Armeria maritima

aleynad

Active Member
Moderator
nu i-am gasit topic la frumoasa asta, asa ca am creat unul :D
eu am 3 plantute in stancarie, din care 2 cu flori albe si una cu flori roz


Aveti si voi asa ceva?
 

alfa

Active Member
E superba Daniela! Sa-ti traiasca!

Sunt curioasa ce fac ale mele la munte. Dar voi vedea in curand :wink: si am sa vin si cu poze, sper :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Daniela, nici nu stiam ca este si cu flori albe, eu am doar cu flori roz! Si astea le-ai gasit la faimoasa voastra piata? :) De n-ar fi asa departe zau ca as vizita-o si eu, daca de-acolo te aprovizionezi cu tot felul de frumuseti cu care ne surprinzi mereu! :D
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Şi eu am cumpărat recent de la expo Gardenia, din Arad - aduse de producători maghiari, ambele varietăţi şi sunt foarte mulţumită de evoluţia lor. Deşi micuţe sunt plante deosebite cu tije florale frumuşele şi mari comparativ cu dimensiunea plantei. Unde mai pui că erau şi la un preţ foarte mic. Vi le-am mai prezentat la topicul despre plantele înflorite în grădină, dar le mai fac vedete :) încă o dată:
şi :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumoase, felicitari! Am si eu o doua tufe micute, albe, luate anul trecut de la Romstal Garden cu cativa roni...le astept sa infloreasca :)
 

aleynad

Active Member
Moderator
claude a spus:
Si astea le-ai gasit la faimoasa voastra piata? :) De n-ar fi asa departe zau ca as vizita-o si eu, daca de-acolo te aprovizionezi cu tot felul de frumuseti cu care ne surprinzi mereu! :D
cele 2 din pozele sunt primite :oops: :oops:
dar am cumparat una alba si din piata de la mine cu 5 lei :D
 

melimeli

Active Member
am si eu :)
asta e de la sierersz
asta e de la expo si cred ca e identic cu celalant :rofl:
mai am roz deschis la culoare care momentan are doar bobocei :D
mai am una dar ,nu stiu daca e tot soiul astaeste cel micut cu floricele roz nu se vede prea bine :oops: si vad ca de aproape nu i-am facurt poza :mrgreen:
 

ghia_don

Active Member
Mie mi-a dat cineva niste butasi cam fara radacina si mi-a spus ca se prind...acum astept sa vad cum le va merge... :?
 

aleynad

Active Member
Moderator
nota 10 pentru planta aceasta, a rezistat secetei fara sa o ud :D
deci daca va iese in cale nu ezitati sa o cumparati :wink:
 

victoria222

Active Member
Am si eu una roz, si e tare dragalasa asa, ca o pernita verde. Iti vine sa-ti pui capul pe ea si sa adormi :) Nici eu nu am udat-o si e in forma. Am si seminte luate de pe net de armeria alba si roz. O sa le seman in februarie, sa vedem daca iese ceva :? ati incercat cu seminte?
 

victoria222

Active Member
Armeria mea a fost la mare inaltime in primavara asta. Acum deja face seminte.Am incercat sa despart tufa dar nu am reusit. Stie cineva de ce? Am ramas cu jumatate de tufa de frunze in mana si radacina zero. Cred ca are radacina ca un tarus... :?
 

alfa

Active Member
Victoria, eu am reusit s-o impart. Intradevar bucata desprinsa a ramas fara radacini, dar frunzele ramasesera prinze in colet. Am plantat tufita asa fara radacini si s-a prins. Doar ca nu mai stiu cand am facut asta, primavara sau toamna :roll:

La mine armeria infloreste pana in toamna. Nu asa de bogat, dar tot e frumoasa.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
La mine nu a rezistat peste iarna. Ar fi trebuit sa o scot in toamna? :nu stiu:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
In mod normal da.Nu rezista la temperaturi scazute decit daca se protejeaza.
Tie Alfa ti s-a prins in timpul verii fiindca atunci,in acea perioada poti sa o inmultesti asa cum ai facut tu.
 
Sus