Aubrieta

alfa

Active Member
Multumesc Eli!

Sper si eu sa pot reveni in curand cu floricele si mai frumoase! :D
 

elipopa

Active Member
superba, am trecut-o si eu pe lista la achizitiile viitoare! si pe iberis!! am vazut in kaufland inainte de Paste, dar am avut bugetul limitat :oops: ! sper sa mai gasesc ca nu erau foarte scumpe!
 

mymo

Active Member
Multumesc frumos,la fel si tie :D
Ce am observat eu la plantuta asta e ca creste foarte repede si infloreste pe o durata lunga.
 

elipopa

Active Member
si eu am trecut-o pe lista de achizitii!!
sper sa ajunga cat mai repede in gradina mea!!
 

Ariana

Member
Am facut si eu comanda de aubrieta, era in oferta unui magazin. Astazi am primit coletul cu mai multe plante. E toata imbobocita, dar este atat de mica... sunt atat de multe locuri unde as vrea sa o plantez. Ale voastre s-au intins, au crescut mult? Voi putea sa o impart dupa 2-3 ani? Supoarta vara soare din plin fara pic de umbra, sau sa o plantez intr-o zona mai umbita la baza unui castan?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Depinde cum e vara, in mod normal suporta soarele dar fiind o planta alpina cam sufera pe canicula si uscaciune. Daca ai un loc unde sa aiba umbra dupa-amiaza ar fi numa' bine
 

Ariana

Member
Au inflorit repede dupa ce le-am plantat. Deocamdata e mica tufa si locul nu e inca amenajat, dar sper ca incet incet, sa se extinda si sa mai vina si alte flori care sa-i tina companie.20160401_105920.jpg
Vis-a-vis, cea de-a doua.
20160401_105950.jpg
 
Ultima editare:

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Planta asta dispare pe timp de vara/toamna si revine primavara?Vad ca incepe sa se usuce.Asa am patit cu ea si anul trecut si am crezut ca am pierdut-o.Surpriza a fost in primavara...
 

Cleo

New Member
din gradina mea de vis, mai 2010:
Este o planta clasica de stancarie, este inrudita cu nastureii. Una dintre cele mai importante varietati este Aubrieta greceasca, a carei zona de origine se intinde din Sicilia, prin Balcani, pana-n Asia Mica.
Forma: face covoare de 10cm din frunze gri-verzi, in aprilie si mai, cand apar florile, frunzele dispar complet sub acestea.
Loc: un loc cald, insorit cu pamant nisipos si lutos, nutritiv este ideal. Solul trebuie sa fie calcaros, afanat, permeabil.
Inmultire: poate fi separata dupa ofilire, se poate cultiva in ghivece si apoi transplanta in gradina in primavara urmatoare. Inmultirea prin butasi primavara sau vara este posibila. Unele soiuri se cultiva din seminte.
Ingrijire: taiati tufa imediat dupa ofilire, puternic, pentru a stimula cresterea si inflorirea. Ingrasamantul se administreaza cu grija, caci la doze prea mari se diminueaza rezistenta la ger. Daca este seceta udati plantele, caci altfel covoarele se ingalbenesc.
image.jpgBuna ziua,va rog sa ma ajutati si pe mine cu un răspuns prin e-mail la Sidorof.andreea@yahoo.com
Ce trebuie sa ii fac?eu am cumpărat aceasta planta si am pus-o in jardiniere pe balcon,am udat o(sa se usuce din cauza ca nu am udat-o suficient?),mi-a placut descrierea ca ar fi veșnic verde...am plantat in Martie-Aprilie si am cheltuit destui bani sa pun cate 3/4 plante la 13 jardiniere.va multumesc
 

adrianam

Well-Known Member
Au scris mai sus cei care au avut-o, ca s-a uscat pe timpul verii si a rasarit in primavara urmatoare!
Este posibil sa fi fost si prea putin udata!
 
Sus