Aubrieta

aleynad

Active Member
Moderator
Am cautat, folosind motorul de cautare al forumului, insa nu mi-a gasit nici un topic despre minunatia asta


Pe ghiveci scrie ca rezista iarna in gradina, eu o voi planta in stancaria mea, voi stiti mai multe despre ea? :D
Am achizitionat-o aseara din Kaufland :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
am googalit pe net si am descoperit ca e potrivita pentru decorarea stancariilor, zidurilor si teraselor, necesitand putin ingrijire
vrea pamant permeabil, adica necesita adaugarea unei cantitati de nisip la plantare ( 1/5 din volum ) si vrea udare moderata
se inmulteste din seminte, butasi si prin divizare
 

aleynad

Active Member
Moderator
pai daca ar sta nenorocita asta de ploaie :x as planta-o si azi in stancarie :cry:


am vazut niste poze pe net cu aubrieta revarsandu-se pe niste ziduri ...superbe :visator: :visator:
 

nick1971

Active Member
chiar ca-i frumoasa floricica asta telenovelista :rofl:
sa se reverse si la tine ca-n pozele care le-ai vazut :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: :rofl: Si eu am! Eu voiam sa va intreb pe voi ce floricica am cumparat, ca nu stiam cum se numeste si nici florareasa! Eu am vazut ceva poze cu diverse Aubrieta si tare imi doream, dar n-am recunoscut-o, drept sa spun, cand m-am trezit cu ea in fata! :oops: Acum sunt fericita ca am cumparat-o! Si am plantat-o exact in stancarie! :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:oops: Nu ma aplaudati, ca am luat-o la insistentele floraresei, ea mi-a zis de toate, ca infloreste o perioada lunga, rezista iarna...eu nu prea eram convinsa, ca nci nu prea stie cum se numesc plantutele ce le vinde,dar femeia are un solar unde vinde mai mult ce aduce de prin Ungaria, asa ca am zis ca sa-i fac un pustiu de bine, sa cumpar 2-3 floricele, ca nu prea are multi clienti :rofl:
Daca ziceti ca se inmulteste din butasi, sa mai creasca putin si va dau si voua!
 

ghia_don

Active Member
Fetelor, plantati-o fara grija in gradina, rezista peste iarna, iar primavara e o splendoare...
Asa erau anul trecut tufele mele de aubrieta
Anul asta vor fi mai tirzii, pentru ca imediat dupa ce s-a topit zapada mi le-au ciugulit bine gainile. :x Cit eram eu la servici sotul le mai lasa libere sa ciuguleasca putina "verdeata" :eek: ..
 

mymo

Active Member
Am impresia ca gainile tale au auzit de puterea flacarii violet :eek:
Sunt foarte frumoase si mari.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumoase tufe, ghia_don! Au şi găinile tele gusturi rafinate ... :)

Se pare că le place movul şi alor mele că tocmai primulele mov le-au ras din grădină... De când am impus embargo şi nu mai au acces în grădină, ai mei le-au trecut pe spanac. Să vezi spor la ouat... :rofl: :rofl:
 
Sus