Asarina scandens

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Stiam ca nu rezista la temperaturi joase :eek: .A traversat vreo iarna asa catarata??? :eek:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ce anume mai exact ?

In clima noastra(cu veri toride) ii plac locurile semiumbrite.Nu rezista la temperaturi joase si nicidecum la inghet.Se poate multiplica si prin butasi primavara si prin seminte si trebuie udata mult in timpul verii ca sa infloreasca din abundenta.
Pentru a se pastra de la un an la altul se muta toamana tirziu in ghivece foarte mari si se reduc substantial udarile .Se asaza in locuri uscate si racoroase iar primavara dau din nou.
Cam atita stiu eu fiindca m-am interesat cind am avut citeva seminte dar cu care am dat chix :cry: :cry: :cry:
Asa ca daca ai cumva de dat la un schimb ....... :?
 

madairina

Member
Multumesc de informatii. Deci daca o scot din pamant si o pun in magazie rezista pana la primavara. Inca mai are cateva floricele dar cu siguranta zilele acestea voi avea grija de ea. Trimite-mi adresa pe PM si iti trimit seminte ca am destule.
Dar daca au cazut seminte la anu nu ies singure?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Multumesc mult.
Despre autoinsamintare nu stiu nimic.Vei vedea tu personal la anul.Ar fi interesant sa se poate reproduce si in felul acesta :?
 

madairina

Member
Revin cu informatii despre Asarina.
Am scos-o din gradina, am pus-o in ghiveci in magazie dar nu a rezistat. Am citit pe urma intr-o revista ca ar fi rezistat daca o duceam pe balcon. :cry:
Dar azi am vazut ca in locul unde a fost plantata au rasarit multi lastarei deci s-a autoinsamantat. :dans: :dans:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ia uite ce chestie :eek: S-a autoinsamintat....Irina esti sigura ca este asarina? :rofl:
Acum.....ce sa zic?Poate ai mai avut si alte plante si de aia intreb.
Fiindca am o jardiniera plina de plantute (trebuie sa le repic :roll: ) eu o sa pun intr-un ghiveci de perete fiindca am vazut asa ceva intr-o poza si fiind agatatoare s-a lipit pur si simplu de zid.Arata bestial.Si curgind si pe perete.
Cred ca acelasi lucru se poate face si cu suzana.
Iar o plantuta-doua o sa incerc si in altfel de ghiveci.....
Hmmmm.....incercari,incercari.........
 

madairina

Member
Aici era plantata anul trecut.


Si acum au iesit o gramada. Doua sau trei rasaduri mai maricele le-am plantat eu nestiind ca vor iesi singure.
 

madairina

Member
Pai sincer o sa fie cam multi si cu siguranta o sa iti dau dar as vrea sa mai astept pana se fac putin mai mari.
 

mymo

Active Member
Cand consideri tu.
Eu am luat anul asta asarina dar e cu flori roz inchis,m-am indragostit de planta asta :D
Multumesc frumos.

Inca ceva:planta mare cocotata pe casa e o singura planta sau sunt mai multe la un loc?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si a mea se pare ca tot movul acela este.Asa ca o sa avem deja doua culori pe forum.
Mai are cineva si alta culoare.Cumva??? :?
 

madairina

Member
Am citit in revista Gradina mea de vis ca poti sa o treci in anul urmator daca ii oferi peste iarna minim 5 grade.
 

mymo

Active Member
A mea o las in ghiveci,la iarna o mut la mama in balcon unde cam asta e temperatura iarna,va spun la primavara :)
Dar nu ai spus ca ai tinut-o iarna in magazie si a murit? erau prea putine grade?
 

madairina

Member
Daca o duceam si eu pe balcon sigur traia. Am tinut-o in magazie unde sigur au fost cu minus. Abia acum in primavara am gasit articolul in revista.
 
Sus