Artar japonez - frunze uscate

alfa33

New Member
Salutare,
Am ajuns si eu in sfarsit sa imi cumpar un artar japonez care mi-a placut mult, la un pret relativ ok.
Din pacate ceva nu ii place.
A fost plantat acum 2 saptamani, de firma de la care i-am cumparat. Ei garanteaza ca va trece iarna.
Dar ieri, cand ne-am intors din concediu, am vazut frunzele uscate, ca si in poze.
Soare nu are decat dinmineata pana pe la 11, in rest umbra.
Apa a primit mai serios primele 3 zile, dupa care doar ce iriga sistemul gazonului.


Sa fie un soc datorita plantarii, sau ce anume? Va rog mult ajutor, ptr ca nu concep sa il pierd. Firma va veni maine sa verifice, dar clar vreau mai mult pareri.
http://s4.postimg.org/k2n6kxff1/image.jpg
http://s4.postimg.org/k1d8ridl9/image.jpg
http://s4.postimg.org/ck41cao25/image.jpg
http://s4.postimg.org/hmld72xcd/image.jpg
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cat e de frumos!Se poate sa fie socul transplantarii fiindca din cate observ e destul de mare.Poate daca era pui se acomoda putin mai usor.Mai pe urma si perioada plantarii lui cred ca a fost una mai putin propice.Insa poate isi va reveni.Eu iti tin pumnii sa ii mearga bine fiindca si eu ii ador iar al tau este superb.Bafta multa!
 

alfa33

New Member
Mersi de raspunsuri.
Este (sau era) foarte frumos, intr-adevar. Sper sa isi revina.
Ceva soare are, adica pana pe la ora 11. Am inteles ca pus complet in umbra se face verde.
A fost si o perioada de vanturi prim zona, poate fi si asta motivul?
In orice caz, astept azi sa vina cei de la vanzatori. Vedem ce putem face
 

sarselia

Active Member
Moderator
Sa ne mai tii la curent cu starea lui.Iti tinem pumnii sa fie bine.Eu una nu am auzit ca daca il pui la umbra isi schimba culoarea frunzelor.Si eu am cativa si la umbra si la soare si toti sunt exact asa cum i-am cumparat.
 

alfa33

New Member
Revin. Azi au fost cei de unde am cumparat artarul.
1. Pomul e ok, adica are frunzele prajite, dar nu are nicio crenguta uscata. Ei zic ca isi va reveni,
2. Motivul prajirii ar fi in special, sistemul de irigatie, care pare-se ca ajungea si pe frunze + stresul replantarii

Mi-au spus sa schimb ceva diuze la irigatie, de la 15 la 12, si sa functioneze ff devreme dimineata si tarziu seara, astfel incat sa nu mai afecteze frunzele. (Adica ora 6 si 23)

In plus, au mai zis sa dau cu ceva ingrasamant ptr a ajuta la pomul sa prinda radacini mai repede. E ok chestia asta? Peste tot am citit ca nu e bine sa dai ingrsamant la artar in primii 1-2 ani de la plantare

Mersi,
 

sarselia

Active Member
Moderator
Sa stii a ma gandisem si eu ca poate avea frunzele afectate din cauza apei.Bine ca s-a rezolvat si vei vedea de acum inainte cum evolueaza.Legat de ingrasamant eu una nu i-as pune acum.A trecut prin prea multe si momentan trebuie sa isi gaseasca locul si sa se acomodeze.Nu cred ca de ingrasamant are el nevoie acum.
 

alfa33

New Member
Revin cu update: artarii mei (amandoi), si-au pierdut toate frunzele. si inca nu vad semne sa reapara curand.
Pomii nu sunt uscati, doar ca nu au nici o frunza.
credeti ca mai sunt sanse sa "rasara" un nou rand de frunze in acest an ?
 

