Atlas Plants

maxie

Member
happy a spus:
Mariana,ce bine de tine ca stai in Bucuresti!Cei de la Ciumbrud chiar au pomi fructiferi cu 9lei/buc?Pe site-ul lor asa sunt! :D
Buna Happy.Nu.Nu au pomi la 9 roni.Eu am luat de la cei de la Ciumbrud cel mai frumos mar Granny Smith ( pe care l-am vazut printre toti furnizorii ) cu 15 ron.Toti pomii fructiferi erau 15 roni,iar butasii de trandafirii , arbustii fructiferi si via erau 7 roni.Erau foarte multe soiuri.Mai existau pomi cu rod pe ei(pe cateva crengute erau 3-4 kg de mere)in ghivece de 10-15 litri,la 100 ron.
In timp ce luam marul a intrebat cineva cat sunt pomii la en-gros si cel care vindea i-a raspuns ca pretul este negociabil.Poate ca ii scazuse la 9 ron en-gross.Oricum,vanzatorul era dispus la negocieri si mi-a taiat din proprie initiativa varful pomului si mi-a aratat de unde sa il tai si cat,la primavara.
La Sem-Luca trandafirii ,arbustii frctiferi si via erau 6 ron /bucata.La ceilalti,cam tot asa.
Si cei de la Voinesti aveau soiuri de meri si peri deosebite ( si mai ales soiuri romanesti,autohtone).
La Atlas am vazut pomii kaki si migdalii..Kaki aveau 1,5m ,dar toti aveau etichetele de import si am fost un pic nedumerita:scria in germana si etichetele erau noi-noute.Eu intelesesem ca i-a aclimatizat pe aici ,pe la noi.Deci...?
Am uitat sa spun ca existau separat furnizori de lalele olandeze.Cepele erau absolut superbe,uriase,duble fata de cele din super market,de la 0,8-la 3-4 roni ceapa,din toate soiurile.
 

happy

Well-Known Member
Multumesc pt.informatii vad eu maine ce mai gasesc pe acolo,poate mai fac reduceri la sfarsit :D
!Kaki de la Atlas nu sunt aclimatizati,sunt adusi din Italia.Sper sa mearga si la noi.
 

liliann

Member
Am facut o comanda de bulboase, luni sau marti imi ajung. Am luat crini in principal, hemerocallis, flox.
Cei care ati cumparat de la ei, cum s-au comportat plantele, bulbii adica, au rezistat peste iarna, floarea a fost conform etichetei?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re:

happy a spus:
Multumesc pt.informatii vad eu maine ce mai gasesc pe acolo,poate mai fac reduceri la sfarsit :D
!Kaki de la Atlas nu sunt aclimatizati,sunt adusi din Italia.Sper sa mearga si la noi.
nu merg la noi deloc , plesneste coaja la baza

am luat bulbi acum 2 ani , au fost ok ..
 

cristinaf

Well-Known Member
Au cativa pomi, soiuri mai deosebite, care-mi fac cu ochiul. Oare merita? Cum s-au comportat pomii vostri cumparati de la ei?
Daca sunt adusi din Italia am ceva emotii... oare se vor acomoda cu clima de la mine?
Stau in cumpana... nu stiu daca merita...:think:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
buna referinta , asa am avut si eu ceva altoit in Italia , primul an au fost mari probleme desi ca specie ar fi trebuit sa fie pe la -20...
 

cristinaf

Well-Known Member
Pana la urma m-am hotarat sa incerc. Mai mult mi-am dorit mar si par cu miezul rosu.
Acum sa vedem ce-o sa iasa... poate incerc sa-i protejez cumva prima iarna.
 

clematite

Well-Known Member
Vad aici discutii desprre Kaki; am luat si eu, de 3 ori, din Italia, inclusiv soiuri care sunt cotate ca fiind mai rezistente la frig, dar i-am pierdut (am avut 13). Acum am mai cumparat inca 2 si intentionez sa ii protejez la iarna. Am vazut in Serbia, in gradini, si asta m-a impins sa mai incerc. Cea mai mare problema a acestuia este expunerea la vant, dar nici gerul nu trebuie sa fie exagerat. Par cu miez rosu, inca nu am gasit, nici in Italia, daca stiti undeva, as dori si eu, va rog.
 

monika 82

Well-Known Member
Intentioneaza cineva sa fc o cda la atlas plants"as fi interesata de o punga de maci orientali"dar cda minima este 50 ron!
 

raven

Member
Eu am de facut o reclamatie la adresa lor. Am cumparat anul trecut un mar cu miezul rosu, iar in primavara am lasat pentru verificare doua fructe. Acum in toamna, fructele au fost normale, fara nicio urma de rosu. Din pacate am sters mailurile de la lansarea comenzii. Totusi le-am scris si le- am dat suficiente detalii ca sa poata sa verifice.
Sunt dezamagita pentru ca nu au transmis niciun raspuns, semn ca isi trateaza clientii cu indiferenta.
Nu voi mai face comenzi la ei si nici nu o sa-i mai recomand cuiva. :(
 

clematite

Well-Known Member
Vaaaaiii, si eu am cumparat de la ei par cu miez rosu, si mar cu miez rosu; problema este ca nu stiu pe unde sunt pusi, nu m-am gandit ca se poate sa am surprize :gandit:. Si au fost si scumpi!!!
 

raven

Member
Nu numai ca au fost scumpi, a fost nevoie sa mai aleg ceva de care nu aveam neaparat nevoie, doar ca sa ajung la minimul comenzii. Eu voiam marul acela fiindca si-l dorea fiica mea si am vrut sa-i fac o surpriza......
 
Sus