Astilbe

Floria

Active Member
Am cumparat ieri din Metro radacini de Astilbe albe si rosii. Sunt mari si pot fi segmentate. Le-am pus in ghiveci cu gandul sa le transplantez in gradina cand se mai incalzeste.
Stie cineva, despre aceste flori japoneze?
 

calin123

Member
eu am de anul trecut aprox 5 bucati , au inflorit si astept sa vad cum evolueaza anu asta . le-am pus in gradina la umbra le-am lasat acolo peste iarna .Nu am stiut ca se pot segmenta radacinile.
 

Floria

Active Member
Eu asa am cumparat radacina de Astlbe. Cred ca era foarte mare ca au segmentat-o ca pe o bucata de cascaval. Eu aveam in plic un sfert din radacina.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am seminte de astilbe.Oare in cit timp germineaza?Ma gindeam sa le pun direct in gradina.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mi le-a trimis cineva din afara.
Am gasit si eu citeceva.
Se seamana la sfirsitul lui aprilie-inceputul lui mai cind temperaturile cresc binisor in locuri cu semiumbra. Germineaza in 4-5 saptamini.Solul trebuie sa fie permanent umed si ii place si umeazeala atmosferica.
Cam la 5 ani planta se divide in 4 parti (primavara sau toamna) pentru a se stimula inflorirea.
Daca iernile sunt geroase trebuie acoperite nesuportind temperaturi prea joase.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu azi m-am suparat pe tufa mea si am mutat-o intr-un ghiveci maaaaaaaaaaaaare sa se rasfete.Pe unde am citit (inainte de a face aceata miscare :) ) se spune ca traieste bine si la container.Asadar.......daca nu a vrut sa faca nimic in gradina sub o tufa de regina noptii atunci sa se invredniceasca si sa faca flori in ghiveci :mrgreen: .
 

mirela06

Active Member
Anul trecut am mutat cele 2 astible sub bolta de vie, deoarece nu le-a prea convenit la soare ele fiind plante de semiunbra si umbra. Acum sunt fericite, stufoase si cea roz are deja pupisori :)
 

Floria

Active Member
Le-am plantat sub piersic si nu le-a placut , apoi le-am mutat langa gard unde au umbra toata ziua. In doi ani s-au dezvoltat mult, incat cele 2 radacini deja sunt intinse pe o lungime de 1m/0,5 m.
 

riana

Active Member
sunt foarte frumoase. cred ca maine am sa le mut si eu la umbra ca le am la soare nu prea le merge bine
 

Floria

Active Member
Cred ca le place langa gard pentru ca este pamantul mai umed decat sub piersic, altfel aveau umbra si sub piersic dar nu le mergea bine deloc.
 

mirela06

Active Member
Inseamna ca sunt plante care se extind repede si astfel voi fi bucuroasa sa am asemenea minunatii.
Pamintul , Floria, unde le-am avut eu ,linga iaz sub pergola, era destul de umed dar avea mai mult soare. Asa am crezut eu ca o sa le fie convenabil si sa compensez lipsa umbrei, cu apa, le-am tinut acolo. Vad ca nu le-a prea convenit. Faceau flori (drept este ca erau cam anemice), dar de 3 ani de cind le am nu s-au extins decit f.f. putin. Acum sunt in dezvoltare :)
 

Dana29

Member
Mi-am cumparat si eu niste plantute de Astilbe. Si ma pregateam sa le pun si pe la soare. Ziceti ca nu merge? Pot supravietui toata ziua la umbra? Sau umbra partiala? Si cat se fac de mari? Cat spatiu sa las prin jurul lor?
 

nick1971

Active Member
sigur vor umbra si umezeala,de dezvoltat nu stiu cat si in cat timp.
imi doresc tare mult si eu aceasta planta ptr ca am un loc umbros unde vreau putina culoare
 

Dana29

Member
Acum au multi furnizori pe flori. Verifica pe multeplante.ro si pe starkl.ro. Cred ca au. Si gasesti si in bricostore, metro si Hornbach. Am si eu un colt de gradina foarte umbrit si umed. Pe langa padocul cateilor. Se scurge toata apa cu care le spal pe jos in padoc.
 

belisima

Well-Known Member
eu am comandat un pachet mix de la atlas plant(3 buc),nu am mai avut pana acum asa ceva,dar am un colt sub bolta unde se scurge streasina si nu merge nimic acolo :( sper ca ele vor rezista
 

belisima

Well-Known Member
belisima a spus:
eu am comandat un pachet mix de la atlas plant(3 buc),nu am mai avut pana acum asa ceva,dar am un colt sub bolta unde se scurge streasina si nu merge nimic acolo :( sper ca ele vor rezista
si ma gandesc ca fiind la umbra florile au o durata de viata mai lunga :mrgreen:
 
Sus