Asclepiade inflorite

andre

Member
Si inca o chestie Florin... Pune mereu etichete la plantele care le iei cu denumire, ca apoi sunt mai greu de recunoscut, trebuie sa astepti sa infloreasca sau unele dintre ele se pot recunoste si dupa butasi, dar pentru asta iti trebuie ceva experienta.
 

gty

Member
:oops: :oops:
multumesc ft mult andre de explicatii si de lamurire
da intradevar mereu omit sa le pun eticheta , asta si din lipsa de timp
dar unele chiar le-am primit de la x si nici ei nu aveau denumirea
ok , bun de acum incolo o sa incerc sa ma edific
sarut-mana
 

cory_helen

Active Member
sa stii, gino, ca m-am uitat ieri la stapelia mea variegata si am gasit un boboc...

nu o mai verificasem de mult si sta aproape lipit de pamant... ma bucur, caci e prima floare la mine... :D
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Azi am inspectat si eu cele doua bucati de Asclepidiacee. Una, cea mai veche, este o Stapelie variagata, care are un boboc si trei bace.

In poza se vad numai bacele, bobocul este pe cealalta parte.
Si ce-a de-a doua este Huernia rubra, care a tinut sa ma pedepseasca ca am cam abandonat-o, in sensul ca nu am mai bagat-o in seama in afara de faptul ca am udat-o. Pe partea ascunsa soarelui si vederii, avea sapte flori trecute deja si niste musafiri deosebit de lanosi! Drept urmare am pedepsit-o si eu si am deparazitat-o, dezinfectat-o si am si mutat-o in carantina! Dupa ce am ferchezuit-o i-am facut si poze!
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Baca se formeaza anul urmator infloririi, asa ca la anul ai sa vezi. Daca vrei seminte, le adun eu si-ti trimit, de ambele feluri. Pun in plic.
 

andre

Member
Semintele sunt interesant de semanat ( in nici un caz de aruncat! ) pentru ca daca ati avut mai multe Asclepiade nu stiti cu cine s-a combinat pentru a da nastere la fructe si atunci se pot obtine hibrizi, cu flori diferite de cele ale plantei dupa care le-ati cules.
Daca s-ar fi facut o polenizare controlata, in caz ca apareau si fructe, se putea da denumirea corecta Huernia X Stapelia, sa zicem. Altfel va trebui sa asteptati pana planta ajunge la maturitate, sa infloreasca si sa vedeti surpriza.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
In acest caz, dupa ce bacele se deschid, adun semintele si le pun intr-un plic care pleaca catre Bucuresti! :idea: :rofl:
 

gino

Member
Acest subiect este dedicat florilor Stapeliadelor.
Ultimele noutati din gradina "stelelor africane ":
Stapelia kwebensis

Huernia barbata

Stapelia gettleffii

Si un macro al unei petale de la floarea Stapeliei gettleffii

Huernia confusa, floare interesanta, asemanatoare cu cea de la Huernia zebrina, dar mai mica.
 

gino

Member
Salut Gty, daca nu te-ai lamurit inca din informatiile de pe forum, iata de ce ai nevoie :
- Decis
- Fastac
- Mospilan
In cazul in care gasesti Confidor sau altceva care sa contina substanta activa a acestuia, este perfect. Este cel mai bun !
Unul dintre aceste insecticide.
Ca sa obtii rezultate, trebuie sa dizolvi in 2 litri de apa si sa stropesti 3 zile consecutiv, apoi preventiv peste o luna.
O solutie si mai buna o reprezinta Sinoratox granule, amestecat in substrat.
 

erika76

Member
Cateva flori si la mine:
Caralluma mentjetsiana:


Stapelia Variegata:

Huernia Pendula

?

Orbea Variegata:
 

gino

Member
Erika, superbe fotografiile, cred ca ai un aparat foarte bun.
Plantele arata destul de bine, desi vad ca folosesti un substrat...oarecum inadecvat.
Sunt totusi plante africane, deci au nevoie de ceva nisip si pietris...
Acolo unde ai ?, nu este H. pendula, ci H. schneideriana.
Aceasta pare sa fie denumirea reala a ceea ce eu aveam pana acum catalogat drept H. rubra.
Iar la Orbea variegata este de discutat.
Anumite clasificari dau aceasta Orbea / Stapelia drept forma palida.
Urmeaza sa ma documentez asupra denumirii in vigoare acum si voi reveni.
 

erika76

Member
gino a spus:
Plantele arata destul de bine, desi vad ca folosesti un substrat...oarecum inadecvat.
Anul acesta le-am plantat in pamant pt. cactusi de la Florimo.
Ce ziceti sa le schimb substartul?

gino a spus:
Acolo unde ai ?, nu este H. pendula, ci H. schneideriana.
Intrebarea era: ce am primit cu denumirea Huernia Pendula (poza 3) este intradevar Huernia pendula? La urmatoarea poza (4) habar nu aveam ce este :D
 

gino

Member
Erika, informatii despre soluri pentru Stapeliade, gasesti aici :
http://egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=8626
Cred ca trebuie sa conbini pamantul pentru cactusi, cu pamant obisnuit, plus nisip si pietris.
Referitor la fotografii, hai sa clarificam.
Fotografiile 3 si 4 prezinta aceasi planta : Huernia schneideriana.
Intrebarea mea este : cine a gresit, eu sau Andre ?, ca sa putem remedia problema, nu ? :D
 

erika76

Member
Planta din poza 3 o am de la Celeste, de anul trecut, iar planta din poza 4 este de la d-na Gabiuta.
Floarea din poza 4 are niste pete mai inchise iar cea din poza 3 nu are nimic. Asta m-a facut sa cred ca sunt diferite :oops:
 

gino

Member
Eu raman la ideea ca cele doua plante sunt identice.
Florile pot sa aiba diferite nuante in functie de marimea plantei, de calitatea solului, a expunerii, udarii, dar si a momentului cand apar florile.
Florile Stapeliadelor pot sa aiba o anumita coloratie la primele infloriri, apoi toamna tarziu, o alta diferita.
Ca sa nu mai vorbim de la un an la altul.
Acest lucru se poate observa cel mai bine la florile Huerniei macrocarpa.
 

andre

Member
Cea din poza nr. 4 este sigur Huernia rubra sau dupa noua denumire care zice Gino ca e corecta, scheneideriana.
Dar cred ca si in poza 3 este acelasi lucru. Floare din prin plan este abia deschisa si inca nu si-a rasfrint petalele spre spate, dar se mai vede o floare in spatele celei deschise care pare a avea aceleasi caracteristici.
Am crezut ca cea cu semnul intrebarii este Huernia rubra pe care ti-am trimis-o eu de curand si chiar ma intrebam de ce e cu semnul intrebarii...
 
Sus