Aubrieta

aleynad

Active Member
Moderator
eu am plantat-o pe a mea in seara asta, cum am ajuns acasa de la servici, direct la plantat :)
 

nick1971

Active Member
din gradina mea de vis, mai 2010:
Este o planta clasica de stancarie, este inrudita cu nastureii. Una dintre cele mai importante varietati este Aubrieta greceasca, a carei zona de origine se intinde din Sicilia, prin Balcani, pana-n Asia Mica.
Forma: face covoare de 10cm din frunze gri-verzi, in aprilie si mai, cand apar florile, frunzele dispar complet sub acestea.
Loc: un loc cald, insorit cu pamant nisipos si lutos, nutritiv este ideal. Solul trebuie sa fie calcaros, afanat, permeabil.
Inmultire: poate fi separata dupa ofilire, se poate cultiva in ghivece si apoi transplanta in gradina in primavara urmatoare. Inmultirea prin butasi primavara sau vara este posibila. Unele soiuri se cultiva din seminte.
Ingrijire: taiati tufa imediat dupa ofilire, puternic, pentru a stimula cresterea si inflorirea. Ingrasamantul se administreaza cu grija, caci la doze prea mari se diminueaza rezistenta la ger. Daca este seceta udati plantele, caci altfel covoarele se ingalbenesc.
 

nick1971

Active Member
cu placere :D eu am fost in kaufland si am luat 2 ghivecele de unde scria aubrieta si pana la urma era saxifraga :)
 

alfa

Active Member
Da, Dana, exista si varietatea variegata. :D Felicitari! Mereu ma surprinde bogatia gradinii tale :D
 

Fleur

Active Member
Saptamana trecuta am vazut la hala de flori din Galati ca o botezase vanzatorul "aubertia" si de fapt era flox pitic. :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
tare frumusica, Daniela! Si, intr-adevar, arata perfect cu "colierul" de pietre! :D Si ale mele au reinflorit, eu, pe langa una ca si a ta am si una cu frunze variegate! :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Si chiar ma intrebam ce-i frumusetea aceasta, draga Daniela! Am aflat si raspunsul acum ... :visator:
 

alfa

Active Member
Anul trecut nu prea s-a dezvoltat prea spectaculos. Imi era teama chiar ca o voi pierde. Dar se apre ca revine in forta! :D Mai e doar putin pana la inflorire :dans:



Ale voastre ce fac?
 

elipopa

Active Member
alfa a spus:
Anul trecut nu prea s-a dezvoltat prea spectaculos. Imi era teama chiar ca o voi pierde. Dar se apre ca revine in forta! :D Mai e doar putin pana la inflorire :dans:



Ale voastre ce fac?
superba, imi place!
am vazut imaginile din gradina ta, minunate, mai ales primulele, ce grasane pline de boboci! sa-ti traiasca!
 
Sus