victor

Active Member
Cauza uscarii frunzelor este perioada tarzie a plantarii copacului.
Se poate ca pamantul care a acoperit radacinile sa nu fi fost bine tasat si sa traga aer.
In acest caz planta se poate usca.
Nici acum nu este tarziu sa se taseze pamantul mai bine.
Pentru activarea radacinilor si aparitia altor radacini, este necesara o udare cu o solutie de atonik.
Este posibil sa fi fost si un atac fungic.
Focul bacterian este cel mai periculos.
Un tratament cu un produs pe baza de cupru metalic(champ) este obligatoiriu in cazul acesta.
Astept sa ne tii la curent cu evolutia plantei.
Succes!
 

cistele1

Member
Eu am un artar plantat anul trecut si tot asa, frunzele i s-au parlit prin toamna.
In primavara anului asta s-a dezvoltat foarte frumos, a facut frunzele mai mari si mai colorate si s-a si inaltat mult.
De vreo 3-4 saptamani, frunzele iar incep sa i se parleasca/usuce si am constatat ca procesul a inceput si se extinde dupa ce ploua si soarele revine foarte puternic.
Iar variatiile de genul asta au tot fost anul asta...
 

victor

Active Member
Un tratament cu Champion ar rezolva problema.
Pe timpul iernii, cand temperatura este pozitiva, ar fi indicat sa se faca un tratament, fie cu champion, sau alt produs care contine cupru metalic in proportie de 50%.
Tratamentul se repeta si in primavara.
Numai preventiv putem scapa de aceste probleme.
 

AnaT

New Member
Buna ziua

Gasind acest topic, am zis sa nu mai deschid unul nou.
Am plantat in curte acum 2 luni un artar japonez. A dat in varf frunze noi pe o crenguta, rosu aprins dar in acelasi timp cele de sub au inceput sa arate ciudat, ca si cum ar fi arse.
Mentionez ca o mare parte din zi bate soarele in acea zona. Atasez o poza cu frunzele problema si raman recunoscatoare pentru orice sfat primit. IMG-20200729-WA0008.jpg
 

crysty

Active Member
Buna ziua

Gasind acest topic, am zis sa nu mai deschid unul nou.
Am plantat in curte acum 2 luni un artar japonez. A dat in varf frunze noi pe o crenguta, rosu aprins dar in acelasi timp cele de sub au inceput sa arate ciudat, ca si cum ar fi arse.
Mentionez ca o mare parte din zi bate soarele in acea zona. Atasez o poza cu frunzele problema si raman recunoscatoare pentru orice sfat primit.
Buna ziua, in dreapta pozei este o frunza care are ceva alb pe ea la mijlocul frunzei care pare un puf alb. Poza este neclara acolo si nu se poate distinge.
Cred ca pomul are daunatori , faceti niste poze si la crengute si sub frunze sau uitati-va cu o lupa sa vedeti daca sunt paduchi pe sub frunze sau pe crengile fragede aproape de varfuri.
Daca in dreapta pozei pe mijlocul frunzei este chiar un puf alb atunci copacelul ori are paduche lanos ori puricele alb melifer . Acesti 2 daunatori lasa ca un puf alb (vata) pe frunze .
Va uitati pe sol sub el daca topaie niste insecte mici albe cand umblati pe acolo si le starniti atunci e vorba de puricele melifer.
Daca nu exista nimic pe sol sau in copac care sa topaie cand starniti copacul dar pe crengute sunt ca niste carape mici de un gri deschis atunci e vorba de paduchele lanos.
In ambele cazuri adica ambele feluri de insecte se recomanda stropirea cu Calypso (o fiola la 5 litri de apa) , 3-4 stropiri , fiecare stropire la interval de 6 zile. Daca copacelul e marisor sau sunt daunatori si prin gradina si trebuie sa faceti 10 litri de solutie (2 fiole de Calypso) atunci cumparati si o fiola de Siltim si o amestecati cu insecticidul in cei 10 litri de apa. Calypso si Siltim se gasesc de cumparat la fitofarmacie , o fiola de calypso costa 5 lei si una de siltim vreo 2 lei. Cereti parerea si la fitofarmacist inainte sa cumparati .
 

