cry: de sus in jos :cry:
Ce inaltime avea atunci cand l-ai taiat ?
 

George

Member
Sper ca nu vei avea si tu ghinionul meu, si eu l-am taiat tot din dorinta de a avea un copacel cu o forma frumoasa. Din pacate nu a mai dus-o mult, a inceput sa se inegreasca si in cele din urma a putrezit :( Dar cine stie, poate nu se va intampla acelasi lucru si cu al tau.
 

AbraMack

Member
Eu cred ca trebuie tinuta seama de perioada in care taiem... eu l-am taiat pe al meu in vara, neavand tulpina lemnificata si e bine merci super-ramificat si sanatos... asta pana ajunge SI la el, invazia de cosenile cu care ma lupt in momentul asta...

In alta ordine de ide, Preafericitule... cu samburii in apa... inarmeaza-te cu rabdare... Eu ii am in apa de vreo patru sau cinci luni si de abia acum "s-a spart" unul...


Multa bafta!
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Am si eu un avocado cu cateva frunze,insa nu stiu cand trebuie sa-l aduc in casa,cum se impaca cu frigul ce se anunta,voiam sa spun.
 

avoa

New Member
sal

am si eu un avocado, din cate vad va chinuiti cu scobitori si pahare, nu este necesar. trebuie sa lasati semintele sa se usuce f bine intr-un loc calduros (sus pe frigider in bucatarie) dupa care le puneti intr-un ghiveci ca orice alta floare ( dati jos coaja care acopera samanta). dupa 1,5-2 luni am avut un lastar minune (crestea ca fat-frumos) a avut zi in care a crescut 1 cm in 24 de ore dupa 1 luna s-a potolit si acum este cu crestere normala. insa surpriza, a dat si al 2-lea lastar din aceasi samanta si acel creste ca nebunu. in ceea ce priveste ingrijirea nu fac nimic special, udare moderata (cam la a-3-a udare las pamantul sa se usucem mai mult) in rest lumina multa.

 

ovi0808

Member
Buna,
Am si eu o mica problema cu un avocado ce are aproximativ 1,5 ani.
Dupa cum se observa in poze toate ramificatiile s-au lasat sub greutatea frunzelor situate pe ele.
Intrebarile ar fi credeti ca e necesar sa le tai aceste ramificatii si care e cauza ?




Multumesc.
 

ana popa

Member
Vreun avocado inflorit pe aici?
Al meu acum 3 ani, pe vremea asta avea flori, de atunci pauza. Ieri l-am scos afara si l-am tuns la jumatate ca era plin de paianjeni rosii si am uns tulpina cu ulei de neem.
 

Bluecloud

New Member
Buna,

Am si eu un avocado de mai bine de 6 luni si are peste 1m inaltime. Nu l-am tuns deloc. A avut o perioada in care a crescut fabulos de mult si repede. As vrea sa stiu cand as putea sa il tund pentru a se ramifica si in ce conditii?
De ceva vreme nu mai creste si a avut cateva frunze maronii.Am inteles ca frunzele pot fi de la apa si as pute remedia daca pun cateva picaturi de zeama de lamaie in apa cu care il ud.
As vrea sa imi spuneti daca stiti si voi de "reteta" asta si daca intr-adevar asta e solutia?

Multumesc mult!
 
Sus