Aristolochia gigantea

attila

Member
Buna Ziua Tuturor!
Sper ca nu va deranjez ca am deschis un topic nou dar eu zic ca acesta plantuta merita atata , eu am cauta dar nu am gasit aici an forum de aceea am deschis una .
Astept de foarte multa vreme pentru aceasta anflorire dar eu zic ca a meritat este ceva foarte interesant si frumos pacat ca prin poza asta nu se poate reda.

http://s1111.photobucket.com/albums/h46 ... 11/19juli/
 
D

dyayzh

Guest
Este cu adevart deosebita :D Eu am incercat din seminte cu una simpla, dar nu am avut succes :( Sa-ti traiasca si sa tot infloreasca :D
 

michaela

Active Member
Felicitari Attila!... o planta interesanta, floarea pelican.... Sa infloreasca frumos pe mai departe! :D
 

attila

Member
corinap dar ce ce sa nu traiesti :rofl:
Doar sapte ani dar asta la mine poate la alti mai repede asta nu o pot spune din pacate.
O zii cat mai placuta
 

fixpix

Active Member
Wow. E super. Eu am deja 4 pui mici din seminte.
Da iarna? In casa... cum duci vitzele alea lungi? Sau le tunzi in fiecare an???
 

georgiana

Member
Se comporta foarte bine si iarna, mai ales ca rezista si la temperaturi foarte scazute !!!!

eu ii ofer acelasi ,,tratament'' ca si la passiflora,.....si o am de aproape 2 ani,..........din primavara pana toamna ii place mult umezeala si este o ,,capcana'' vie la mine in balcon pt insectele venite in ,,vizita'' la flori, in schimb cu mirosul este mai....problematic atunci cand sunt florile deschise in rest .... nici mirosul frunzelor nu ma deranjeaza prea tare, are florile prea spectaculoase sa tin seama de .....miros!!!

Toamna este inevitabil ,,coafatul"!!!!!!

De cat timp ai planta Attila?????
 

attila

Member
Buna ziua Tuturorii
Nu am raspuns mii descuze ca eram la Dracula :D
Pai iarna eu o tin la caldura si umiditate cat mai multa si nu le am tuns asta ma sfatuit cineva asa ca are cam 5 metri dar le aranjez eu .
Eu o am cam de 7 ani din seminta foarte greu ancepe sa anfloreasca cel putin la mine asa era .Dar asta nu este batut an cui .
Sa veti o zi mununata
 

poxicuta

Active Member
aristolochia

eu am specia kevensis, are deja lastari foarte lungi, cat trebuie sa astept pentru flori?
 

attila

Member
poxicuta aia este si mai interesanta de cand o ai ai avut si flori pe ea ???
Ar trebui sa ne apucam sa anmultim si sa facem schimburi :D daca vrei .
Apropo acum cateva zile tot ma gandeam oare de ce nu se face la mine seminte ????si poate am gasit si respunsul nu am colibri !sau ceva gandacie care are niste limbi lungi cu care se poate face polemizarea oare chiar asta ar fii cazul ???
 

attila

Member
Ar fi o chestie .
Dar stii sa mai asteptam cateva zile ca sa se duca ultima floare sa nu deranjez ca as vrea sa-ti trimit una cat mai lemnificata poate se prinde mai bine si una destul de marisoara ca sa ai din ce pune la prins trimite-mi adresa an privat si ati trimit .
O seara cat mai placuta
 

Simina

Active Member
fixpix a spus:
Aristolochia gigantea

Vin Aug 12, 2011 8:59 am
Semintele in apa calda 2 zile (dupa o zi schimbata apa), pamant de flori amestecat cu putin nisip mare si perlit, udat bine in caserola cu capac, asezat semintele deasupra - au nevoie de lumina, si le-am mai pulverizat sa se lipeasca de pamant.
Germinare neregulata. Deocamdata doar 4 succese.

 

corinap

Member
Nu mai tin minte cate seminte am avut dar au rasarit 10.Un timp nu s-a intamplat nimic si le-am bagat varful ascutit in pamant.Imi pare rau ca nu am facut poze........... :cry: abia dupa aia au incoltit :wink: (tocmai vroiam sa le arunc)
 

fixpix

Active Member
wow. mult mai multe decat la mine.
le-am pus pe suprafata solului... semintele par inca OK dar stagneaza.
oricum... 10... daca iti raman e SUPER.
puii mei o duc cam nasol.
foarte mici, firavi, li se usca si frunzele care s-au chinuit sa se faca.
 

attila

Member
Buna seara
An sfarsit credeam ca sa dus de tot dar am pus an primavara exact acolo unde era anul trecut si am lasat sa se dezvolte si sa urce pe gard cu vita de vie si doar ma rugam la cel de sus macar sa se refaca si daca nu face flori doar sa supravietuiasca .
Si acum cateva zile am vazut una micuta parca parca ancepea cu anfloritul de crescut a crescut frumos dar fata da anul trecut era mult mai slaba .
Si azi am mers an partea cealalta a gradini sa tund iarba si uitai ce am gasit antre frunzele vitei de vie .

...............

deci de asta am gasit si cum ma auitam mai atent se pare ca va mai fii singura treaba ce nu a mers este inmultitul.
apropo poxicuta
Tu cum stai cu a ta ???
 
Sus