Atonik (stimulator de crestere)

claudya

Member
:eek: 5 ml la 2 l?? pai atunci eu le-am facut apa chioara. :) si din cat in cat timp le pui ? :?
Erwin am gasit la magazin fito-sanitar. :D
 

sicora fabian

Active Member
andraa a spus:
Am pus la incoltit niste seminte de Adenium Obesum si de Plumeria (pe care le-am primit de la Marmoset - multumesc inca o data)
Exista ceva care sa le ajute sa se dezvolte mai repede (si mai sigur)?

Multumesc de ajutor!
 

maja

New Member
ATONIK,

Astazi se implinesc 2 saptamani de cand am o frunza de violeta pusa la inradacinat cu AONIK (am respectat proportiile prospectului ) fara nici un rezultat ...
 

gabi d

Member
ATONIK se gaseste la serele DECOLFLORA din Bucuresti (sunt langa parcul Gradina Icoanei) - 32 lei - am luat eu azi.
 

cataliny

Member
Re: ATONIK,

maja a spus:
Astazi se implinesc 2 saptamani de cand am o frunza de violeta pusa la inradacinat cu AONIK (am respectat proportiile prospectului ) fara nici un rezultat ...
Acum nu sunt conditiile propice pentru butasit din cauza lipsei luminii la un nivel normal.
 

blueheart_d

Member
eu am pus la prins niste frunze de violete in apa cu atonik. deja prima tura am pus-o in pamant sa faca pui dupa ce a dat radacini. a doua isi asteapta si ea randul ca deja ies puii pe radacini. asta vara am udat muscatele si petuniile cu atonik si s-au facut uriase. dilutia am facut-o de 10 picaturi la 2l apa.
 

victoria222

Active Member
Am cumparat si eu atonik si am pulverizat acum doua saptamani toate plantele de interior, pe unele le-am si udat. Dracenele au explodat pur si simplu cu frunze si s-au colorat foarte frumos in verde intens, celelalte nu dau semne vizibile de schimbare dar le merge bine in continuare. oricum e devreme de tras concluzii. Am mai pus frunze de gloxinii la inradacinat in perlit cu pamant de flori 1:1, tot acum 2 saptamani, si am folosit atonik, dar nimic...stau semipleostite, si nu au inca radacini... astept sa vad cum actioneaza si la plantele de exterior cand va fi momentul
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
in piata mare a orasului [ str : Cuza Voda] este un magazin fitosanitar ! acolo aproape sigur gasesti :wink:
 

miki70

Active Member
Atonik merge la rizomi de canna? Am cativa care nu vor sa dea semne de viata si vreau sa-i ajut cu ceva.
M-am uitat pe sticla si e fabricata in 2008 iar valabilitatea e de 3 ani, la ce credeti ca o mai pot folosi pt ca e plina, am luat decat f putin din ea anul . Sa pulverizez plantele verzi (scindapsus, feriga...)? Daca da, in ce concentratie ar trebui si la cat timp.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Il am si eu in uz , dar nu prea vad nici rezultate pro nici contra . Bionat la fel ...

Probabil ca la nivel radicular e ceva mai multa ...treaba decat se vede sus.
 

aza

Member
am cumparat si eu astazi. prea l-ati laudat toti.
o sa le fac un dus plantelor mai pe seara..

mi-au spus cei de unde l-am cumparat (pta rosetti - bucuresti) ca ar trebui folosit simultan cu un ingrasamant foliar - atonik este un stimulator de crestere care nu tine locul ingrasamantului..
 

miki70

Active Member
Poate stropesc si eu clematitele care le tund acum dupa inflorire, sa lastareasca , sa se faca tufa :hipnotizat:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
A mai avut cineva rezultate cu el , am incercat la inradacinare la cateva plante , inca sunt in asteptare.....alte pareri ? :wink: :roll:
 
Sus