Aucuba japonica

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu s-a vorbit de loc despre aceasta planta.Este foarte decorativa mai ales prin frunzele ei patate iar varianta "Crotonifolia" este superba.Decoreaza frumos terasele si balcoanele orientate spre Nord.
Are cineva?Ce stiti mai multe despre ea (nu,nu scriu articol :evil: ).Intreb ca sa stiu daca sa cumpar sau nu :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am avut eu Aucuba cu multi ani in urma. Este sensibila la curenti - cheleste, face lanosi relativ repede si e greu sa-ti dai seama cat trebuie s-o uzi. Dupa cum vezi n-am fost bune prietene. :rofl:
 

lili

Member
Foarte decorativa prin frunze si portul ei. :wink: Si eu am avut-o doar ca am renuntat la ea in favoarea unei persoane care si-o dorea mult. Pe timp de vara si amplasata afara, se dezvolta armonios si repede fara prea multa atentie. :D
Merita cumparata .
 

iuli

Member
eu am aucuba japonica si sa stii ca nu e pretentioasa deloc.in iarna aceasta am tinut-o la frig intr-o camera unde era 9-10 grade si nu am udat-o decat o data pe luna,iar acum este o splendoare pentru ca iau dat foarte multi lastari tineri.in prezent o tin tot in aceasi camera dar temperatura a mai crescut cum e si normal si sunt 15 grade.acestei flori ii trebuie un pamant normal si sa stii ca o ud rar ,ma invatat cineva sa pun frunze de urzica la macerat si sa stopesc frunzele cu aceasta solutie .
 

Yanquapin

Member
Rezista bine la cel putin -15. Mehedinti e perfect.
Cineva de incredere mi-a zis de una mare si veche, la sediul fostei Securitati in Tg-Jiu; o mai fi? Eu am vazut in Germania o multime, aratau foarte bine, iar prin tara izolat, ici-colo. Cu protectie cred ca merge si in Bucuresti, pe termen lung.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Azi am bagat-o in casa.......


Oare sa risc si sa o tin afara asa cu ghiveci cu tot si sa o protejez?Ce ziceti?In gradina nu o pun.
Dar e oare de gradina?S-a discutat despre ea si pe acolo :oops:
 

jkati

Member
In regiunile mediteranei este planta de gradina. La noi nu rezista peste iarna. Eu am una destul de mare, are 12 ani. Ierneaza impreuna cu leandrii si vad ca se simte bine. Vara o scot sub bolta de vita de vie.Eu zic ca nu este mofturoasa deloc.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Merci Kati.Atunci il mai las afara pina bag si leandrii in casa si o aduc in aceleasi loc cu ei :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:cry: am vazut eu ca nu va prea place planta asta dar s a stiti ca face si flori :rofl:


eu una nu am stiut si nici nu am vazut niciodata.Nu sunt spectaculoase dar .......sunt :)
 

magda

Active Member
Moderator
Ai maini de aur Gabiutule, sau foarfeci de aur ? Superba planta ta. Am vazut la cineva in curte o planta mare asa ca imi fac curaj si cersesc si eu un lastarel.
 

magda

Active Member
Moderator
Nu era vorba de tine, scumpo. Am gasit tufa in Severin si daca e seara se poate chiar baga mana printre gard pt. un lastarel. Dar e rusine :rusine: , mai bine cer.
 

MASCHA

Active Member
Aucuba mea,pe care o am de vreo 3 ani si care mergea foarte bine ,nu stiu ce a patit caci ai apar niste pete negre,mari, pe frunze,asta dupa ce i-am schimbat ghiveciul.
Mi-ar parea rau sa o pierd,fiind foarte frumoasa si nepretentioasa cel putin pana acum.
 

MASCHA

Active Member
Este in ghiveci,tocmai l-am schimbat cu unu mai mare,dar afara in curte,doar iarna il bag la scuteala.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Aaaaaaaa........e pozat mai de sus de aceea parea ca e plantat in gradina .Oare soarele sa isi fi facut de treaba pe frunzele lui? :?
 

victoria222

Active Member
Si eu cred ca negreata e de la soare. Cand stateam in cartierul N.Grigorescu, erau o gramada de Aucube plantate in zona de catre primarie, si in vara s-au innegrit saracele foarte tare de la soare si sete. Si abia isi reveneau toamna, ca iarna din nou se innegreau de la ger.
 

taia

Active Member

Acum 4 ani cand am cumparat-o,avea vreo 50 cm.Din nestiinta :oops: am plantat-o direct afara,intr-o zona umbrita,ferita de curenti.In primul an a crescut destul de incet,iar iarna cand a dat peste ea frigul cel mare,toate frunzele s-au pleostit,de-am zis ca o pierd.Dupa aceea am vazut ca la frig se lasa ,iar cand se incalzeste putin ,frunzele se ridica.Incepand din al doilea an,a crescut vazand cu ochii,iar acum e o frumusete.Anul trecut a si inflorit,a facut niste bobite rosii.Concluzia : rezista si in gradina,la temperaturi foarte scazute ( am avut si -20 grade).
 
Sus