Ati cultivat ciuperci?

tranda09

Member
Cultivarea ciupercilor

Imi poate spune cineva cum sa amenajez un mic spatiu pentru cresterea ciupercilor comestibile?Ce conditii de lumina si temperatura trebuie sa fie? Care este marimea minima a spatiului?De unde sa iau sporii?
 

ghia_don

Active Member
mmm...abia astept :salivat: ...ca mie imi plac ciupercile la nebunie, dar numai cele cultivate...
 
A

Anonymous

Guest
ciuperci

am vazut duminica la viata satului ca cele pleutotus cresc in ciupercarii pe verticala,puse pe tulpini pe pomi infofoliti in ceva ce parea un bandaj,succes,interesant,as pune si eu in beci.
BUNICA CRESTEA IN FATA GEAMULUI DE LA BUCATARIE,SCUTURA resturile de paine de pe fata de masa,cojile si resturile de la ciuperci,dar cred ca pamantul avea ceva special de cresteau ciupercile in cateva zile,erau un fel de champinion
 

thea

Member
Am vazut in noile oferte de primavara multe care ofereau spori de ciuperci.
Pe langa cele cunoscute mi-au atras atentia acelea care ofera pomi inoculati cu spori de Trufe sau sporii de Shiitake.
Are cineva experienta cu cultivarea acestor ciuperci?
 

veretregn

Active Member
thea a spus:
Am vazut in noile oferte de primavara multe care ofereau spori de ciuperci.
Pe langa cele cunoscute mi-au atras atentia acelea care ofera pomi inoculati cu spori de Trufe sau sporii de Shiitake.
Are cineva experienta cu cultivarea acestor ciuperci?
Nu am experiență cu așa ceva, însă știu că se cresc, îndeosebi în Franța și Italia. Am vizitat o pădure de stejari trufieri. Este o investiție destul de mare și primele trufe se pot recolta abia după 8 - 20 de ani, uneori niciodată.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Exista si la noi astfel de crescatorii undeva in zona Ardealului.Cred ca o cautare pe google iti va da raspunsul.Informatia este cit se poate de veridica pentru ca la targurile de produse de la Muzeul Taranului Roman a venit cineva care are crescatorie si avea borcanele cu trufe la vanzare.Este adevarat ca la preturi cam...piperate dar.....erau totusi TRUFE!Ma rog...lumea se imbulzea ca la urs.Nu stiu citi si cumparau.Oricum era o noutate pe piata noastra.Personal nu le-am vazut (aglomeratie maaaaaaare si curiozitate pe masura) insa afisul era cit sa iti atraga atentia asupra acestui produs.
 

anknic

Active Member
si eu am citit un articol despre o plantatie de aluni "injectati" cu trufe. din ce se spunea parca intrau pe "rod" trufele cam in 3-4 ani.
 

thea

Member
Multumesc pt. mesajele voastre.
Am urmarit si eu pe TVR un f. interesant reportaj care avea ca subiect cresterea trufelor de catre niste cetateni din Ardeal care s-au organizat chiar intr-o asociatie.
Ei au plantat aluni injectati cu spori care se pare ca in 4 ani produc si alune dar si trufe.
Am inteles ca trebuiesc indeplinite niste conditii legate de sol, parca trebuia sa fie calcaros si sa se asigure, cel putin la inceput, o anume umiditate.In rest nu erau alte lucrari necesare.
Mie mi se pare ca este tentanta o astfel de investitie chiar si numai pt. consum in familie dar nu am avut pana acum si dovezi ca sigur vor creste si trufe.
De aceea am deschis subiectul in ideea ca cineva chiar are cunostinta de o astfel de reusita.
Stiu sigur ca la noi in tara sunt locuri unde cresc in salbaticie trufele.
 

ionascus

Active Member
Eu am avut o tentativa....am avut o caserola gata pregatita...compost plus spori...dar atmosfera era calda si uscata si nu am facut nici un chichirez...dar anul asta vreau sa incerc iarasi in beci...atmosfera este optima....vedem ce o iesi....
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
thea a spus:
.


Mie mi se pare ca este tentanta o astfel de investitie chiar si numai pt. consum in familie dar nu am avut pana acum si dovezi ca sigur vor creste si trufe.
Thea as zice ca daca cresterea trufelor ar fi chiar atit de simpla pe cit pare costul lor ar fi pe jumatate sau mai putin decit se plateste acum fie si numai pentru o singura ciuperca.
Trufele sunt totusi niste ciuperci exclusiviste in restaurantele cu staif din intreaga lume.
Eu iti urez succes dar nu as crede ca trufele crescute pe aluni in curte au calitatile si proprietatile unora care se culeg anevoie din paduri in locuri bine ascunse ochiului oricarui muritor.
Scuze pledoaria dar trufele sunt totusi...trufe :wink: Iar cine a gustat asa ceva nu uita usor parfumul si gustul lasat in palatin :D

Despre cele cu nume japonez :rofl: nu stiu nimic dar pare interesant cum se cultiva si chiar usor.Asa ca...go for it :D
 

thea

Member
Fetelor am urmarit pe net multe relatari asa ca cel putin cu Shiitake am hotarat sa experimentez my self, :) .
 
Sus