Astilbe

Dana29

Member
Eu m-am oprit cu achizitiile in primavara asta. Pana la simfonia lalelelor bineinteles :rofl: Sotul meu mi-a facut cadou de 1 martie si un acer crimson king, de care imi doream foarte mult. E ultimul copac ce mai are loc in gradina. In week-end mi-am si stabilit locul tuturor plantutelor cumparate in gradina. Iar astilbele mi-au dat batai de cap, pentru ca am vreo 9 si le place sa stea la umbra. Dar le-am dat eu de cap pana la urma.
 

fixpix

Active Member
Mie nu stiu daca mi-au inflorit. Cred ca au facut spicele dar nu s-au deschis. Poate sunt prea in soare si nu au avut apa destula... ??? Spicele sunt maronii... ca si cum s-ar fi trecut florile... dar eu nu le-am vazut :cry:
 

nick1971

Active Member
daca spicele sunt maronii... nu cred ca le merge pentru ca am observat ca floarea tine ceva timp
 

victoria222

Active Member
Am si eu astilbe cumparate de la supermarket in primavara. Ale mele sunt plantate sub niste caisi unde sunt in umbra totala, si au inflorit foarte frumos. Am doua roz si una alba, dar cea alba inca nu a facut floare. Cele roz insa, desi trebuiau sa fie specii diferite, au iesit identice. Am uitat sa le pozez,dar o s-o fac cat de curand.
 

lelia

Well-Known Member
nick1971 a spus:

din 5 - mix de culori, am doar albe :) dar sunt frumoase oricum, imi doream de mult timp
Nick ,e superba ! se vede ca ii merge bine ,sa te bucuri de ea si sa-i aduci surioare.
Am si eu una siclam, primita de la doamna Gabiuta si rosie de la brico.Desi imi plac foarte mult ,nici la mine nu merg ,au nevoie de umiditate iar eu nu pot sa le ofer :(
 

nick1971

Active Member
Multumesc! :hug: am 5 bucati, 3 sau 4 au inflorit. le-am plantat langa foisor unde sunt 2 zarzari si au umbra si umezeala
 

zi_inflorata

Member
Moderator
La voi au intrat in vegetație astilbele? Eu am luat in toamna 4 bucati si deocamdată sunt nevăzute. Sunt la umbra si au umiditate.
 
Sus