ASPARAGUS Pea

ana popa

Member
Rasfoind azi site-ul celor de la anthesis am dat peste mazarea sparanghel ( ASPARAGUS Pea), e asa laudata ca m-a facut f curiasa si ma intrebam daca a avut cineva in gradina. Singura referire la ea in forum este a Floriei de acum cativa ani, poate mai trece pe aici si ne povesteste ceva despre ea.
 

LadyBug

Well-Known Member
Nu stiam ca e mazare... Se gasesc seminte in hypermarket, am luat si eu mai demult dar nu le-am plantat, chiar voiam dar le-am ratacit. Am mancat numai murat sau fiert din borcanele preparate deja, dar nu inteleg de ce e asa scump in varianta verde???
 

ana popa

Member
Nu e mazare, e denumirea populara caci se asemana la gust cu sparanghelul si mazarea. Lotus tetragobolonus e denumirea stiintifica.
 

belisima

Well-Known Member
am si eu cateva seminte primite de la o doamna draguta, sper ca pastaile sa fie cel putin la fel de bune ca la mazarea obisnuita.la noi in familie s-a mostenit acest fel de mancare , pastai fragede de mazare, merg cu afumatura sau fara in post, ca o tocanita....chiar si combinate cu stevie sau spanac.totusi te cam doare burta cand culegi toata tarlaua de mazare pt o cratita de mancare :)
 
Sus