Araucaria in gradina

cornelia

Fondator
Membru staff
Aveti Araucaria in gradina? Daca da, ce varietate si care sunt limitele de temperatura?
 

mihai_c

Member
Una din cele mai rezistente este Araucaria araucana. Se spune ca limita ei inferioara de temperatura ar fi in zona 7.
Este un bradut araucaria din asta plantat in fata unui hotel, langa mine, a trecut deja peste iarna '06-07, iarna care a fost foarte blanda insa. Sa vedem cum trece peste urmatoarea...
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
A trecut un an si ceva de la ultima postare, dar cu toate astea intervin si eu. In orasul meu, in fata unui restaurant este plantat un exemplar de Araucaria araucana de vreo 7-8 ani. E bine mersi, nu au avut probleme cu el, desi vecinii sai, doua Magnolia grandiflora l-au depasit deja in inaltime cu mult. Deci poate fi tinut in gradina cu succes.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
N-ar trebui sa aiba un ritm de crestere ceva mai rapid? Crezi ca e ceva ce nu-i place acolo unde e plantat?
 

mihai_c

Member
Eu il tin sub observatie pe asta din Cluj, sunt curios pentru ca acum e foarte frig pe la noi, brrrrrrrrr. Cat despre ritmul de crestere stiu ca e mai lent decat la magnolii dar probabil e amplificat si de faptul ca nu este chiar mediul cel mai favorabil pentru el la noi in tara. Ma intereseaza pentru ca vreau sa-mi iau si eu unul si la cat e de scmp nu as vrea sa-l pierd.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Bine gandit, Mihai. Costa prea mult ca sa-l pierzi intr-o iarna. Asta de care vorbesc eu se tine totusi destul de bine.
 

mihai_c

Member
Am trecut azi dimineata sa vad ce face araucaria "a la Cluj" si pare sa fi trecut cu bine si peste aceasta iarna care a fost cea mai apriga din ultimii 4-5 ani.
 

MiraMinca

Member
Un vecin are în curte un Araucaria, observ că e destul de rapid dpdv al creşterii.

Googălind cu drag şi spor, am găsit în America araucarii mult mai ieftine decât cele de aici.

S-ar mai risca cineva să aducem din America la anul?

Mira
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Vama e una din variante , si a doua ar fi ca plante cu radacina nuda de multe ori nu pot parasi USA , citeam aseara la Seedvendor conditii si spuneau ca pot trimite butasi si seminte , dar plante cu radacina nu le permite statul lor de unde erau , si ca , conform unei legi ""International Law For Agriculture"" nu au voie sa expedieze plante cu radacina si sol.

Sa fie doar la ei?
 

MiraMinca

Member
Se pot trimite de la ei, putem noi primi, din ce stiu eu, dar intr-adevar, plante cu radacina nuda.

Cred ca pana in nov - dec e suficient timp sa ne interesam si sa gasim solutii
 
Sus