Asparagus

IoanaM

Member
luciana b. satu mare
Vizitator
MesajTrimis: Vin Oct 08, 2004 5:20 pm

ma numesc luciana, si am un asparagus foarte frumos, dar cum a fost adus inauntru a inceput se i se usuce frunzulitele si sa cada . ce pot sa fac sa creasca cat mai frumos si sa nu se usuce?
 

IoanaM

Member
dalia
Membru de baza
MesajTrimis: Sam Oct 09, 2004 6:02 pm

Ar putea fi vorba fie de lumina insuficienta, fie de temperatura prea ridicata din casa ... Ca indicatie: incearca sa-l uzi mai des, eventual pulverizeaza-l cu apa si aseaza-l intr-un loc mai luminos, dar nu langa calorifer.
 

IoanaM

Member
Cornelia
Site & Forum Admin
MesajTrimis: Lun Oct 11, 2004 7:10 pm

Daca ai un balcon inchis lasa-l acolo pana cand temperatura coboara la 10-13 grade. In general e rezistent, ii place racoarea si lumina.
 

IoanaM

Member
diane marcus
Membru de baza
MesajTrimis: Vin Iul 15, 2005 6:06 pm

Dragelor,stie cineva cum se face inmultirea la asparagus?Numai prin seminte sau se poate si altfel?Astept cu nerabdare un raspuns.
 

IoanaM

Member
Cornelia
Site & Forum Admin
MesajTrimis: Vin Iul 15, 2005 6:12 pm

Prin separarea tufei. Si sa ai grija la radacini.
 

IoanaM

Member
Vizitator
MesajTrimis: Mie Iul 20, 2005 6:46 pm

Uneori asparagusul se usuca iarna si ii cad frunzulitele. Si acest lucru se intampla fara sa ii faci nimic, fara sa ii schimbi conditiile de mediu samd. Al meu a patit la fel, l-am luat cu o singura ramurica subtire rau, nu i-am pus ingrasamant deloc, l-am udat o data pe saptamana si i-am pulverizat amarata de tulpina. Acum are vreo 6 tulpini verzi si frumoase si bogate.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ba da. Eu chiar am experimentat si a iesit o frumusete de plantuta. Dupa ce acel fruct ca o biluta portocaliu-roscata se coace si inmoaie poti sa-l culegi. Inauntru gasesti o samanta neagra. O plantezi superficial in pamant, intr-un pahar de unica folosinta cu gaura de scurgere la baza. Apoi pui paharul la lumina, cu o punguta fixata peste marginea lui. Incolteste cam in 2-3 saptamani. Dupa ce plantuta are 2-3 crengute formate (adica a crescut cam 4-5 cm) poti sa scoti acea punguta dar sa supraveghezi umiditatea.
 

carmenn

Member
da...singura problema ca eu am bobitele verzi, de la un asparagus dintr-un buchet de flori...oare le pot pune la soare sa se coaca?saiu nu mai are rost?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu zic ca trebuie sa fie coapte. Daca fructele sunt verzi, semintele nu sunt maturizate.
 

Roxana

Active Member
Un vecin a rupt niste ramurele din planta mama (era prea lunga) si vroia sa le arunce, dar pana la urma mi le-a dat mie. Sunt cateva ramuri care formeaza o tufa foarte bogata, dar din pacate nu au rizomi. Le pot inradacina sau nu au sanse?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu cred ca merge doar asa cu crenguta. Stiu ca au mai incercat cativa. Stau multa vreme frumoase in apa, dar n-au facut radacini.
 

mio

Member
Nu se prinde, din pacate. Daca poti, cere-i vecinului 2-3 "cartofiori" adica bulbi din ghiveciul lui, chiar daca-s fara crengute, reusesc ei sa dea lastari. de obicei la asparagus, cand ii este prea stramt ghiveciul i se ridica deasupra pamantul cu bulbi cu tot si asa poti lua bulbi fara sa scoti planta cu totul. Incearca si metoda mea, poate o sa ai succes!
 

Roxana

Active Member
Multumesc. Deci nu trebuie sa ma astept sa se prinda. O sa incerc si metoda ta, mio.
 

vio_rica

New Member
Fetelor, eu am un asparagus "in varsta" de 11 anisori :) , asta vara a fost arhiplin de flori, acum are o multime de fructe verzi, care se vor coace pana la primavara. Cu mare placere va trimit seminte, doar sa-mi dati adresele pe mp.
 
Sus