Ardei iute ornamental - Capsicum

anknic

Active Member
iris a spus:
ti-am spus eu ca nu-s dintre cei mai iuti...gomez avea de la mine semintele pe care ti le-a dat tie, so, stiu despre ce vorbesc :)

@mirela are dreptate, aia inchisi la culoare (mov, negru) tind sa fie cei mai penali.
 

iris

Active Member
Nu sunt mare amatoare de ardei iuti dar sigur n-as avea curaj sa gust din cei foarte iuti cat despre cei extrem de iuti....... :pa:
 
la loc de cinste in casa este si nazdravanul de ardei !
este atat de frumos ca il tin ascuns in camera unde nu au acces vizitatorii si oaspetii .toti vor cate un ardei sa isi planteze si bietii mei ardei nu sunt duzi,corcodusi sau cine mai stie ce pomi ,sa dea recolte fabuloase .fac si ei cativa ardeiasi :cry:
 

Elektra

Member
Ardeiul meu iute e plin de bobocei, zilele viitoare trebuie sa ma transform in albina :rofl: . E primul an in care tin un ardei in casa peste iarna, nu credeam ca e asa de timpuriu.
 

cristyz

Member
Duminica am semanat si eu intr-un ghiveci seminte de capsicum annuum care cand se coace devine rosu. Cand incepe sa rasara?
 
Am o recolta tare faina acum !
Ardeiul meu a implinit deja 3 ani si inca ii merge bine,dar mai ales rodeste .
In alt ghiveci in urma cu aproape 6 saptamani poate chiar 2 luni a rasarit o plantuta.Nu am smuls-o ci am udat-o ,mai mult din curiozitate : sa vad ce este .A crescut din ce in ce mai mare si viguroasa.Are cam 80cm inaltime si este un arde kapia-t.Cum si cine a pus acolo o samanta :?
Culmea este ca a rodit.Am 2 monstri si un pitic dar sigur vor mai apare deoarece este plin de flori.Am sa-i las pana la maturitate de curiozitate mai mult ,dar si pentru samanta daca este ceva de soi !
 

Elektra

Member
Si noi am mancat o tura de ardei, acum vad ca iar are boboci, din pacate pentru mine sunt extrem de iuti :) Ma tot gandesc daca sa nu incerc si cu un capia crescutul la ghiveci, pana la urma e o planta perena.
 

mirela06

Active Member
Minunati draga mea.
Eu, am avut nesansa ca la un vant puternic sa-mi cada de pe ,,solarul-raste" rasadurile de la rosiile din Anglia si de la ardeii decorativi, medicinali si cei f. iuti asa ca i-am pus pe toti cei ramasi pe un rand. Vad ca au iesit cei mov-negru lungi ,cei medii(aproape sunt negri la culoare) unii verzi, unii galbeni si ...in asteptare cativa care cred ca sunt''trandafiri'' dupa cum se prezinta :D
Am sa pun poze cand am ce arata :oops:

In ceea ce priveste muratul se iau pae diferite stadii de coacere(verde,galben si rosu) , se pun la borcan asa colorati ,se mureaza si ...o minune.
Nu sunt nici iuti, nici f. mari si au aspect extra. O adevarata culoare artistica in raftuletele din camara si o masa apetisanta cu ei expusi pe farfuriuta :D
 

Zsozso

New Member
Scuzati-mi nestiinta, ardei medicinali?

ce fel de ingrasamant folositi?

Eu am cumparat seminte de ardei iuti ornamentali, vanzatoarea mi-a spus ca nu sunt comestibili? se poate.

Multumesc
 

cataliniv

Member
As vrea si eu un soi care sa imi reziste peste iarna si daca se poate si cu ardeii in el:)
Am avut in casa anul trecut un soi din gradina de la tara dar mai mult de o luna jumatate nu a tinut ca i-au cazut toate frunzele si ardeii se stafidisera.
Am tot cautat pe net si am inteles ca soiul twilight ar fi mai bun pentru iarna, cum il intretineti dumneavoastra peste iarna? il udati mai rar?
Ma gandesc sa il tin ca o planta normala pe birou in ghiveci :)

Multumesc frumos
 

cataliniv

Member
Stie cineva un soi de ardei care sa nu fie pretentios si destul de productiv? nu trebuie sa fie foarte iute

Multumesc frumos
 

maresmarian

Member
eu pun cu succes bulgarian carrots (nu sunt chiar atat de iuti), si unii gen gogosari, rotunzi si foarte iuti (ma ajuta cineva cu un nume ? ). ambii nepretentiosi, cu productie buna.
 

cataliniv

Member
Re:

maresmarian a spus:
eu pun cu succes bulgarian carrots (nu sunt chiar atat de iuti), si unii gen gogosari, rotunzi si foarte iuti (ma ajuta cineva cu un nume ? ). ambii nepretentiosi, cu productie buna.

am cumparat acum cateva zile de la o batrana de la piata niste ardei mari portocalii si grosi despre care banuiesc ca sunt bulgarian carrot, nu prea pot manca din ei sunt atat de iuti ca ma dor timpanele, si nu glumesc, ardeii astia mi-au dat peste cap tot ce stiam ca am eu iute in gradina, dar nu cred ca ii pot manca asa de mult precum cayenne

am uitat sa va intreb are cineva idee cam cat are scoville ardeiul asta ca eu nu cred ce zice aici ca are intre 100k -320k
http://www.angelfire.com/pe/kennys/p14b.html
 
Sus