ardei iuti: habanero, fatali, etc

shanzha

Member
(ca o paranteza, eventual "am" dreptate, nu "avem", ca singur am scris :-) )
NU garantez ca n-or fi si altii de genul asta, eu pe astia ii stiu. Poate mai stie si altcineva de vreun soi asemanator.
 

az1000

New Member
cataliniv a spus:
ma ajuta si pe mine cineva cu o identificare, ardeiul isi face cate o crenguta de jos si in varful ei apare un buchet de ardei inghesuiti in jur de 6-7-8 ardei, nu sunt lungi
Ardei sunt verzi cand sunt cruzi iar cand sunt copti se fac rosii, la iutime sunt medii spre foarte iuti.

http://img259.imageshack.us/img259/9160/p6270010t.jpg

http://img196.imageshack.us/img196/6982/p6270012.jpg

http://img690.imageshack.us/img690/5151/p6270011.jpg

http://img441.imageshack.us/img441/8308/p6270013kv.jpg

multumesc frumos
Va salut , si eu am ceva asemanator .de unde il aveti?
 

cataliniv

Member
Da, mai exista un soi asemanator, dar care nu face decat un singur buchet de ardei pe toata planta si astia sunt mai mari aproape dublu ca dimensiune si tot asa verzi cand sunt cruzi si rosii cand se coc, doar ca astia sunt mai slabi la iuteala, am si soiul asta dar acum este doar inflorit.

Sincer nu mai stiu exact de un am luat semintele astea, pentru ca am primit si de la vecini de la tara si am cumparat si de la piata de la batranii care vin duminica.
Anul trecut am avut multe soiuri dar am triat din ele ca vreau ca intr-un an sau doi sa raman doar cu doua maxim trei soiuri.
Urmaresc sa fie cat se poate de productiv sa se coaca relativ repede, ca anul trecut am avut un thai cilli luat de la tara din gradina care s-a copt tarziu in balcon la bloc aproape de Craciun si nu am vreau soiuri care sa se coaca asa de tarziu.
 

shanzha

Member
Eu am ceva care face ardei negrii, nu stiu exact cum se numesc, dar sunt timpurii, as zice, eventual pot pastra niste seminte in plus la toamna.
 

Elektra

Member
bunicutz32 a spus:
Czechoslovakian Black este un soi mai timpuriu si se dezvolta rapid, in comparatie cu celelalte mentionate. Este totusi un soi de vigoare mijlocie. Vigoarea se refera de fapt mai mult la grosimea tulpinilor si lastarilor si mai putin la inaltimea tufei. Veti vedea ca celelate soiuri vor ajunge la fel de inalte si cu tulpini mult mai groase. Catarina cel putin, desi este un soi tardiv, va avea o tufa inalta de peste 1,2 m si cu tulpina foarte groasa si rigida.
Referitor la a doua problema, se intampla de multe ori ca la amiaza, in zilele foarte calde si uscate sa se ofileasca temporar, ca apoi sa-si revina peste noapte. Nu este ceva normal dar nici foarte ingrijorator si se poate datora unor cauze numeroase: lipsa apei din sol, dezvoltarea insuficienta a radacinilor (din alte numeroase cauze: solul tasat, udare superficiala care duce la dezvoltarea radacinilor numai la suprafata, daunatori in sol etc. etc.) sau pur si simplu soiul respectiv are o capacitate mai mica de rezistenta la seceta. Cel mai potrivit lucru care se poate face este udarea regulata cu cantitati mari de apa, o data la doua-trei zile, dar oricum asa incat apa sa patrunda in adancime, de unde sa poata fi extrasa de radacinile plantelor si sa urce prin capilaritate catre stratul superficial. Este contraindicata udarea cu cantitati mici care sa patrunda numai cativa centimetri, chiar daca se face des, zilnic sa spunem. Udarea superficiala stimuleaza planta sa-si extinda radacinile in stratul superior al solului, si sufera in conditii de seceta.
Multumesc frumos pentru lamuriri, am sa-i ud mai serios o data la cateva zile.
 

az1000

New Member
cataliniv a spus:
Da, mai exista un soi asemanator, dar care nu face decat un singur buchet de ardei pe toata planta si astia sunt mai mari aproape dublu ca dimensiune si tot asa verzi cand sunt cruzi si rosii cand se coc, doar ca astia sunt mai slabi la iuteala, am si soiul asta dar acum este doar inflorit.

Sincer nu mai stiu exact de un am luat semintele astea, pentru ca am primit si de la vecini de la tara si am cumparat si de la piata de la batranii care vin duminica.
Anul trecut am avut multe soiuri dar am triat din ele ca vreau ca intr-un an sau doi sa raman doar cu doua maxim trei soiuri.
Urmaresc sa fie cat se poate de productiv sa se coaca relativ repede, ca anul trecut am avut un thai cilli luat de la tara din gradina care s-a copt tarziu in balcon la bloc aproape de Craciun si nu am vreau soiuri care sa se coaca asa de tarziu.
Si eu am mai multe soiuri din diverse surse si nu stiu cum se numesc ,unii rezista si peste iarna am si acum 2 fire de anul trecut .Anul acesta am pus un soi Madame Jeanette din aceiasi specie cu cu Habanero dar creste foarte incet fata de celelalte soiuri.
 

cataliniv

Member
Zilele astea mi-au inflorit ardeii habanero si au cam zece flori si boboci pe fiecare fir de ardei concentrati in varf.
 