AnaT

New Member
Buna ziua, in dreapta pozei este o frunza care are ceva alb pe ea la mijlocul frunzei care pare un puf alb. Poza este neclara acolo si nu se poate distinge.
Cred ca pomul are daunatori , faceti niste poze si la crengute si sub frunze sau uitati-va cu o lupa sa vedeti daca sunt paduchi pe sub frunze sau pe crengile fragede aproape de varfuri.
Daca in dreapta pozei pe mijlocul frunzei este chiar un puf alb atunci copacelul ori are paduche lanos ori puricele alb melifer . Acesti 2 daunatori lasa ca un puf alb (vata) pe frunze .
Va uitati pe sol sub el daca topaie niste insecte mici albe cand umblati pe acolo si le starniti atunci e vorba de puricele melifer.
Daca nu exista nimic pe sol sau in copac care sa topaie cand starniti copacul dar pe crengute sunt ca niste carape mici de un gri deschis atunci e vorba de paduchele lanos.
In ambele cazuri adica ambele feluri de insecte se recomanda stropirea cu Calypso (o fiola la 5 litri de apa) , 3-4 stropiri , fiecare stropire la interval de 6 zile. Daca copacelul e marisor sau sunt daunatori si prin gradina si trebuie sa faceti 10 litri de solutie (2 fiole de Calypso) atunci cumparati si o fiola de Siltim si o amestecati cu insecticidul in cei 10 litri de apa. Calypso si Siltim se gasesc de cumparat la fitofarmacie , o fiola de calypso costa 5 lei si una de siltim vreo 2 lei. Cereti parerea si la fitofarmacist inainte sa cumparati .
Multumesc pentru raspuns

Revin cu niste poze mai clare cu partea noua care a dat si cu celelalte frunze.

Nu am gasit niciun daunator pe sau sub frunze si nici puf alb sau purici albi. Pur si simplu in zonele afectate frunzele la atingere au devenit casante ca si cum ar fi uscate. Intradevar in mare parte din zi copacul e in soare si mai bate si vantul. IMG_20200801_131956.jpgIMG_20200801_131945.jpgIMG_20200801_131912.jpg
 

crysty

Active Member
Am citit despre moniloza dar din ce am vazut, ataca doar pomii fructiferi?! Din pacate nu ma pricep deloc la plante.....dar imi doresc din tot sufletul sa il salvez daca depinde de mine in vreun fel
Nu stiu daca este molinioza, stiam si eu ca doar la pomii fructiferi se duce dar in ziua de azi si bolile si virusii evolueaza incat incep sa se transmita si de la animale la om deci nu pot sa spun ca e imposibil dar daca nu sunt daunatori atunci este de la caldura puternica si uscata comparativ cu o clima mai umeda si un pic mai racoroasa a tarii natale de unde i se imprima in ADN conditiile de mediu. Anul asta parca nu a fost niciodata asa cu canicula asa de lunga mai ales in sud si sud-est. Pomul e prea mic si nu poate razbate sa isi faca destula umbra cu propriile frunze.
Exista un antistres pentru plante, se cheama Amalgerol, care le ajuta sa treaca mai usor peste canicula, frig, seceta, tratamente chimice si costa vreo 12 lei 100ml. Mergeti la o fitofarmacie dar inainte de a cumpara Amalgerol, aratati pozele daca le mai aveti pe telefon si cereti si parerea vanzatoarei.
Nu spun ca amalgerolul o sa faca minuni , poate de acum o sa fie cam tarziu pentru ca in august o sa se stabilizeze temperatura undeva la 28 de grade, ce a fost mai rau a trecut. Chiar as vrea sa vad ce parere aveti si cum se simte copacelul in septembrie.
Posibil cei de la fitofarmacie sa va recomande si un tratament antifungic,preventiv. Nu e nimic rau daca va mai recomanda ceva.
O sa vina toamna si o sa isi revina, vad ca lastarul mare din varf este perfect sanatos si chiar se vede ca nu are daunatori.
Probabil daca l-ati fi acoperit cu o plasa de umbrire nu ar fi ajuns asa dar nici eu nu as fi acoperit pana nu sunt patit. Plasa de umbrire cum ar fi asta https://www.emag.ro/plasa-umbrire-verde-hdpe-uv-latime-1-5m-lungime-10-grad-de-umbrire-80-675984/pd/DKCT7ZBBM/ sau ce gasiti pe la dedeman unde posibil sa fie mai ieftina dar depinde si daca vinde la metru. Dar cred ca nu mai are rostul plasa de acum stiind ca plantele de la noi se simt bine afara la noi in tara pana la 30 de grade. Foarte multe plante in bataia soarelui la peste 30 de grade ori nu mai cresc si grabesc inflorirea pentru a obtine repede seminte si propaga specia simtindu-se amenintate , ori incep a se usca si asta induce in eroare multa lume crezand ca este vorba de vreo boala.
Ce mai provoaca ingalbenirea frunzelor sunt paianjenii microscopici/paianjenul rosu mic dar din poze se vede ca nu exista mici panze de paianjen la codita frunzelor.
 
