Astrid Grafin von Hardenberg

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Trandafir creat de Evers in 1997 ,introdus de Tantau in 2001.
comercializat si cu numele de Nuit de Chine.
Trandifir de parc foarte pafumat ,culoarea violet ,purpuriu.

Plantat anul trecut in toamna ,a facut doua flori parfumate , dar are doar un lastar de 30-40 de cm ,sper sa reziste iernii si la anu' sa-si arate adevarata lui frumusete :D

pozele nu redeau frumusetea lui reala ...........
 

claude

Well-Known Member
Moderator
E un trandafir capricios, tufa e cam aiurea, cel putin deocamdata, dar are o minunatie de floare ;-) Culorile din poze sunt reale, m-am chinuit o ora pana mi-a iesit poza :mrgreen:

 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
dar ai reusit ,e chiar asa culoarea cum e la tine in poza :clap: eu am ma citi pe undeva ca nu tolereaza bine taierile ...asta nu va fi problema la mine ,avand in vedere cat e de mic :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu in toamna asta am taiat un pic din lastarul care a crescut mai inalt, cam la 1,2 m,am taiat practic buchetul de flori sub al 3-lea rand de frunze... in rest nici eu nu am taiat nimic, ca e lenes la crescut :mrgreen:
 

Rose

Active Member
:x Numai cei de la Rosafruct sunt de vina ca nu ma pot bucura si eu de o asemenea comoara! Superbe nuante!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Rose, lasa Rosafructul in pace, ca numai tu esti de vina ca nu il ai, puteai sa-l iei din alta parte :)
 

Rose

Active Member
Pai...cred ca ai putea avea dreptate. Asa fac de fiecare data, pana ma hotarasc eu trece trenul!
 

gabrielais

Active Member
claude a spus:
Rose, lasa Rosafructul in pace, ca numai tu esti de vina ca nu il ai, puteai sa-l iei din alta parte :)
Claude, uite ca mie nu mi l-a trimis nici "musiu" olandezul..na' eu de cine sa ma iau? daca stiam il comandam la Maria, acum stau si imi rod unghille de ciuda :x
 

cristinaf

Well-Known Member
La mine creste bine Astrid, problema e ca in iarna a inghetat pana la musuroi :( , dar a recuperat frumos in vara.
Acum astept sa vad ce surprize ne mai rezerva iarna asta. :roll:
 

Rose

Active Member
Bestial! L-as fi vrut si eu, numai ca cei de la Coral n-au mai avut nimic pe stoc.
 
Sus