Floria

Active Member
Sarmalele nu merg bine fara ardei, asa ca am dat fuga in gradina. Nu am gustat din toti dar cel mai mult mi-au placut cei mici rotunzi si rosii, au seminte multe dar pulpa are un gust dulce-iute-acrisor. Habanero White si el este foarte bun, nu este foarte iute ca cel negru care si el este la fel de bun, foarte timpuriu si cu multe fructe.

 

shanzha

Member
Sa fie chiar white habanero? Din cate stiu eu, trebuia sa fie bine mai iute ca cel negru....
Oricum, interesanta colectie :-)
 

victoria

Active Member
Floria a spus:
Sarmalele nu merg bine fara ardei, asa ca am dat fuga in gradina. Nu am gustat din toti dar cel mai mult mi-au placut cei mici rotunzi si rosii, au seminte multe dar pulpa are un gust dulce-iute-acrisor. Habanero White si el este foarte bun, nu este foarte iute ca cel negru care si el este la fel de bun, foarte timpuriu si cu multe fructe.

wow ce frumuseti.Sper sa ai seminte la toamna :D
Si ai mei,din mixul de ardei iuti luat in comanda comuna au deja ardei pe ei.Sunt doar vreo 4 feluri vad,dar inca nu au ajuns la maturitate,asa ca mai astept :D
 
Floria a spus:
Sarmalele nu merg bine fara ardei, asa ca am dat fuga in gradina. Nu am gustat din toti dar cel mai mult mi-au placut cei mici rotunzi si rosii, au seminte multe dar pulpa are un gust dulce-iute-acrisor. Habanero White si el este foarte bun, nu este foarte iute ca cel negru care si el este la fel de bun, foarte timpuriu si cu multe fructe.

Hai mai fetelor ce aveti cu mine ?
Am inghitit in sec pana am inceput sa salivez :rofl: :rofl: :rofl:
 

Floria

Active Member
Baciudibaciu, daca te apuci sa faci sarmale in foi de vita sa le fierbi in vin alb sec si n-o sa mai uiti niciodata ce gust delicios au. Sa nu ma injuri ca ti-am facut pofta !
 
Floria a spus:
Baciudibaciu, daca te apuci sa faci sarmale in foi de vita sa le fierbi in vin alb sec si n-o sa mai uiti niciodata ce gust delicios au. Sa nu ma injuri ca ti-am facut pofta !
Esti foarte amabila si draguta ! :hug:
Multam fain pentru sfat !
Unde ai gardinita ,unde sunt ardeii,unde ai comoara , ca poate intr-o noapte cu luna ascunsa printre nori ,dupa o ploaie cu tunete si fulgere cand toti ce au tremurat de frica din cauza naturii dezlantuite dorm,sar gardul si fur cativa ardei :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
 

interval

Active Member
baciudibaciu a spus:
Unde ai gardinita ,unde sunt ardeii,unde ai comoara , ca poate intr-o noapte cu luna ascunsa printre nori ,dupa o ploaie cu tunete si fulgere cand toti ce au tremurat de frica din cauza naturii dezlantuite dorm,sar gardul si fur cativa ardei :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Mai Baciule, mai bine du-te si cere frumos, ca nu esti bun de hot. Pai dupa ploaie, vor ramane multe urme si te vor prinde inainte de a ajunge tu la oala cu sarmale.
 
interval a spus:
baciudibaciu a spus:
Unde ai gardinita ,unde sunt ardeii,unde ai comoara , ca poate intr-o noapte cu luna ascunsa printre nori ,dupa o ploaie cu tunete si fulgere cand toti ce au tremurat de frica din cauza naturii dezlantuite dorm,sar gardul si fur cativa ardei :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Mai Baciule, mai bine du-te si cere frumos, ca nu esti bun de hot. Pai dupa ploaie, vor ramane multe urme si te vor prinde inainte de a ajunge tu la oala cu sarmale.
Bre io mi-s iute de picior si o SARMALA :rofl: tot o iau ! DIN FUGA !
 

Floria

Active Member
Stati sa va spun ! nu am putut manca toti ardeii de pe farfuria aceea. Azi cand m-am uitat in farfurie doar Black Habanero si ardeiul de la Ghia_don aratau tot proaspeti, ceilalti erau bine stafiditi chiar uscati unii. Am tinut farfuria pe masa din sufragerie la temperatura camerei. Concluzia : sunt foarte incantata de Habanero negru, sunt timpurii, productivi, potrivit de iuti si foarte rezistenti. Voi pune si la murat cand vor incepe sa se coaca, sa asortez in borcan si rosii si negri si va spun cum sunt si murati.
 

ghia_don

Active Member
Nu stiu ce s-a intimplat cu ardeii mei iuti, care trebuiau sa iasa ciorhine in virful fiecarei crengute...anul asta sint cu totul altfel, oare ce-or fi patit? E de mirare, pentru ca am soiul asta de vreo trei ani si din semintele culese au iesit la fel, doar anul asta nu :cry: ..
Ce mi-e mai ciuda, e ca am mai dat si la altii :( .
 
Sus