Ultima editare:

AnaT

New Member
Super. Ms pentru suport, o sa ma duc sa cumpar amalgerol dupa ce o sa cer si opinia vanzatorului si cu siguranta revin cu update in toamna, daca isi revine e clar ca a fost de la caldura excesiva din aceasta vara.
 

crysty

Active Member
Super. Ms pentru suport, o sa ma duc sa cumpar amalgerol dupa ce o sa cer si opinia vanzatorului si cu siguranta revin cu update in toamna, daca isi revine e clar ca a fost de la caldura excesiva din aceasta vara.
Cu placere. Daca vi se recomanda Amalgerol si de catre altcineva si va decideti sa cumparati, sa stiti ca substanta este pe baza de ulei special, care se dizolva in apa dar un pic mai greu. Nu folositi apa foarte rece de la canal pentru prepararea solutiei,pentru ca va trebui sa agitati bine solutia sa se dizolve, ci mai degraba folositi niste apa la temperatura camerei/ambientala sau poate foarte putin calduta ca sa se dizolve repede.
Iar pentru dozare de ordinul mililitrilor de substanta, cumparati 1-2 seringi de plastic gradata de la farmacia umana , ar trebui sa fie undeva pe la 1 leu bucata. Am zis 1-2 seringi pentru ca sunt prost imprimate incat se sterge usor gradatia la folosire indelungata. Poate sa fie seringa de insulina care e gradata pentru 2,5 mililitri. Acul ei nu va trebuie, doar seringa gradata in mililitri si cu ea trageti din borcanelul de plastic amalgerolul.
Nu conteaza la stropit daca sare si pe gazon, ca vad ca aveti gazon, nu trebuie sa protejati pe jos cu folie ca nu face rau, amalgerolul e bun pentru orice planta/copac.
 

Pucchi

New Member
Acelasi lucru l-am patit si eu la un artat plantat cumparat si mutat intr-un ghiveci mai mare, prin mai.

O vreme a fost bine, ii aparusera si lastari noi samd, dar indata ce au inceput ploile, vantul si soarele arzator, a luat-o la vale. L-am mutat dupa o vreme din fata casei pe terasa, unde are soare dimineata devreme si dupa amiaza mai tarziu, mai ferit de vant sau ploaie. Am incercat si cu Terra-sorb foliar, un biostimulator, un activator organic pt sol si nada!
Din ce am mai citit, exemplarele tinere sunt extrem de sensibile la stresul dat de mediul inconjutrator (stres abiotic) si e un proces care de la un punct incolo nu mai are cale de intoarcere. Ca urmare, am renuntat sa-l mai stropesc, i-am curatat toate frunzele afectate, am dat mare atentie udarii (solul sa fie umed dar in nici un caz sa balteasca apa) si deja a inceput sa aiba are frunze noi, sanatoase. Chiar daca pierduse intreg foliajul, mi-am dat seama ca mai avea viata in el, doar ca era f nefericit, asa ca l-am lasat in ritmul lui.
 
Sus