Arbore de jad (crassula) - pamant mucegait

VictoriaStar

New Member
Buna, am un arbore de jad maricel (40cm) ramificat . In aceasta iarna l-am mutat in noua casa unde stau. Avea si radacinile cam iesite, dar avand un ghiveci mai maricel i-am pus pamant aditional.
Acum am observat ca au aparut pete albe pe suprafata pamantului, un fel de mucegai. Posibil am udat-o in exces pentru a o adapta la locul nou, sau nu ii place ca i-am pus pamant nou, ceva am gresit !
Cum as putea sa corectez greseala pentru a nu fi prea tarziu. Stiu ca e senzibila si ca nu as putea sa o mut in alt ghiveci ca sa-i schimb pamantul. Ce as putea sa sa fac? cu ce solutii as putea sa o ajut?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Probabil ai nimerit un pamant care retine mai multa apa. Lasa sa se usuce pamantul intre udari. Cred ca se poate stropi cu Atonic, sau poti face o solutie cu praf de carbune sau cu praf de scortisoara.

Eu nu prea folosesc substante chimice, poate ceilalti membrii iti pot da mai multe sfaturi in privinta aceasta. Eu obisnuiesc sa curat pamantul mucegait de deasupra si sa completez cu pamant de alta calitate.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Am ceva experienta cu crassulele (ma gandesc ca vorbesti de c. ovata), plantele mele mari avand 15 ani. Daca e ceva ce le dauneaza cu siguranta e excesul de apa (si tocmai asta spui ca ai facut). Risti sa omori planta. Mucegaiul acela s-a dezvoltat din cauza umezelii excesive. In plus crassula iarna ar trebui tinuta la rece si rarit udatul. Cum se apropie primavara, poate ar fi bine sa ii schimbi pamantul si cu ocazia asta ii poti verifica radacinile. Bineinteles ca daca faci asta ii pui un sol usor, aerat, care nu retine apa si sistezi udatul vreo doua saptamani, ca radacinile plantei sa isi revina.
 

Eliza89

New Member
BuBu seara am nevoie de ajutorul vostru urgent. Am arborele de jad si mi sa făcut tot galben și sa lasat tot în jos ajutati-ma cumva. Lam găsit asa cand m-am întors aacasăIMG-20180303-WA0000.jpeg
 

adrianam

Well-Known Member
Trebuie verificat pamantul. Daca este ud, este posibil sa ii fi putrezit radacinile. In cazul acesta, trebuie luat un pui, o ramurica sau mai multe si puse la prins. Cred ca in pamant se prind cel mai bine.
Daca este uscat, atunci probabil isi va reveni dupa udare.
Succes in resuscitare si asteptam vesti!
 
Sus