Arbust cu bobite rosii

michaela

Active Member
pai.... a mai pus unul achi de identificat...liana, nu? :? copacelul cu bobite a fost identificat... sau ba? :rofl:
 

ACHIMENES

Member
:p :p :p :p :) :) nu-i asa ca este dichisita, daca florile aveau culoarea un pic mai intensa ( sa se vada din avion ) era si mai si :rofl: :rofl: :rofl:
 

ACHIMENES

Member
Revin cu pomul, ca ramase neidentificat si nu se poate una ca asta :rofl: :rofl: dupa frunza juri ca-i mar, dupa fructe - cires........ oare o fi sorbus aria? .........???
 

gabiee

Active Member
gabiee a spus:
achimenes , eu am fost acum vreo trei saptamani la gardendo ( langa arad ) acolo erau cativa pomi - pe eticheta scria - mar ornamental , par ornamental
binenteles pomul nu mai avea frunze numai fructele acelea care seamana foarte mult cu fructele din poza ta - numai ca nu-mi dau seama din poza fructele acelea stau in sus ?- ca merele ornamentale ce am vazut eu statea asa in ciorchine pe pom -aratau ca si ciresele ( poate un pic mai mici la marime )
eu raman la pararea mea :D , uite am gasit si o denumire stiintifica :Malus X. purpurea

http://www.about-garden.com/e/en/1098-m ... crabapple/
 

ACHIMENES

Member
Nu se potriveste la flori, astea erau roz pal , ca de mar.
Era bun un determinator de plante, da' n-am.........tocmai asta imi lipseste din biblioteca :( :( :( :(
 
Sus