Arborele de cauciuc

michaela

Active Member
Super Gabiutza....
Eu am sters mesajul meu de mai devreme....insa e mai bine ca le-ai pus tu..... :oops:
 

Roxana

Active Member
Al meu a crescut putin cam dezordonat si as vrea sa-i tai cateva crengute si sa dau lastarii unei preietene (puiutii trebuie sa stea in apa calduta inainte sa-i puna in pamant?). Intrebarea mea este daca trebuie taiat imediat sub nod?
Si ce fac cu latexul care o sa curga? Il las asa sau il curat cu o carpa umeda?
 

michaela

Active Member
latexul trebuie curatat si lasat putin lastarul(cateva ore sa se cicatrizeze putin) pana este pus la inradacinat.
 

ghimpe--

Member
Pune lastarul taiat intr-un borcan cu apa la soare. O sa faca radacini destul de repede. Daca planta are caldura si soare mult va creste fara oprire, vei tunde planta anual cam cat sa manace o vacuta :rofl:
 

cory_helen

Active Member
L-am pus in pamant si i s-au pleostit frunzele... ma gandesc la cat de frig e dimineata...

oare sa-l bag in casa noaptea si sa-l scot dimineata? nu i-au cazut frunze, dar stau in jos si nu prea imi place...

frunzele sunt tari si tocmai i-a dat una noua... mersi pentru sfaturi... :D
 

Roxana

Active Member
cory, unde tii plantula?

in legatura cu a mea, ce pot face plantei-mama dupa ce tai lastarii ca sa se cicatrizeze taietura?
 

ghimpe--

Member
Se cicatrizeaza singura destul de bine. Nu-ti face griji. Soare si caldura sa ii oferi si o sa creasca ditamai planta :wink:
 

Roxana

Active Member
eu o tin in casa, unde este destul de cald si ii merge bine. mai bine o duci in casa, avand in vedere ca este si puisor.
 

Roxana

Active Member
Cum va mai descurcati cu Synadenium-ul? Al meu are frunzele cam pleostite si ingalbenite.
 

Roxana

Active Member
Ce conditii ii oferi? Cat de des il uzi?
cred ca gresesc eu undeva ca pana acum era verde si frumos.
 

Roxana

Active Member
asa si al meu. il plus primeste ingrasamant o data pe saptamana. oare este prea mult si i-a ars radacina? :(
 

Roxana

Active Member
of...chiar nu-mi dau seama de ce poate sa sufere. de daunatori nu este atacata...am verificat.
 
Sus