Armeria maritima

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nefiind o planta pe care am experimentat-o :) asa am citit despre ea intr-o fisa a ei pe un forum strain.
"Nu rezista la temperaturi mai mici de -12-15 grade decit protejata cu folie".

In general sunt adepta comentariilor conforme cu experienta proprie (nu a citirii si copierii de pe net) fiindca fiecare planta creste si se dezvolta in functie de atit de multe conditii oferite.De la areal pina la ....briza marina.
Concluzia este ca daca si lui Alfa i-a rezistat este o planta care poate trece si peste iernile noastre.
 

alfa

Active Member
Rezista!!!!

Armeria maritima, dupa cum arata si numele este specifica zonei de coasta. Este planta de stancarie, dar in mediu cald si sarat.

Cu toate asta, la mine a rezistat cu brio, desi nu am protejat-o cu absolut nimic!
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Eu am plantat 2 în primăvara trecută: una albă şi una cyclam. Cea albă a trecut cu brio iarna fără a fi protejată:D , cea roz nici măcar nu a apucat să între în iarnă! :(
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc frumos pentru raspunsuri. Asadar mai rezista si afara, insa doar plantata intr-un loc mai protejat... Cu urmatoarea plantuta va trebui sa ma port "cu manusi"... :D
 

adrianam

Well-Known Member
Am luat si eu una in urma cu vre-o doua saptamani dar inca nu s-a acomodat si se pleosteste imediat, daca nu o ud!
Sper sa se prinda mai repede, ca vin caldurile si o va topi soarele pana sa ajung eu la gradina sa o ud!
Si mie imi place si i-am mai gasit companioni, sa vedem care rezista:- cimbrisor, saxifraga rosie si iberis.
 

melimeli

Active Member
eu am de ani de zile si nu le-am acoperit niciodata , nu m-am gandit la asa ceva :wink: :)
aceasta este de la sieberz
 

loiuse

New Member
sant absolut paralela!ma chinui de vreo 30 de min sa ma descurc aici si parca ma incalcesc mai rau !asta e !nu stiu cum e cu forumurile,dar,daca vreau sa cumpar plantute sau seminte pe care nu le gasesc la mine in zona,dar am descoperit ca unii membrii de aici le detin.....se poate face ceva???!caut in special anumite flori si perene si anuale !ma ocup cu asta dar ca si investitie trebuie sa ma multumesc cu ce gasesc in Dedeman,Praktiker si market-urile din oras !
 

loiuse

New Member
sant din Neamt si ma descurc mai bine pe face book!mi-e teama ca daca ies de aici.......nu mai nimeresc inapoi !:(
 
Sus