Artar Japonez

robo

Member
Acesta este un Artar Japonez pe care l-am primit de la MariusR primavara aceasta. Multumesc inca o data !
Cand a ajuns la mine, era intr-un ghiveci de 1l si la recomandarea lui Marius, l-am replantat (dar fara a-i deranja prea mult radacinile).
L-am scos din ghiveciul vechi, i-am taiat 2 cm din partea de jos a balotului de radacini si am facut niste taieturi pe inaltime (pentru a taia radacinile circulare).
L-am pus intr-un ghiveci mai mare si am umplut in jurul balotului cu un substrat drenant format din aprox. 20-25% turba de cocos, si restul caramida sfarmata, keramzit sfarmat si perlit.


Am inceput fertilizarea (o data pe saptamana) imediat dupa ce si-a deschis mugurii, cu un fertilizant echilibrat 6-5-6, dupa care am folosit unul cu raportul 9-4-5, iar in Septembrie am mai fertilizat de 3 ori cu 3-5.5-7.5.
Udarea am facut-o neregulat, atunci cand a fost nevoie. Am folosit un bat de bambus in substrat, pe care il scoteam sa verific daca trebuie sau nu sa ud.
A fost tinut pe balcon unde a avut soare direct cam toata ziua.

28 Aprilie....................3 Mai.........................1 Iunie.......................18 Iunie.....................10 Iulie


23 August.................... 12 Octombrie


Nu am avut probleme cu el, in afara de niste acarieni de care am scapat repede.
Chiar nu ma asteptam sa creasca atat de mult...
Singura interventie a fost ca i-am taiat la inceputul verii 3 lastari din care am pus butasi la inradacinat (din 12, 11 au facut radacini).
In 26 Octombrie am verificat radacinile, asa aratau:


Urmatoarele poze sunt din 10 Noiembrie.



Planul pentru anul urmator e sa il las sa mai creasca pentru a se ingrosa trunchiul.
Acele ramuri sunt ramuri de sacrificiu, dupa ce isi fac treaba vor fi taiate.
Pentru iarna, o sa-l las in cutia aia, pe care o umplu cu ceva (fan, rumegus, frunze, etc), iar daca temperatura scade prea mult o sa ingrop ghiveciul in pamant.
 

marq

Member
Superb copacel, cresterea cred ca s-a datorat ingrasamantului si soarelui direct. Ma bucur ca ai un balcon descoperit, la mine cred ca i-ar trebui vreo 10 ani sa creasca atat :rofl:
O intrebare, de ce nu l-ai ciupit in vara, pentru ca lasi toate acele ramuri lungi de sacrificiu?
Imi plac si mie artarii si in toamna asta am colectionat seminte (cred ca vreo 100) de la un artar cu frunze mici rosii, altul decat acer palmatum (la astia au fost altii mai iuti si i-au golit) si am sa le pun pe toate in pamant ca stiu ca rata de succes nu e 100%. Nu stiu butasii daca voi reusi sa-i prind si cat vor creste intr-o vara comparativ cu cei din seminte.
Cum ai pus butasii?
 

robo

Member
Da, asta e ideea, sa creasca mult acele ramuri pentru a se ingrosa trunchiul. Daca le ciupeam in vara le-as fi incetinit cresterea. In momentul asta nu conteaza ramificrea.

O sa incerc sa detaliez cat mai bine cum am facut cu butasii.
In 2 Iunie am taiat 3 lastari pe care i-am taiat in bucati. Am incercat mai multe variante: am facut taietura exact la nod, 1cm sub nod, sau deasupra (se poate vedea in poza). Am incercat chiar si butasi foarte mici, doar cu o pereche de frunze deschisa (care s-au prins).


I-am plantat aproximativ acelasi substrat (poate mai putina turba de cocos). Cativa i-am pus intr-o cutie acoperita cu o punga, altii in ghivece puse intr-o sticla taiata.


Am mai deschis din cand in cand pentru a-i pulveriza si sa se aeriseasca.
In 8 Iulie am observat primele radacini iesind prin gaurile de scurgere de la un ghiveci.

In 9 August unii aveau deja cate 2-3 seturi de frunze, si am fost sigur ca au radacini asa ca am renuntat treptat la sticla/punga.


Ultima poza e din 12 Oct. (data se poate vedea la fiecare poza in dreapta jos " Taken on ... ")

Am observat un lucru (important, zic eu): doar butasii carora le-am lasat o singura frunza din perechea de la varf au deschis mugure. Cei din cutie nu au crescut deloc pentru ca le-am lasat ambele frunze.


Artarul acela cu frunze mici rosii e cumva Acer buergerianum (artar trident) ?
 

marq

Member
Nu stiu precis, vad ca buergerianum are 5 lobi daca asa se numesc, iar cel de care zic eu are 5, seamana cu acer palmatum dar nu are frunzele asa dantelate.

Utila remarca cu frunzele.

Eu am sa incerc cu semintele.
 
Sus